Očkovaní v Izraeli dramaticky snižuje infekčnost covidu

TLDR: Skoro o 90 % hlásí pokles infekčnosti nová oznámení z Izraele. Spolu s tím o 99 % klesá i úmrtnost. Jde však stále jen o předběžná data. Oznámení tuna.

Díky za Izrael

Máme tu Nagano! Předběžná data naznačují, že vakcína z dílny Pfizer/BioNTech, která byla aplikována v Izraeli, snižuje infekčnost o 89,4 %. Pokud údaje izraelského ministerstva zdravotnictví obstojí v nezávislém ověření, znamenalo by to velmi optimistickou zprávu do dalšího boje s covidem.

Rekapitulujme si, proč je to významné. Asi netřeba popisovat, proč je snížení infekčnosti („lidi nenakazí jiné lidi“) u očkovaných dobré. Doposud však panovala nejistota kolem toho, jestli nyní nasazené vakcíny „jenom“ snižují hospitalizaci, anebo i infekčnost. Technicky vzato totiž vakcíny neměly za cíl indukovat zásadnější imunitní reakci na sliznici.

Právě na sliznici by se tak virus měl množit i nadále, a to ačkoliv imunitní buňky v krvi by s ním měly zamést efektivněji. Výsledkem takové imunity by byla ochrana před vážným průběhem covidu (což je dobře), ale teoreticky tu stále byla možnost, že infikovaný člověk bude po nějakou dobu stále infekční.

Že klesají hospitalizace, už z Izraele víme. Naznačovaly to i klinické testy před nasazením – tytéž testy ale nezkoumaly infekčnost. Nynější oznámení snížení infekčnosti je však novinkou. Po boku něj ministerstvo také oznámilo, že vakcína Pfizeru je na 99 % efektivní v zabraňování úmrtí na covid. Co je podstatné, podobná efektivita by velmi pravděpodobně znamenala i redukci bezpříznakového přenosu.

Při dostatečném proočkování bychom tak mohli pandemii označit za ukončenou!

Zdroj: JHU CSSE

Předběžný optimismus?

Jak nicméně zaznělo, jde zatím o předběžná data. Je stále možné, že efekt bude v reálu nižší. Studie totiž porovnávala počet hlášených případů lidí, kteří byli plně očkováni, s těmi, kteří nebyli očkováni. U očkovaných je však méně pravděpodobné, že budou na přítomnost viru testování. Takže údaje v této skupině budou mít nižší počet případů, zejména bez příznaků.

Jinak řečeno, skutečné snížení přenosu je možná nižší než oficiální odhad činící zmíněných 89,4 %. Více o něm však řeknou až další data. Na druhou stranu, aby to nebylo tak jednoznačné, čísla můžou rovněž komplikovat nové kmeny koronaviru. 

Z testů vyplynulo, že na 80 % případů přenosu SARS-CoV-2 v Izraeli během období vypracování studie (od 17. ledna do 6. února) bylo způsobeno přenosnějším kmenem B.1.1.7 alias „britskou mutací“ korony. Ta je infekčnější než původní dominantní kmeny, takže čísla vychyluje zase na druhou stranu.

Zdá se nicméně, že Pfizer skutečně účinkuje i proti B.1.1.7, což je opět v přívalu novinek poměrně optimistické. Na další soudy ale budeme muset posečkat ještě nějaký čas.

Yay... Zdroj: Pixabay, vlastní
Yay… Zdroj: Pixabay, vlastní

Laboratoř jménem Česko

Izraelský „experiment“ s celostátní laboratoří testující efektivitu v praxi tedy vyšel. Samozřejmě, není to tak překvapivé, podobná data efektivity před hospitalizací naznačovaly i klinické studie. Ale časem se možná dočkáme i nějakého podobného experimentu s Českem…

Tuzemská očkovací kampaň jistě není zrovna přehršle rychlá. Platí samozřejmě, že čím déle budeme otálet s očkováním i u nás, tím větší je riziko šíření a vzniku dalších mutací. Na ty by už nynější očkování měla menší efektivitu, díky čemuž by v důsledku hrozilo, že s covidem si budeme radosti užívat ještě nějaký ten měsíc či rok…

Zároveň platí, že stejně jako u testování, i u očkování je menší efektivita lepší než žádná efektivita. Jenom máloco ve světě je absolutní, a platí to i pro očkování. České otálení s vakcinací nám ale možná zajistí zajímavou pozici, kdy budeme očkovat vakcínami, které budou proti novým kmenům již méně fungovat – budoucí studie toho, jak se velký počet lidí proočkovaných „staršími“ vakcínami najednou ve velkém počtu potýká se zcela novými kmeny, tak už nebudou muset čekat na data jiných států, ale přímo od nás.

To asi pro tuzemské nálady není úplně pozitivní zakončení jinak optimistického textíku. Vědátoři po celém světě však jistě díky tomu budou mít spoustu zajímavých dat, a když za nic jiného, děkovat za to budou moct právě nám!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama