Neandrtálci zřejmě znali párátko – a nebáli se ho použít

TLDR: Výzkum odhalil používání jisté obdoby párátka u neandertálců. Jde tak zřejmě o jeden z nejstarších důkazů dentální hygieny, který máme. Zde k nahlédnutí článek a článek.   

Čisté zuby, půl zdraví

Určitě to také znáte. Když vám uvázne kus jídla mezi zuby, je to dost otravné. Naštěstí máme v dnešní době k dostání spoustu párátek či dentálních nití, které nás mohou nechtěné výplně mezizubního prostoru pohodlně zbavit.

Nejinak se jistě cítili i před desítkami tisíc let neandertálci, kteří ovšem měli tu smůlu, že byly jejich možnosti dentální hygieny poněkud limitované. I přesto, jak se z nové práce zdá, vědci objevili důkazy o tom, že již před více než 46 000 lety používali pravěcí lidé obdobu dnešního párátka.

Tím se zabývá studie vědeckého týmu archeoložky Wioletty Nowaczewské z Ústavu lidské biologie při Vratislavské univerzitě. Jeden ze zubů nalezených při archeologickém průzkum byl totiž v dostatečně dobré kondici, aby jej vědci mohli zrekonstruovat nejprve do 2D a poté do 3D modelu!

Díky tomu se jim také lépe zkoumal povrch zubu, z nějž byly patrné nejen rýhy po pravěkém párátku, ale také znaky, které jej odlišují od zubů druhu Homo sapiens.

Zdroj: Sujit Kumar, North Carolina School of Science and Mathematics, CC BY
Zdroj: Sujit Kumar, North Carolina School of Science and Mathematics, CC BY

Kdo by si chtěl ztěžovat, že fskutečnosti nejsou lebky asiatů, bělochů a černochů stejné, ten nechť chápe, že je to VTIP a meme template, mkay?

Podívám se vám na zoubek…

Nálezů pravěkého chrupu máme poměrně dost, například ze Španělska z roku 2013 či z Chorvatska o 4 roky později. Zkoumané polské zoubky byly nalezeny roku 2010 v jeskyni Stajnia poblíž Krakova. Wioletta Nowaczevska studovala nalezenou osmičku a horní třenový zub (premolár), patřící asi třicetiletému muži.

Výzkum může být však u těchto exemplářů poněkud ztížený, jelikož se na nich značně podepsal zub času (pun intended). I přesto se vědcům podařilo identifikovat na jejich povrchu rýhy, jejichž jediným vysvětlením je právě použití párátka.

Zuby vykazovaly známky opotřebení, především zmíněný zub moudrosti, pravděpodobně zaviněné konzumací tvrdší stravy. Nicméně z nálezů nebyly zjištěny žádné zásadní poruchy skloviny či zubní kaz.

Rýhy na zubu pak nejspíš pochází ze snahy uvolnit zaseknuté zbytky jídla, které uvázlo mezi dvěma posledními zuby. Napovídají tomu i ostatní nálezy, nesoucí stejné známky poškození. Jak ovšem zřejmě vypadalo pravěké párátko, je ale složité říct.

Naši předci nejspíš použili kousek kosti (pravděpodobně rybí) nebo tenkou větvičku. Musel to být tuhý, válcovitý předmět, který jednotlivec používal dost často na to, aby zanechal jasnou stopu, uvádí Nowaczewska.

Shanidar 1 dentition lateral right.jpg
Chrup jedince Shanidar 1 z jiné, o dva roky starší studie. Zdroj: Erik Trinkaus, Washington University

Dbejte na dentální hygienu!

Nálezy ostatků neandrtálců jsou obecně ve střední a východní Evropě vzácné, nacházíme především jejich nástroje. V Polsku se nachází hlavní naleziště především na jihu, kam nedosahoval ledovec. Přesto Wioletta Nowaczewska věří, že mnohé na archeology teprve čeká: „Pokud jsou zde ještě nějaké neandertálské kosti k objevení, pátrání by se mělo zaměřit na vysočinu a jižněji položená místa. Vzhledem k tehdejším klimatickým podmínkám to byly oblasti s nejlepšími životními podmínkami.“

A poučení na závěr tedy zní – dbejte na dentální hygienu! Nikdy nevíte, kdy se vaše zoubky dostanou do rukou archeologů a antropologů budoucnosti, kteří si budou lámat hlavu nad tím, do jaké míry jsme byli vyspělou civilizací, která dbala o čistotu a zdraví. Následky šťourání se párátkem v zubech by jim mohly lehce napovědět!

[Sára Barcuchová]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama