K čemu je, že se prasátka naučila hrát videohry?

TLDR: Hraním videoher se baví miliony lidí po celém světě už několik generací. Nejsme ale jediní kdo si je užívá. Podle studie vědců z Purdueovy Univerzity v Indianě (USA) se hraním videoher mohou bavit i prasata! Studie tu.

Minecraft nebo Tetris?

Videoherní průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích a vyvíjejících se odvětví současnosti. Jen v České republice si videohru zapne alespoň jednou týdně až 70 % mladých lidí. O jejich škodlivosti či prospěšnosti se debatuje už nějakou dobu, a zřejmě se ještě nějakou dobu debatovat bude. Nejedna studie už ale poukázala na to, že videohry mohou pomáhat rozvíjet reflexy, paměť, schopnost řešení problémů a také abstraktní myšlení. A to nejen u mladých lidí, ale dokonce i u prasat!

Skupina vědců z Purdueovy University v Indianě pod vedením Candace Croney totiž nedávno zveřejnila studii, ve které učili prasata hrát videohry. Tento výzkum probíhal už od roku 1997, jeho výsledky ale byly zveřejněny až nyní. A zdá se, že jde o významný argument pro proponenty prospěšných vlivů her na (nejen lidské) vnímání.

Zdroj: 3D Realms, Eston Martz/Pennsylvania State University, vlastní
Zdroj: 3D Realms, Eston Martz/Pennsylvania State University, vlastní

Hra pro čuníky

Vědci pracovali se čtyřimi prasátky, dvěma z plemene Yorkshire, jménem Hamlet a Omelet, a dvěma trpasličími čuníky jménem Ebony a Ivory. Prasátka se učila hrát jednoduchou počítačovou hru, ve které pomocí rypáku ovládala joystick, který posouval kurzor na obrazovce.

Princip hry byl prostý – cílem bylo dostrkat kurzor do určitého bodu, a pokud se to čuníkovi povedlo, dostal odměnu. Vytouženou odměnou byla porce psího žrádla (Prasátka prý nejdříve dostávala jako odměnu lentilky, ty ale byly podle vědců příliš nezdravé. Smůla.).

Nejen že se zkoumaná prasátka velmi rychle naučila princip hry, podle vědátorů se na hraní videoher vyloženě těšila! Vždy, když přišel čas videoher postávali čuníci nedočkavě ve svých kotcích, a jakmile se otevřela dvířka kotce utíkala co nejrychleji k videohře.

Jedno z prasátek (dole) a hlavní autorka studie (nahoře) Cancace Crooney. Zdroj: Eston Martz/Pennsylvania State University
Jedno z prasátek (dole) a hlavní autorka studie (nahoře) Cancace Croney. Zdroj: Eston Martz/Pennsylvania State University

Rozvíjení myšlení?

Možná si teď říkáte, k čemu takovýhle výzkum ale je? Tedy, kromě toho že učit prasata hrát videohry zní jako zábava sama o sobě, ukazuje studfie i to, jak jsou čuníci skutečně inteligentní.

Když se mluví o nejchytřejších zvířatech, jsou prasata často opomíjena. Jejich inteligence je ale srovnatelná s tou psí, a možná ji i převyšuje! Prasata se dovedou naučit celou řadu povelů a dovedou řešit i jednoduché hlavolamy.

Tento výzkum navíc ukázal, že dovedou řešit a chápat i abstraktní problémy. Prasátka si totiž při hraní videoher musela uvědomit, že když budou pomocí rypáku pohybovat joystickem, bude se pohybovat i 2D bod na obrazovce. S takovou situací se běžně čuník v přírodě nesetká (funkční obrazovku s joystickem v lese jen tak nenajdete), a při řešení tohoto problému se tak nemůže spoléhat jenom na své instinkty. Pochopení toho, jak prasátka řeší tyto abstraktní problémy, by nám mohlo pomoci nejen lépe chápat jejich inteligenci, ale i lépe porozumět tomu jak se vyvíjela ta naše.

Nakonec pozitivem je také skutečnost, že z prasat během dlouholeté studie nevyrostli psychopati. Což nám dává i jisté indicie o vlivu rozumného hraní na mozek člověka. Nic se samože nesmí přehánět, a to platí i pro čas strávený hraním počítačových her. Až vám ale příště někdo řekne, že u toho Minecraftu nebo Fortnitu sedíte moc dlouho, můžete mu říci, že to rozvíjí schopnost řešení abstraktních problémů! Tedy… alespoň u čuníků.

[Svatopluk Skoupý]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama