Uvnitř Země mohou být pohřbeny fragmenty mimozemského světa

TLDR: Superplumy neboli obrovské struktury v zemském nitru by mohly být pozůstatky protoplanety Theia. Její kolize s dávnou Zemí dala život i Měsíci! Studie tu.

Vzhůru dolů!

Asi si řeknete, že se dnes chci zabývat nějakou z obvyklých konspiračních teorií, jako třeba tou o duté Zemi. Nebo narážíme na klasickou Verneovku Cesta do středu Země? Ale nebude to ani jedno, ani druhé! Jeví se totiž stále více pravděpodobné, že zbytky protoplanety Theia, jejíž srážka s dávnou Zemí dala život Měsíci, který byl zase dost možná podstatný pro vznik našeho života, jsou stále pohřbeny doslova pod našima nohama! Budiž blahoslavena ona spasitelka Theia, která se obětovala, aby nám všem dala život!

Abychom pochopili proč, musíme si říci více o geografii vnitřku naší planety. V té se krom pláště a jádra nachází i takzvané superplumy. To jsou obrovské, tajemné chocholy (nebo chcete-li bloby) husté horniny ukryté hluboko v nejspodnějších částech pláště naší planety.

Dvě z těchto gigantických mas nazýváme jako„velké provincie s nízkou smykovou rychlostí“ (LLSVP). Smykové tření – jakože to tam moc neklouže, spíš docela drhne. Jednu superplumu máme pěkně schovanou pod Afrikou, druhou najdete pod Tichým oceánem.

Tyto anomálie jsou tak obrovské, že způsobují poruchy oslabující magnetické pole Země (Jihoatlantická anomálie).Jestliže se ptáte, jak a proč si tyto „velké provincie s nízkou smykovou rychlostí“ v plášti ZEMĚ lebedí, mají vědci mnoho nápadů, ale jen malinko důkazů. Teze s tím, že jde možná o pozůstatky po pradávné srážce, není nová. Ale doposud pro ni bylo jaksi málo důkazů…

Kolize, která doslova změnila svět

Je známo, že tyto obří zóny existují již velmi dlouho (jakože i geologicky fakt strašně dlouho jsou miliardy let).Dle některých teorií proto rozhodně mohly být součástí Země již před dopadem tělesa, který zrodil náš krásný svítící Měsíc. Jedná se tedy o pradávné stopy srážky Země a hypotetické planety Theia?

Dle této teorie planeta Theia o velikosti Marsu zasáhla velmi ranou Zemi asi před 4,5 miliardami let. Při tomto impaktu obrovský kus Theie a/nebo možná Země (či spíše mišmaš obou těles roztavených vlivem nárazu) vlivem odstředivé síly, a/nebo síly nárazu, uletěl mimo dosah gravitace. A stal se Měsícem, který nám dneska míchá díky přílivu oceány (a vlkodlaky…).

Pokud jde o to, co se stalo se zbytkem Theie, tak to vůbec nevíme, že jo. Předpokládá se, že se Země a Theia spojily do jednoho objektu. Je také možné, že část Theie skončila v meziplanetárním prostoru, a klidně mohla dopadnout i jinam. Ale nyní se jeví jako možné, že Theiu máme na Zemi po celou dobu od srážky! Nebo spíše pod Zemí

Zdroj: French & Romanowicz, Arizona State University, J. Ritsema et al.
Zdroj: French & Romanowicz, Arizona State University, J. Ritsema et al.

Podle výzkumů borců z Arizonské státní univerzity mohou LLSVP („velké provincie s nízkou smykovou rychlostí“, víme) představovat právě ony starodávné fragmenty železného a velmi hustého pláště planety Theia, který se po spojení dvou raných světů ponořil hluboko do pláště Země a byl tam pohřben následujících několik miliard let (pro fanoušky Stargate – milion světelných let daleko je pohřben Ra, ne LLSVP).

Co pro to svědčí? Především možnost, že plášť planety Theiamohl být o několik procent hustší než plášť Země. To mu mohlo umožnit klesnout hluboko do zemského pláště a nahromadit se do těchto tajemných chocholů (nebo blobů), které mohou způsobit seismicky pozorované anomálie LLSVP.

Na troskách dávného světa

Ačkoliv studie čerpá především z modelů vytvořených na základě seizmického mapování jádra, což nejsou metody super dupper neprůstřelné (metaforicky, doslova jsou), daný výzkum se jeví jako dosud nejkomplexnější formulace teorie velkého impaktu! A to zvyšuje naději, že torzo Theie máme všichni doslova (několik tisíc kilometrů) pod nohama!

Kromě modelování dynamiky pláště jsou výsledky také v souladu s předchozím výzkumem, jenž naznačoval, že určité chemické stopy vázané na LLSVP jsou přinejmenším stejně datovatelné jako dopad planety Theia. To je náznak, že tyto materiály mohou pocházet právě z LLSVP –tedy pokud LLSVP uchovaly kus hmoty právě z protoplanety Theia.

Jako obvykle bude třeba počkat, co na práci řekne zbytek vědecké komunity, ale přinejmenším prozatím se zdá, že teorie o pohřbeném torzu Theie má momentálně mezi vědátory převahu. Uvidíme, s čím přijdou další týmy – prozatím to ovšem vypadá, že na Dušičky budeme moci zapalovat svíčku ve jménu této mrtvé protoplanety!

[Martin Žídek]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama