Ingenuity & Neuralink – Týden ve vědě 19. až 25. dubna 2021

Vítejte na konci dalšího levelu kalendáře! Přečtěte si, co vše si věda vyexpila v minulém týdnu, zasloužíte si to! Je tu další týden ve vědě…

Zdroj: CC BY, vlastní

Na Marsu vzlétla Ingenuity, první létající sonda historie. Vrtulníček, který je testován v rámci mise sondy Perseverance, má za sebou první, ale nikoliv poslední let. Sloužit bude spíše testování konceptu nežli velké vědě.

Vznikly syntetické buňky, dělí se lépe než minulé pokusy. Vznikl nový „uměle vytvořený“ mikroorganismus! Vědátoři do něj přidali 19 genů, jejichž funkci chtěli odhalit. Co velká část z těch 19 genů ovšem přesně dělá, je stále záhadou.

Archeologové objevili v Egyptě ztracené starověké město. 3400 let ztracené sídliště jménem Vzestup Atela ležící nedaleko Luxoru by mohlo být pokladnicí artefaktů.

Elon Musk ukázal opici, která hraje díky jeho čipu videohru. Mozkový implantát Neuralinku pokročil zase o kousek kupředu, jeho hlavním úspěchem je ale pilování toho, co tu již delší čas bylo.

Neandrtálci zřejmě znali párátko – a nebáli se ho použít. Výzkum odhalil používání jisté obdoby párátka u neandertálců. Jde tak zřejmě o jeden z nejstarších důkazů dentální hygieny, který máme.

Nasazení vakcíny Johnson&Johnson bylo pozastaveno. Problémy nemá jen AstraZeneca, jeden případ sraženin na milion očkovaných je totiž dostatečný k zastavení nasazení očkování.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky dvě novinky, speciál o rouškách a rovněž speciál o „asijském jednorožci“ saole!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Diskuze

Reklama