Ptakopysk ukazuje 187 milionů let evoluce savců

TLDR: První pořádné analyzování DNA odhalilo, jak moc si je ptakopysk podobný s plazy a ptáky i na úrovni genů. Naznačuje to, jak blízko jim byli kdysi dávno i naši předci. Studie tu.

Ptakopysk ještě podivnější

Jedním z důvodů, proč nám Ptakopysk podivný připadá podivný, je jeho podobnost jiným doménám obratlovců – tedy ptáků a plazů. Nová studie, která si posvítila na genom ptakopyska, nám naznačuje, že důvod je prozaický. Ptakopysk nám ukazuje to, jak první savci vypadali v dobách, kdy měli sami ještě blízko k předchůdcům plazů i ptáků.

Jaké je podle Vás nejpodivnější zvíře na Zemi? Každý může mít svého favorita, ale věřím, že v TOP 10 nejdivnějších biočichů, které znáte, by se umístil právě australský ptakopysk. Vypadá jako kříženec kachny a bobra, nemá zuby, potí mléko, a na zadních nohou má jedovaté výběžky. Je to savec, který snáší vejce, ale mláďata krmí mateřským mlékem. Šílenství!

Nicméně, vnější prvky jsou jedna věc. V případě ptakopyska je však neobvyklá i jeho genetická výbava. Ptakopysk má 10 sexuálních chromozomů (5X a 5Y), čímž se opět podobá víc ptákům než savcům. A tím teprve začínáme…

Po letech bádání se totiž vědcům z Kodaňské univerzity podařilo detailně pročíst ptakopysčí genom, což vedlo k novým poznatkům v oblasti evoluce savců, včetně lidí!

Ptakopysku, to ti byla jednou párty... Zdroj: FOX, Freepik, Public Domain, vlastní
Ptakopysku, to ti byla jednou párty… Zdroj: FOX, Freepik, Public Domain, vlastní

Mišmaš všech genů

Z práce vyplývá, že společný předek ptakořitných (ptakopysk, ježura), vačnatců (klokani, vačice) a placentálů (bobři a homo sapiensové) pobíhal po světě ještě 57 milionů let zpátky. Evoluční oddělení těchto skupin ale začalo před187 milionylet, kdy se ptakořitní začali vyčleňovat. Většina z nás vypadala v mládí prapodivně, ale ptakopysk je dílčím ztělesněním této prapodivnosti.

S nadhledem se dá říci, že vlastnosti ptakopysků jsou kombinací ptačích, plazích a savčích vlastností. Nový výzkum ukázal, že třeba geny, které jsou spojeny s tvorbou vajec, jsou více podobné těm ptačím a plazím. Naproti tomu geny pro produkci mléka jsou spíše savčí. Jedovaté výběžky na zadních nohách mohou být spojeny s obrannými geny, které u jiných savců zajišťují imunitní reakce.

Prozkoumání genomu ptakopyska také odhalilo ztrátu 4 genů spojených s vývojem zubů, která proběhla asi 120 milionů let zpět. Dnešní ptakopysk zuby nemá, k rozmělnění potravy používá ostré rohovinové destičky. Je toho tedy hodně, co se liší – a mnohé, co se podobá světu plazů a ptáků.

Podívejme se na okamžik k jiným podobným druhům. Archaeopteryx, kterého při přivření očí, uší a dalších tělesných otvorů, můžeme nazvat prvním ptákem, po Zemi pobíhal zhruba 150 milionů let nazpět. Plazi jsou starší, jejich evoluční původ sahá 310 až 320 milionů let nazpět. Ale savci, stejně jako plazi, měli společné předchůdce v amniotě, tedy prvních pořádných suchozemských obratlovcích.

Takhle to vypadalo cca 350 mio let zpátky, kdy po Zemi chodil Archaeothyris! Zdroj: CC BY 2.5

Pohlednice naší minulosti

Ti kladli vejce a byli vázáni na vodu, ale zjevně i u jejich potomků se vyvinuly rozličné geny, které známe ze světa savců! Ptakopysk nám to ukazuje více než názorně – tahle chodící (plovoucí) metafora vývoje savců demonstruje, že hranice mezi druhy se často mohou značně stírat!

Ptakopysk se samozřejmě vyvinul relativně v izolaci, a rozhodně tím nechci říci, že všichni savci vypadali jako ptakopysk. Rozhodně však platí, že ptakopyskové vlastně demonstrují takový vývojový milník, který nám může říci ještě hodně i o naší vlastní evoluci – a demonstrovat, jak dalece jsme se od našich juniorských let savců posunuli!

[Marcela Janků]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama