Mikrodávkované THC uleví od bolesti bez vedlejších účinků

TLDR: Izraelský výzkum ukázal, že jenom malé, přesně dávkované množství THC postačí k tlumení bolesti. Otevírá to cestu k novému využití marihuany v medicíně. Studie tu.

Potíže s bolestí

Řešení bolesti je velkou bolístkou moderní medicíny. V Česku nejde o něco, co by nás pálelo zásadněji, ačkoliv pro pacienty s chronickými problémy bude podobná šlamastika vždy nepříjemná. Ale zejména za Velkou louží se bujaré předepisování opioidů v léčbě bolesti podepsalo na rozmachu epidemií závislostí, jako kdyby se psalo 19. století…

Pekelně dlouho se proto hledají náhražky analgetik, které by mohly pomoct bolavým pacientům, ale zároveň je nepřiváděly do hrobu dřív jinými cestičkami. Některé týmy tak třeba pracují na opioidu, který by nevyvolával závislost. Jiné zase hledají cestu, jak mozkové centrum bolesti utlumit nechemicky. A nyní přišel izraelský tým, který – jaký to šok – používá ve snižování bolesti THC!

Tetrahydrokanabinol alias THC nejspíše řada z vás zná jako hlavní psychoaktivní látku konopí. A navzdory poněkud ošemetné pověsti této kytky u části veřejnosti se samozřejmě marihuana již – regulovaně – proti bolesti může předepisovat (byť dílem spíše pro CBD komponent).

Nicméně, ona část ošemetné pověstí pramení z toho, že i lékařská marihuana vyvolává „vedlejší efekty“ alias psychoaktivní zábavu podobně jako marihuana nelékařská. Krom toho, ne každý se chce (nebo může) po léku na bolest cítit jako na párty – anebo má na cannabis zrovna kladnou reakci.

Nyní ale izraelští vědátoři přišli s inhalátorem, který dovoluje přijímat analgetické benefity marihuany bez toho, aby člověk zároveň pociťoval její rauš!

Soubor:THC-3D.png – Wikipedie
Večer chutná, ráno pomáhá? Zdroj: Wikipedia/CC BY

THC bez nálady

Tým společnosti Syqe Medical vedený vědátorem Shlomo Almogem totiž v randomizované, dvojitě zaslepené studii jak prokázal, že marihuana může potlačovat bolest, tak ilustroval možnost mikrodávkování THC bez psychoaktivních efektů. Jinými slovy, vznikla tráva, co je jenom z půlky jako tráva!

Studie naznačuje, že optimální účinná dávka pro zmírnění bolesti je 500 mikrogramů THC. Pacienti s chronickou bolestí můžou takto přijmou 3 až 4 inhalace, což jim postačí ke snížení vnímané bolesti. Jen pro ilustraci, typický případ pacienta pokuřujícího lékařskou marihuanu denně spotřebuje 1g konopí obsahující 150 tisíc mikrogramů THC. Mikrodávkování v izraelské práci tedy zdaleka nestačí k navození psychoaktivního efektu. S tímhle analgetikem byste nejspíše mohli i řídit!

To naznačuje, že citlivost člověka na THC je vyšší, než se doposud předpokládalo – což může dále snížit i množství marihuany nutné k výrobě mikrodávkovsných analgetik. Samozřejmě platí, že krom inhalace bylo možné THC přijímat i v jídle – ale jeho efektivita se opět značně lišila podle toho, co jste vy sami předtím snědli. Něco podobného u plic odpadá.

„Hej, proč bych měl být nadšený z něčeho, co si můžu vypěstovat doma sám, a navíc to v tomhle provedení není ani zábavný?“ možná se táží někteří z vás. Odpověď ale tkví v evidence-based medicine. Studie zkoumající analgetické užití marihuany spolu příliš nesouhlasily. Spíše anekdotické pojetí substance je ostatně příznačné i pro její jiné aplikace.

Zdroj: Richard Young

Proč potřebujeme důkazy?

Jenže Skutečná Medicína ™ potřebuje víc, než tvrzení – potřebuje důkazy. Odladit marihuanu pro precizní užití dle dávkování – či v tomto případě mikrodávkování – tak sice může působit jako cosi nadbytečného. Ale v reálu je to cosi, co děláme s úplně všemi moderními léky. Je to právě evidence-based medicine, co odlišuje dnešní vědeckou medicínu od někdejšího bylinkářství. A to ačkoliv bylinkářství mohlo disponovat také účinnými látkami. Jenom po jejich boku byly i ty neúčinné. A nevědělo se, proč ty účinné vlastně účinkují…

První důkaz toho, že THC může v precizním dávkování skutečně pomoct od bolesti, by tedy zastánci této substance měli oslavovat jako významný tvrdý důkaz analgetického efektu marihuany! Kdo ví, možná, že další studie potvrdí i jiné zajímavé vlastnosti – anebo naopak ukáží, že mikrodávkování, doposud skloňované hlavně u LSD, slibuje i zajímavé aplikace u dalších substancí, které byly doposud v klatbě.

Inhalátor samozřejmě bude muset projít ještě myriádou testů v různých státech, než si z něj bude potahovat doktor House v nějakém futuristickém remaku House M.D. Ale ať už to dopadne jakkoliv, můžeme jen doufat, že dosavadní bolístky medicíny se s novými objevy pomůžou konečně zahojit – ku prospěchu nás všech!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama