Pfizer & Kosmoturismus – Týden ve vědě 25. až 31. ledna 2021

Leden je za námi, a ani to (majoritně) nebolelo! Odměňte se dávkou vědy, poznání a vůbec!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Vakcína snižuje hospitalizace seniorů o 60 % už po 1. dávce. Zhruba měsíc od počátku masové vakcinace v Izraeli se dostavují první výsledky. Zdá se, že vakcína Pfizeru významně snižuje vážné případy, na infekčnost si však budeme muset ještě počkat.

Příliš mnoho železa škodí, naznačuje nová studie. Nadbytek železa, typicky spojený s nadměrnou konzumací masa, negativně koreluje s šancemi na zdravé stáří. Ukázal to rozbor údajů od více než milionu lidí.

Turisté se vrátí do kosmu v lednu 2022 – díky SpaceX. Společnost Axiom oznámila výběr první posádky kosmických turistů, kteří by se měli za rok podívat na Mezinárodní vesmírnou stanicu.

Roboti se naučili tancovat díky zákonům termodynamiky. Tým vědců ze Severozápadní Univerzity v Illinois a MIT vyvinuli roboty, kteří dovedou sami od sebe synchronně „tancovat“. Pomůže to při studiu chování autonomních systémů včetně třeba roboaut.

Na Sibiři objeven perfektně zachovaný Nosorožec srstnatý. Zatím nejlépe zachovalý exemplář prehistorického druhu nám může říct více o tom, proč se Nosorožec srstnatý nepřizpůsobil měnícím se podmínkám po poslední době ledové.

Podezřele blikající hvězda Tabby má zřejmě sestřičku. Nová studie na základě pětiletých dat zjistila, že KIC 8462852 je zřejmě součástí binární hvězdné soustavy. To by mohlo napomoct přirozeně vysvětlit podezřelé pomrkávání, v němž někteří vidí šanci na mimozemšťany.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také video po popularizaci na školách, novinku (ta je níže), jednu zajímavost a především také hodinovou přednášku od našeho oblíbeného biochemika Karla Berky o játrech!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama