Má se skutečně močit na kůži požáhánou od medúzy?

TLDR: Ne, nemá. Ale jisté racionální základy teze má. A namísto močení spíše zajděte za skutečným doktorem, neasi. Srovnávací studie tuna.

Žhavá pláž

Mnozí to známe, když ne z reálného pobytu u moře, tak alespoň z anekdotického vyprávění. Cachtáte se v mořské vodě, a najednou máte pocit, že vám do nohy něco ostře seklo, popřípadě ji najednou příliš necítíte! Požahala vás medúza! Co dělat poté, co se doplazíte na břeh? Lidová moudrost tvrdí, že pomůže moč. Co si o tom myslí věda?

Jak se již mnohokrát prokázalo v případě nápadů, že „na něco pomůže odpadní produkt našeho těla“, ani v tomto případě moč příliš nepomáhá. A dokonce může situaci ještě zhoršit. Přesto může mít tato rada fragment pravdy…

Studie zkoumající tuto otázku (viz třeba link v TLDR) došly totiž k tomu, že močovina a amonium rozhodně mají samy o sobě kapacitu pomoct s některými pošahanými požáháními od medúz! Ale ne se všemi – a ne spolu s močí. Jinými slovy, moč sice může obsahovat účinné látky, avšak pokud nemáte na pláži k dispozici aparatury na oddělení jiných látek, a zároveň nejste oceánský biolog schopný rozeznat různé druhy a poranění od nich od sebe, pak na ránu od medúzy asi raději nemočte.

V řadě případů by totiž moč mohla leccos jenom zhoršit. A nejenom svým složením. K vysvětlení důvodů je nutné popsat, co žahání způsobuje. Na kůži se vám při něm dostanou stovky nematocytů, čili ostrých žahavých buněk medúzy, které se přichytí na vaši tkáň a vypouštějí tu do vaší tkáně toxické látky.

Vzhledem k povaze poranění se vám to může stát i od mrtvé medúzy – čili se nemazlete v moři ani s těmi. Jed nematocytů každopádně lidem typicky způsobuje ostrou bolest, může však jít také o pouhé svědění, pálení či brnění.

Zdroj: Drawtism
Zdroj: Drawtism

Co dělat jiného?

Pokud tedy budete tedy na ránu močit, proud na ni typicky dopadne ve vyšší rychlosti, díky čemuž se situace může spíše zhoršit. Dojde totiž na „promasírování“ nematocytů tlakem tekutiny, čímž dojde na prudší uvolňování jedů. Alternativní potření rány močí (odmočenou někde do láhve třeba) má efekt podobný. Nejlepší je tedy pouze ránu polít z nízké výšky… Ale tím se dostáváme k tomu, co v podobném případě funguje lépe než moč.

Co tedy dělat? Omýt ránu mořskou vodou. Nepoužívejte k ošetření vodu sladkou – ta je pro mořské buňky cizí a může mít za následek naopak další stresování buněk a uvolnění jedu. Lze také použít medikaci v případě, že je bolest příliš velká a/nebo máte alergickou reakci. Pomůžou antihistaminika či látky proti bolesti. Plus je následně dobré raději pomalu či rychle vyrazit směrem na nemocnicu, kde se o poranění postarají lépe než drtivá většina z nás.

Preventivní návštěva špitálu je dobrá i kvůli tomu, že situace s požahanou nohou se může v průběhu času zhoršovat. I pokud tak při vystoupení z vody cítíte jenom drobné brnění, je dobré mít v záloze namísto moči spíše plán, jak se rychle dostat do péči skutečných odborníků. Teprve ti jsou s to rozeznat typ poranění a aplikovat náležitá opatření v případě, že se například dostaví alergická reakce.

Naštěstí v okresním rybníce vám spíše hrozí sinice než medúzy, a na cestu jinam stejně ani nemáte prachy, i kdyby se jinam cestovat dalo, takže se určitě ničeho bát nemusíte!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama