Kolaps deštných pralesů je blíže, než jsme doufali

TLDR: Již v roce 2064 by nynější zrychlující se trend mohl znamenat kolaps deštných pralesů. Není totiž třeba úplné eliminace stromů, aby došlo na zánik biomu. Studie tu.

Je to rok 2064?

Nová studie upozorňuje na blížící se zhroucení ekosystémů amazonských deštných pralesů, ke kterému by dle výzkumů mohlo dojít kolem roku 2064. Kvůli rapidní těžbě a vyčerpání přírodních zdrojů, požárům, úbytku stanovišť a klimatickým změnám se zásadně mění ekosystém amazonského deštného pralesa.

Uff, to máme ale depresivní úvod, co? Nejspíše ani další odstavce nebudou lepší. Stačí vzpomenout na předloňský rok s návratem masivních požárů do Amazonie. Ačkoliv po roce 2004 se dařilo míru zdejší deforestace snižovat (což v reálu znamená, že se kácelo furt, ale o něco pomaleji), rokem 2019 se tempo zpomalování obrátilo. A navzdory mezinárodní kritice se to vloni zase tolik nezměnilo.

Během prvních čtyř měsíců roku 2020 bylo zničeno 1 202 kilometrů čtverečních brazilského pralesa – to je o 55 % více než během stejné doby v předchozím roce. Období sucha se stále prodlužují a pralesy již nemají dostatek času se zotavit z požárů a sucha. Vodu, kterou produkují deštné pralesy, ke svému životu potřebují miliony lidí žijící v okolí a má i důležitý vliv na světové klima.

Nejde teď o žádný alarmismus – trend deforestace je bohužel jasný. Když se kácí les, lesa ubývá. A v jisté fázi tam les prostě není. Podle analýzy Roberta T. Walkera však tento okamžik dorazí dřív, než mnozí čekají.

Nedeštný neprales. Zdroj: Culpo
Nedeštný neprales. Zdroj: Culpo

Trend je jasný

Nejde totiž o to, kdy padne sám poslední strom. V určitém bodě i prořídlý prales ztrácí schopnost samostatného biomu. A onen bod je dle Walkerovy práce blíže než na konci století. Platí, že pokud budeme dál kácet pralesy, sníží se v jistém bodě množství lokálních srážek, stanoviště zcela vyschnou a z tropického lesa budeme mít suchý les nebo savanu. A tento bod by mohl nastat již za 40 a něco let.

Samozřejmě se nabízí otázka, co s tím lze dělat? Kácení deštných pralesů je záležitost politická a ekonomická. A nejsou v tom jenom zlí Brazilci. Také obchodní zájmy vyspělých států vytvořily lákavou nabídku pro tamní podnikatele i brazilskou vládu. Nejenže v Brazílii chybí podpora malých zemědělců a udržitelného ekozemědělství, ale vláda se navíc snaží odebrat farmářům půdu a prodat ji velkým hráčům.

Brazílie je navíc stát více než jiné země závislý na zemědělství. A systémem se proto udává i trend pro celý trh. Bohužel i další státy Jižní Ameriky následují politiku prezidenta Bolsonara, a to zejména Ekvádor. Pokud to takto půjde dál, kolaps je podle vědců nevyhnutelný.

Požáry v Brazílii za posledních 20 let podle INPE do roku 2019, kdy se trend začal navyšovat. Všimněte si ale, že šlo jen o zpomalování ubývání, nikoliv přibývání lesů. Zdroj: INPE

Globální hrozby

Proč by nás měla ve střední Evropě zajímat situace s deštnými pralesy na druhé polokouli? S úbytkem životního prostoru zvířat a rostlin se snižuje jejich biodiverzita, plodnost, odolnost populace vůči patogenům, virům a chorobám. Čím víc tlačíme naše ekosystémy k jejich limitům, tím víc zvyšujeme i ostatní globální hrozby.

A stačí se podívat ven z okna na nejbližší zavřenou hospodu, aby bylo jasné, že v propojeném světě může zranitelnost ekosystému jedné země mít vliv i na země jiné. Pokud chceme s touto novou hrozbou na horizontu něco dělat, bude k tomu zároveň potřeba i naše zapojení, nejen zapojení Brazilců nebo Indonézanů či Ekvádorců.

Ale to je už jiný příběh pro jinou stránku. Co věda může udělat, je pouze říci, jestli něco hrozí či nikoliv. Zbytek je na jiných lidech, než jsou vědci samotní – tedy hlavně na nás.

[Marcela Janků, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama