U Portorika byl pozorován nový druh žebernatky

TLDR: Pětiletý výzkum v hloubce 4 km potvrdil existenci nového druhu. A zdá se, že by zvířátko nemuselo být posledním neodhaleným oceánským živočichem. Studie tu.

Vzhůru dolů

Myslíme si, že všechno už víme a známe, ale čím víc jdeme do hloubky (doslova), tím víc zjišťujeme, že pořád ještě víme kulový. Vědátoři nás nyní opět přesvědčili, že v oceánu je stále ještě co objevovat. Nově popsaný druh hlubokomořského živočicha zatím nikdo nespatřil naživo, nikdo si na něj nesáhl, a pravděpodobně ještě dlouho nesáhne. Zbrusu nově odhalený druh žebernatky (Duobrachium sparksae) byl všakzaznamenán na videozáznam!

Do nejzazší oceánské hranice se vydala výprava NOAA (taková mořská NASA), jejíž členové pod vedením Michaela Forda nyní jeden z jejích objevů popsali v nové studii. V rámci bádání proběhly i rejdy dálkově ovládanými sondami, které se jako kosmické sondy vydaly vstříc temnotě. A jedné z misí se podařil hotový sólokapr – záznam zcela nového druhu na obraz s vysokým rozlišením, to celé v hloubce asi 4 km.

Na úlovek došlo při průzkumu dna nedaleko Portorika. Kamera sondy tu zaznamenala velmi podivné stvoření. Vypadalo trochu jako želatinová žárovka se dvěma dlouhými ocásky, syrové rozmočené kuře, nebo jako chrchel nemocného mimozemšťana. Při detailním prozkoumání sevšak potvrdilo, že se jedná o nový druh z kmene žebernatek (Ctenophora), což jsou světélkující dravci podobní žahavcům.

Zdroj: NOAA, Fair Use

Nové technologie

O jejich způsobu života toho moc nevíme, u hlubinných druhů se tohle totiž obecně dost blbě zkoumá. Toto nově objevené zvířátko bylo však velké přibližně 6 cm, s chapadélky dlouhými kolem 40 cm, naskrz průhledné a jemně světélkující. Autoři se ovšem domnívají, že svá dlouhá chapadla využívá nová žebernatka nejen na lov, ale i k přidržování se substrátu.

Na tomto místě je asi dobré rovněž připomenout, že nejde zrovna o nový objev. Potvrzení nového druhu trvalo skoro 5 let. Při zkoumání a popisování se výzkumníci museli spoléhat jen na videozáznamy – po vytažení tohoto želatinového balónku z takové hloubky by toho moc ke zkoumání nezbylo.

I to je ale důvod, proč jsme si na studii museli v reálu počkat pár let, a proč na nás možná hlubiny moří mají přichystané ještě nejedno podivné překvapení. A že ony objevy nejspíše budou přibývat, naznačuje i nový pokrok na poli průzkumu hlubin.

Obecně lze říct, že zlatý věk vědeckého průzkumu oceánského života nás teprve čeká. Dokud lidé byli nuceni zdejší dálavy prošmejďovat toliko ponorkami, které jsou navíc velmi omezené nutností udržet tlak pro své obyvatelé, mohli jsme doslova brouzdat jenom u povrchu. Nové robotické vynálezy, které jsou stále více a více autonomnější, konečně přináší schopnost nahlédnout pod pokličku moří…

Popis není dostupný.
Jen pro ilustraci, o jakých hloubkách se bavíme. Zdroj: Vlastní

Nejhlubší horizont

Ono nahlížení ovšem není nutně vždy motivováno jen touhou po objevech čistě vědeckého rázu. Na dně moří je zejména v okolí hydrotermálních průduchů také rozmístěno mnoho nerostných surovin, které čekají jen na další zdokonalování našich robotů. Stejná technologie, která nám ukazuje krásy nové žebernatky, tak možná zanedlouho bude i její záhubou…

Těžba kolem průduchů je totiž obecně dost špinavá práce, vodní život rovněž nemá úplně rádo šíření toxických srand po proudech (zdravím Bečvu) a již provedené pokusy tak naznačují, že ekologická těžba v mořích je spíše naivním snem. Jenže ony minerály tam dole jsou příliš lákavé zboží.

Jak dopadne podmořská těžba, ukáže teprve čas. Vzhledem k obavám z toho, jak se člověk k nedotknutým končinám planety typicky chová, právě onen čas – respektive závod s ním – je z logických důvodů jedním z motivací, jak co nejdříve prozkoumat život v hlubinách. Jsme tedy rozhodně zvědaví, jaké další sci-fi kreatury nám oceán odhalí příště.

[Marcela Janků]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama