Mrtvý středověký válečník nalezen na dně jezera

TLDR: Nález nám může říct více o době stavby místního dřevěného mostu, pod nímž tělo leželo. Oznámení tu a tu.

Před dávnými časy, v předaleké Litevii…

Jindy klidnou a tajuplnou hladinu jezera rozčeřil pád, železný meč třímaný pevnou rukou se naposledy zaleskl nad drobnými vlnkami a pak zmizel v jezerním chladu a šedi nadobro. Nebo spíš na hodně dlouhou dobu. Tak nějak mohly vypadat poslední minuty válečníka, jehož tajemný osud teď zaměstnává tým archeologů, historiků, antropologů atd.

Jezero Asveja, nedaleko hradu Dubingiai, se až doposud těšilo slávě díky jiné pozoruhodnosti – právě přes toto jezero se klene nejdelšídřevěný most Litvy, který se stále aktivně používá. A jeho existenci vděčíme za to, že byly po více než pěti stech letech nalezeny v tomto jezeře ostatky muže žijícího pravděpodobně v 16. století. O nálezu informuje Baltic News Service. Ale jakou spojitost má most a ostatky mrtvého muže? Na první pohled naprosto žádnou, nebýt jedné okolnosti.

Ke dnu jezera Asveja se totiž potápěla podvodní expedice, aby prozkoumala základy pilířů dubingiaiského mostu. V celkové hloubce 9 metrů si pak všimli něčeho, co na daném místě nejspíše nečekali.

Pod nánosem bahna a písku, které sem přinesly vodní proudy, nalezli ostatky muže a část jeho výbavy.

Remains of medieval soldier found in Lithuanian lake
Ostatky na dně jezera. Zdroj: A. Matiukas

Prozatím opředen tajemstvím

Z předběžného zkoumání ostatků a výbavy zatím víme, že šlo o mladého muže žijícího v 16. století. Zachovaly se dokonce jeho kožené boty i s ostruhami, kožený pásek s přezkou, železný meč a dva nože, každý s dřevěnou rukojetí.

Z toho vědci usuzují, že šlo nejspíše o válečníka. Také se domnívají, že jezero nemělo sloužit jako válečníkův hrob. Jak už bylo zmíněno výše, nánosy bahna a písku byly způsobeny vodními proudy. Přesto však zůstává smrt tohoto muže velkou záhadou – to, že ho použili do základů, ale berte jen jako moji humornou hypotézu pro meme. Přesto je zjevné, že přirozenou smrtí na dně říčky neskonal…

Remains of medieval soldier found in Lithuanian lake
Další snímek z jezerního dna. Zdroj: A. Matiukas

Zvláštní není ani to, že šlo o válečníka. Podle archeoložky Eleny Pranckėnaitė z univerzity v Klaipėdě jsou v tomto regionu obdobné nálezy poměrně běžné. Kuriózní na celém případu je samotné jezero, ve kterém ostatky válečníka našli. Je to totiž pro Litevce první takový nález vůbec.

Zajímavé je také to, že se vědcům podařilo nalézt i stopy původních základů mostu, kvůli kterým byla vlastně celá podvodní expedice iniciována. Tyto základy pochází pravděpodobně z doby, ve které žil i náš záhadný válečník. „Prozatím se domníváme,“ uvádí Elena Pranckėnaitė, „že objevené lidské ostatky mají určitou spojitost s mostem vedoucím k hradu Dubingiai, jenž se nacházel na kopci na břehu jezera Asveja.“

Popis není dostupný.
Zdroj: Public Domain, vlastní

Příběh k vyprávění

Ostatky i předměty u nich nalezené byly samozřejmě převezeny do litevského Národního muzea a náležitě ošetřeny, aby se zabránilo jejich rozpadu. Díky jejich perfektnímu zachování bude pro vědce jistě potěšení je podrobit detailnějšímu výzkumu. Teprve pak nám CSI Litva snad řekne, z jakých důvodů došlo na novověkou vraždu mladého sympaťáka!

Archeoložka Pranckėnaitė doufá, že snad již za rok budou o tajemném muži z jezera vědět mnohem více, než co je možné konstatovat zběžným pohledem. Co předcházelo válečníkově náhlé smrti, tak snad brzy zjistíme. Možná padl v boji, při přepadení nebo se za jeho skonem skrývá jiná zápletka?

Osobně sázím na svou hypotézu ze základky – ale kdyby se ukázalo, že měl na krku Jeden prsten a zemřel při přepadení skřety, také bych se nedivila! Hladiny jezera Asveja sice po stoletích promluvily, nicméně na další detaily si budeme muset zatím počkat.

[Sára Barcuchová]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

1 komentář: „Mrtvý středověký válečník nalezen na dně jezera

  • 21. ledna 2021 (12:22)
    Permalink

    To už tady bylo před několika měsíci…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama