Mořští plži dovedou přežít jako hlava bez těla

TLDR: Podle nového výzkumu vědátorů z Japonska dovedou mořští plži přežít i jako hlava bez těla. A dovedou si dokonce nechat narůst úplně nové tělo! Studie tu.

Kdes nechal hlavu?

Některá zvířata jsou známá svou úžasnou schopností regenerace. Například mloci, kterým doroste ocas, čelist, nebo klidně celá noha. Mořští plži druhu Elysia marginata jsou ale v porovnání s mloky hotoví superhrdinové, jako Wolverine nebo Deadpool. Dovedou si totiž nechat dorůst celé tělo!

S tímhle nečekaným objevem přišli Sayaka Mitoh a Yoichi YusaNara Women´s University v Japonsku. Když vědátoři pozorovali tyhle drobné zelené mořské plže, všimli si u několika z nich hodně podivného chování. Někteří plži si sami od sebe oddělili hlavu od těla!

Aby toho nebylo málo, samotná hlava se dál plazila po dně akvárka a zřejmě jí vůbec nechyběly všechny ty životně důležité orgány, které nechala v těle.

Zdroj: Nickelodeon, THQ Nordic, Mitoh et al.
Zdroj: Nickelodeon, THQ Nordic, Mitoh et al.

Tady oddělit

Vědátoři tím byli zprvu svým objevem patřičně šokováni, a to nejenom protože se báli, že je amputace jejich vina. Pravda, mořští plži nejsou jediní živočichové, kteří dokáží přežít bez hlavy. Například ploštěnci – placatí červi, mezi které patří například tasemnice – přežijí i když je rozkrojíte napůl. Přední polovině pak doroste zadek, a zadní doroste hlava. Mořští plži mají ale podstatně složitější stavbu těla, než primitivní ploštěnci, a když jim uříznete hlavu, je většinou po nich.

Plži druhu Elysia ale nejenže přežijí, když jim uříznete hlavu, ale dokonce si ji uříznou sami, aby vám usnadnili práci. Mají totiž za hlavou jakýsi žlábek, který usnaďnuje oddělení hlavy od těla (něco jako takové ty čárkované linky které vám ukazují, kde máte rozstřihnout vystřihovánku). „Beztělní“ plži začali už po několika hodinách zase přijímat potravu a oždibovat řasy v akvárku. Tělo jim začalo už po několika dnech dorůstat zhruba po třech týdnech byli zase v jednom kuse.

Jejich původní tělo ale na tom tak dobře nebylo. Tělo sice dekapitaci také přežije, ale nová hlava už mu bohužel nenaroste. A bez hlavy, která by udávala směr a přijímala potravu, plží tělo pomalu vyhladoví a zahyne.

sea slug body regeneration on day 0, day 7, day 14 and day 22
Hlava mořského plže druhu Elysia marginata, které postupně dorůstá tělo.
Zdroj: S. MITOH AND Y. YUSA/CURRENT BIOLOGY 2021

Že by obrana?

Vědátoři si zatím nejsou zcela jistí proč plži tyhle superhrdinské kousky předvádějí. Zřejmě se nejedná o obranu před predátory, jako je tomu například u ještěrek. Ty dovedou oddělit svůj ocas, aby zabavily predátora, zatímco utečou do bezpečí. Mořskému slimákovi ale trvá i několik hodin než si urve hlavu, a tak trpěliví predátoři asi nebudou.

Autoři studie proto spekulují, že se tímhle extrémním způsobem plži zbavují parazitů. Mořští plži jsou totiž častými hostiteli malých parazitických klanonožců. Je tedy možné, že když se v plžím těle přemnoží parazité, hlava ho prostě odhodí a nechá si dorůst nové zdravé tělo. Což je rozhodně svérázné řešení!

Mořští plži z rodu Elysia navíc mají jeden trik, který jim zřejmě pomáhá tuhle eskapádu přežít. Dovedou z rostlin, které jedí získávat fotosyntetické organely chloroplasty a uchovávat je ve vlastních buňkách! Díky tomu zřejmě dovede plží hlava přežít nějakou dobu jen na „solární energii“ a získat dostatek energie a živin na výrobu nového těla.

Výzkum tohoto jevu u mořských plžů je ještě v počátcích, a kdo ví čím nás tihle šikovní, reální mořští Deadpoolové ještě překvapí.

[Svatopluk Skoupý]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama