Archeologové poprvé identifikovali člena Franklinovy výpravy

TLDR: Tělo odhalené na ostrově krále Viléma patřilo praporčíkovi Johnu Gregorymu z HMS Erebus. Poznání osudu expedice tím však zdaleka nekončí. Studie tuna.

Praděda promluvil

Paleta genetických & genealogických metod poprvé umožnila vědátorům identifikovat kosterní pozůstatky námořníka, který to zabalil během neslavné Franklinovy výpravy! Mohl bych se rozepsat o tom, jak tato expedice z roku 1845 měla za cíl najít Severozápadní cestu „nad“ Severní Americkou z Atlantiku do Pacifiku. Ale stačí připomenout, že fiktivní záznam téhle výpravy je příběhem minisérie Terror…

Bez cavyků tak lze na úvod prozradit, že oním identifikovaným nebožtíkem byl praporčík John Gregory z HMS Erebus… který měl v seriálu jen maličkou roli. Přesto je reálný Gregory vůbec prvním identifikovaným mužem ze skoro dvě století ztracené expedice vůbec! A dokonce se vědátorům podařilo spárovat jeho DNA s pravnukem, který dnes žije v Jihoafrické republice!

Možná si pamatujete, že pár let nazpět konečně došlo na odhalení vraků obou dlouho ztracených plavidel. Bohužel, Gregoryho ostatky z jejich trupů nepocházejí. Byly nalezeny spolu s ostatky dalších dvou námořníků na ostrově krále Viléma. Právě nedaleko něj byly odhaleny vraky obou lodí, a právě přes tento ostrov tak nejspíše většina posádek prchala na jih.

Vzorky zubů a kostí poskytly týmu výzkumníků pod vedením Douglase Stentona stopy DNA, a zevrubné genealogické záznamy dovedly tým k potomkovi z otcovy strany, který nabídl svou DNA k analýze. Zbytek je, jak se říká, už historie. Díky tomu se podařilo vůbec poprvé identifikovat maníka, který se při výpravě ztratil nejspíše až po opuštění lodí!

Navzdory milníku v identifikovaci ostatků člena nešťastné výpravy je asi znát, že studie není milníkem v poznání jejího hlavní tajemství – tedy v tom, jak skončily posádky obou plavidel. Gregory je jen jeden muž, a analýza kostry by nám napověděla nové skutečnosti o jeho skonu i bez identifikace jeho identity. Dokonce se prozatím nepodařilo identifikovaní ani zbylé dva námořníky, ani jiná těla pohřbená před ztrátou Terorru a Erebu.

A mnoho zatím neprozradily ani objevené vraky obou lodí.

Někdo má, a někdo nemá. Zdroj: AMC, vlastní
Někdo má, a někdo nemá. Zdroj: AMC, vlastní

Víc zatím nevíme

Výzkumníci však tento první úspěšný krok berou s optimismem a pokračují ve snaze identifikovat známá těla členů posádky expedice. Spolu s tím pokračuje i pomalé mapování vraků, stejně jako další hledání těl na ostrově krále viléma.

Odhalení plavidel samo mohlo pár let nazpět působit jako přelom – ale faktem je, že skoro dvě století ztracená plavidla jsou poněkud sešlá. Jejich přesná lokalita je navíc stále utajována, a místní počasí navíc nejde vždy na ruku výzkumu.

Mapa expedice. Zdroj: Swanston et al., 2018

Potopené pozůstatky lodí Erebus a Terror objevili kanadští archeologové v roce 2014 a 2016. Vraky nicméně doposud nevydaly žádná těla. Poslední zprávy ohledně ohledání vraku Terroru proběhly éterem dva roky nazpět, kdy Kanaďané provedli 48 ponorů a zmapovali vrak ve 3D. Například do kajuty kapitána Croziera se ale kvůli nánosům půdy nedostali. A ačkoliv zprávy hovořily o možné repatriaci lidských ostatků, kolik lidí bylo či nebylo na palubě lodí, zatím jasněji pořád nevíme.

Zdá se, že většina opustila plavidla při cestě na jih – právě skrze ostrov krále Viléma.

Zdroj: Parks Canada

Navěky s puncem tajemna?

Plánovaná loňská expedice pak byla zrušena kvůli pandemii covidu. Doufá se, že něco by snad mohly osvětlit lodní deníky či jiné zápisky na palubě plavidel, právě proto je však průzkum nutné brát co maximální obezřetností.

Pokud nám spisy neřeknou více, možná ani poté, co snad jednou objevíme všechna těla posádky na ostrově král Viléma, se výprava už nikdy nezbaví puncu tajemna.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama