I muži by se měli očkovat proti rakovině děložního čípku

TLDR: U muži se při orálním sexu mohou od partnerky nakazit virem HPV. Ten je zodpovědný za rostoucí incidenci rakoviny orofaryngu u mužů. Oznámení hír.

Jen pro ženský?

Věděli jste, že se můžete nechat naočkovat i proti rakovině? Je to tak: už nějakých patnáct (deset) let tu máme schválenou vakcínu proti rakovině děložního čípku. Konkrétně proti jejímu spouštěči, lidskému papilomaviru (HPV). Rakovina děložního čípku u žen se tak donedávna mohla chlubit, že je jedinou rakovinou, proti níž lze očkovat. Čupr, no ni?

Do budoucna se však může portfolio rakovin, proti nimž se lze očkovat, ještě rozšířit. Znamená to, že náš čeká více vakcín? No, to asi nějakou dobu ještě ne… ale ukazuje se, že HPV vakcína dokáže chránit i před dalšími typy rakovin nejen u žen.

Už nějakou dobu vědci pozorovali, že stoupá poměr rakovin dutiny ústní a hltanu (orofaryngu), které má na svědomí HPV. Historicky je přitom nejčastějším faktorem vzniku rakoviny orofaryngu kouření a konzumace alkoholu. Zatímco u žen však incidence této rakoviny (ze všech zdrojů) klesá, u mužů nikoliv. To co nahnaly mladší generace na tom, že méně kouří (cigarety), vyrovnávají HPV virem!

Ten nadsamec ví, o čem mluví! Zdroj: ITV
Ten nadsamec ví, o čem mluví! Zdroj: ITV

HPV a rakovina

Infekce HPV virem přitom není nijak zvlášť nebezpečná – alespoň ne ta akutní. Ve většině případů to zvládne lidský imunitní systém úplně sám. Pokud je vám dvacet let a více a máte nějaký ten seks, existuje více než 80% pravděpodobnost, že jste již virus HPV chytili. Problém nastává až při chronické infekci a opakované reinfekci. A také při infekci high-risk HPV viry.

A jak virus HPV způsobuje rakovinu? Je to virus jako každý jiný. Takže potřebuje proniknout do buňky, které následně zabere její životní funkce na to, aby se zmnožil. High-risk typy HPV si to však umí ještě pojistit tím, že deregulují buněčný cyklus. Buňky se tak začnou aktivněji dělit, i s viry uvnitř, což značně usnadňuje HPV virům práci: proč se namáhat z buňky ven a pak zas do jiné dovnitř, když si je můžete namnožit z pohodlí jejich cytoplazmy?

Takže rakovina? Ještě ne. Nejdřív na místě začnou vznikat léze, které v případě pravidelné prohlídky u gynekologa dokáže odhalit stěr. Většina lézí se také nikdy rakovinou nestane. Je však třeba již vývoj sledovat a v nejhorším případě zasáhnout.

Rakovina vyvolaná HPV. Zdroj: Parkin, D. M. (2006)

Má to smysl

Na akutní infekci HPV současné době není lék. HPV vakcína má ale účinnost mezi 90 a 100%. Podle projekcí dokáže vakcína zachraňovat tisíce lidských životů ročně. I kdyby ale se očkování zítra utnulo, jenom v Evropské unii by bylo díky již rozdaným dávkám zabráněno 76 000 případům rakoviny děložního čípku.

Vakcína proti HPV však narazila ve dvou směrech: jednak byla vyvinuta až poté, co se Wakefield rozhodl zbohatnout, a jednak je potřeba se jí nechat naočkovat před začátkem pohlavního života. Rodiče mnohých mladších teenagerů tak kvůli neopodstatněným obavám z vedlejších účinků očkování často odkládají („Však má slečna ještě čas!“). Proočkování u třináctiletých dívek každoročně klesá. Zatímco prvních pár let po uvedení vakcíny se podařilo v ČR naočkovat každý rok 80% ročníku, v současnosti je to pouze kolem 60%.

To je dost, ne? Na koronu stačí 70%, tak z čeho obavy? Holek je však v populaci pořád jenom polovina. Při neočkování mužské části populace má tak virus pořád závratnou šanci se šířit. V roce 2018 tak v ČR pojišťovny začaly proplácet očkování i klukům mez 13 a 14 lety. To podporuje i doporučení Evropského centra pro prevenci chorob.

2r5k.jpg
HPV je malý, ale šikovný! Zdroj: CC BY/Astrojan

Co ti muži?

Není to však čistě z důvodu posílení prevence rakoviny děložního čípku u žen. Dlouho se ví, že HPV má na starosti genitální bradavice u mužů, společně s poměrně vzácné rakoviny penisu a análního otvoru. Nejnověji se ale zvyšuje zájem o spojení HPV a rakoviny dutiny ústní. V roce 2012 dokonce v Americe virus HPV pravděpodobně způsobil více rakovin orofaryngu než děložního čípku. A proč její incidence stoupá hlavně u mužů?

Ukazuje se, že obliba orálního sexu u „mladší“ generace otevřela viru HPV nové pole působnosti. Drtivá většina případů rakoviny orofaryngu je způsobena orálním sexem. I francouzáky byly spojeny s jistým rizikem.

Ale proč tato incidence stoupá hlavně u mužů, když je slušností vrátit pozornost? Vyšší riziko rakoviny orofaryngu u mužů je pravděpodobně způsobeno tím, že genitálie infikovaných žen mají vyšší nálož viru HPV, než naopak.

Výskyt HPV pozitivní rakoviny orofaryngu koreluje s oblibou orálního sexu i v globálním měřítku. V EU a USA má HPV na svědomí až 72% těchto rakovin. U zemí s méně vychovanými muži to je ale mnohem nižší procento a globální průměr je někde mezi 18 a 28%.

Není však všem dnům konec. Proti HPV je možné se očkovat až do 26 let, a při současném zvýšeném zájmu o toto onemocnění (v rámci HPV onemocnění, celkově stále vede vy-víte-který-virus) je možné, že se dočkáme i léčby. Jednou takovou by mohla být takzvaná terapeutická vakcína, která je již ve vývoji.

Zdroj: ITV

[Tereza Lausová]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama