CRISPR & Organoidy: Týden ve vědě – 22. až 28. března 2021

Hej hou, dnešní den je sice o hodinu „kratší“, ale tím spíše můžete dohnat, co vám uniklo v uplynulém týdnu z novinek vědeckého vývoje!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Genový editor crispr může pomáhat s cholesterolem. Bezkonkurenční CRISPR léčba dokázala opět sílu své podstaty. Nyní zasahuje v boji proti LDL-cholesterolu, u myší totiž jeden jediný zásah pomocí CRISPRu snížil hladinu tohoto proteinu až o 57 %.

Vědci dovedou komunikovat s lidmi během snění. Podle nové studie vědců ze čtyř výzkumných skupin dovedou lidé během lucidního snění reagovat na podněty zvenčí a dokonce řešit jednoduché úkoly!

Země je výjimka – život měl lepší šance na vznik jinde a dříve. Život měl dle nové studie daleko lepší šanci až 2 miliardy let nazpět na hranici galaxie.

Dopis starý tři staletí poprvé přečten pomocí rentgenu. Vědci pomocí speciálního rentgenu přečetli 300 let starý, důmyslně složený dopis, aniž by ho museli otevřít a nenávratně poškodit.

Organoidy by mohly pomáhat v léčbě rakoviny. Vědci přišli s návodem, jak vypěstovat organoidy z pacientských vzorků. Na nich by se dala vyzkoušet účinnost léků ještě před podáním pacientům, ze kterých organoidy pocházejí.

Golfský proud zpomaluje kvůli sladkovodnímu tání. Bod přílišného zpomalení proudu je blíže vlivem akcelerace tání v Arktidě. Kdy přesně nastane však nevíme.

A závěrem můžete mrknout i na další speciál o tom, že statistikami o covidu se manipulovat nemusí

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě (níže) také celé tři novinky, plus oznámení monetizace našeho YouTube kanálu!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama