Po vakcíně i lék? Němci na COVID vyvinuli blokátor viru

TLDR: Efektivní lék by mohl pomoct lidem, kteří mají těžký průběh infekce, jde přitom o první lék přímo vyvinutý na covid. Zatím ale musí dokončit klinické testy. Studie tu, tiskovka tu.

Lék vs. léčivo

Kromě vývoje vakcín se vědátoři v boji se šlamastikou jménem COVID-19 stále pokoušejí najít účinný lék pro lidi trpící onemocněním, vakcíny totiž mají čistě preventivní charakter, byť jde také o léčiva. Dosud však většina pokusů o lék pro zmírněné průběhu nemoci selhávala. Ale dosud se také nasazovaly jen léky, které vznikaly původně proti něčemu jinému, protože zkrátka zatím nikdo nestihl vyvinout lék určený přímo proti koroně.

Nijak zvlášť tak nefungovala běžná antivirotika používaná třeba na chřipku (např. TamiFlu), na druhou stranu výzkumníci zatím nehází flintu do žita a intenzivně zkoumají jiná antivirotika původně vyvinutá proti chřipce (favipiravir a molnupiravir), u nichž by měla začít třetí fáze klinického testování.

Hype kolem hydroxychlorochinu (u nás známý pod komerčním označením Plaquenil), původně léku na malárii, který se dnes používá i na léčbu systematického lupu nebo revmatoidní artritidy, víceméně také vyšuměl. Přestože se zpočátku jevil jako nadějný, většina studií zatím nebyla schopná potvrdit, že by snižoval mortalitu pacientů. Studie nicméně pořád běží – americký NIH však v současné době jeho užití nedoporučuje.

Mírný úspěch recyklace léků přece jen měla. Imunosupresiva typu dexamethason mají však pořád omezený účinek a spíše mírní projevy nemoci a poškození způsobená naším vlastním supernaštvaným imunitním systémem (např. známé cytokinové bouře). A podobně fungují i další kortikoidy podávané nemocným. Podávání isoprinosinu, který je často popisován jako jakýsi český zázrak, a který má tělu pomoci porazit virus zlepšením imunity, se zatím ve vědeckých studiích nepotvrdilo jako jednoznačně efektivní…

Imunitní systém je však častým cílem výzkumníků pokoušejích se nalézt lék na COVID-19, experimentuje se proto s různými protilátkovými kokteily, monoklonálními protilátkami, inhibitory cytokinů, interfeferony nebo dokonce s kmenovými buňkami. Jako slibná se nakonec jeví i darovaná rekonvalescentní plazma – tedy plazma od lidí, kteří COVID-19 prodělali a mají dostatečné množství protilátek, jež mohou pomoci imunitnímu systému nakaženého lépe zvládnout infekci.

Plazmy je však omezené množství, musí se podávat v časných fázích onemocnění a stav pacientů podle předběžných výsledků probíhajících studií zlepšuje jen mírně.

Ledaže by někdo za necelý rok stihl vyvinout nejen vakcínu, ale i zbrusu nové léčivo…

Popis není dostupný.

Korona blokátor

Přibližně před měsícem vydala WHO doporučení nepoužívat lék, do něhož se vkládaly obrovské naděje, remdesivir, u kterého dle WHO existuje možnost škodlivých vedlejších účinků, a který podle nedávných studií nemá na léčbu žádný významný efekt, ani nezlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení.

S novinkou teď přišla německá společnost Formycon. Její lék necílí ani na imunitní systém a dokonce (překvapivě) ani na samotný virus! Nový koronavirus totiž vstupuje do buněk prostřednictvím tzv. ACE2 receptoru, k čemuž využívá spike protein. Buňky jsou poměrně vybíravé (a dost obezřetné) a do svého nitra nepustí jen tak někoho. Vyvinuly si tedy mechanismy, jak si zajistit, aby do nich mohlo vstoupit jen to, co uznají za vhodné.

Jedním ze způsobů, jak do buňky něco transportovat, je využít buněčný transportér – v tomto případě se jedná o ACE2 receptor, který se vyskytuje na povrchu většiny lidských buněk. Pro zjednodušení lze použít analogii zámku a klíče. Aby něco prošlo ACE2 receptorem, musí mít podobu toho správného „klíče“, který zapadne do „zámku“. Koronavirus má ovšem „paklíč“, kterým ACE2 receptor obelže a do buňky se jednoduše vkrade. Buňka je tak okamžitě infikována a virus nad ní převezme kontrolu a značně se v ní množit.

A právě tomu má nový lék SARS-CoV-2 blokátor zabránit! Viry se totiž (na rozdíl třeba od bakterií) neumí množit samy mimo buňku. Ideální způsob, jak zabránit množení viru (a tím pádem i onemocnění) je zabránit mu do buňky vstoupit. Podle tiskového prohlášení se společnosti Formycon právě tohle podařilo.

Trochu zjednodušeně lze říci, že lék obsadí vstupní bránu v podobě ACE2 receptoru, a virus tak nebude mít jak do buňky vstoupit, a tedy ji nebude moci ani infikovat a sám se množit. Tohle by mohl být celkem game-changer u pacientů s těžkým průběhem, kteří často mají velkou virovou nálož, a virus se tak rychle šíří a napadá různé další orgány. Formycon navíc na tuto skupinu pacientů cílí, protože vykazují nejvyšší mortalitu.

Jako bonus je tento typ léčby takřka dokonale odolný vůči jakýmkoliv případným mutacím viru. Pokud totiž virus nezmění „vstup“, tedy nebude cílit na jiný „zámek“ než je ACE2 receptor, bude lék fungovat. Podle Formyconu by tedy mohl být efektivní proti jakémukoliv koronaviru pronikajícímu do buňky přes ACE2 receptor.

Jen pro ilustraci přidávám i mechanismus téhle srandy. Zdroj: Vlastní

Jedeme dál

Jestli se skutečně dá hovořit o převratném léku, se dozvíme po ukončení poslední fáze klinického testování, které je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku, kdy by rovněž mělo dojít k jednání s americkou FDA a evropskou EMA. Pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom se nového léku dočkat na začátku roku 2022 alespoň v režimu emergency approval.

To sice není zrovna brzy, ale vzhledem k tomu, že s námi koronavirus už asi zůstane, by bylo určitě prima mít k očkování i nějaký lék, který může zachránit těžce nemocné. Uvážíme-li, jak se podstatná část veřejnosti staví k očkování, možná se nakonec bude formyconský lektvar ještě docela hodit

[Monika Pitnerová]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

2 komentáře: „Po vakcíně i lék? Němci na COVID vyvinuli blokátor viru

 • 05. ledna 2021 (15:41)
  Permalink

  Co všechno využívá zmíněný ACE2 protein? Protože ten tem určitě není kvůli Covidu. Takže léčbou zablokujeme co všechno?

  Reagovat
 • 06. ledna 2021 (00:04)
  Permalink

  Kéž by to zafugovalo. Díky za super článek i vlastní ilustrace. Good job.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama