Start mise Crew-1 potvrzuje počátek nové éry kosmonautiky

TLDR: Crew Dragon společnosti SpaceX se vydal na svou první „normální“ misi v žoldu NASA. Právě tahle normálnost ale přináší nový, soukromý kontext do velké kosmonautiky. Přenos startu od Kosmonautix zde.

Běžná linka Země – ISS

Doufám, že vaše pondělí je tak nudné, jak nudný byl i dnešní start mise Crew-1! Čtyřčlenná posádka ve složení velitele Mikea Hopkinse, pilota Victora Glovera a dvou letových specialistů – Shannon Walker a japonského astronauta Soichi Noguchi – se totiž v noci z neděle na pondělí vydala na další, zcela všední misi na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Podařilo se i klasické přistání 1. stupně na mořské plošině. Tato druhá polovina Expedice 64 (první polovina je už na palubě nějaký čas) se však poprvé tam nahoru vydala s pomocí nosiče Falcon 9 a modulu Crew Dragon!

Jasně, v paměti máme asi ještě první pokusnou misi z přelomu jara a léta, kdy se na ISS mrkla i dvoučlenná mise Demo-12 pomocí stejného dopravního prostředku! A Demo-1, která skončila dva a půl měsíce na to hladkým přistáním do vod oceánu, bude v učebnicích už navždy zapsána jako první soukromá pilotovaná mise do kosmu…

Nynější let Crew-1 je přesto významnou součástí tohoto milníku – zahájil totiž běžnou, „linkovou dopravu“ na ISS v režii soukromníků. Kdyby se to SpaceX povedlo jen jednou, byla by to kuriozita. Ale dva, to už je trend!

Ze zadních řad vidím několik nesouhlasných připomínek. Ano, obě mise zaplatila NASA a SpaceX „jen“ provozuje nosič a modul. Ano, i raketoplány nebo Apolla do nějaké míry stavěli soukromníci, ač je NASA kompletovala a provozovala – to je pro někoho možná malý, ale pro kosmonautiku USA velký rozdíl. A ano, Rusko zvládalo i během devítileté pauzy mezi raketoplány STS a letem Crew-1 dopravovat lidi na ISS zcela běžně pomocí nehynoucích Sojuzů.

To vše jsou legitimní připomínky, které by mohly kontext letošního úspěchu SpaceX trochu srazit. Ale nic naplat, trend určený SpaceX je přesto všechno novou revolucí. Proč?

Zdroj: NASA/SpaceX

Není to jen naivita?

Důvodů je několik, ale ten hlavní je nasnadě – i kdyby zítra Elona Muska přejel trambus a pozítří SpaceX zkrachovala, vlak inovací je už naplno rozjetý napříč většinou aeronautického průmyslu. Skoro každý už vyvíjí znovupoužitelný nosič, který více či méně připomíná Falcon 9. Víme zároveň, že díky znovupoužitelnosti i soukromějšímu pojetí byznysu snížila SpaceX cenu vynesení materiálu na nízkou oběžnou dráhu až o 40 % oproti jiným kontraktorům v USA.

Je to poprvé, co technická inovace snížila cenu – navzdory pokusům v minulosti. A je to i poprvé, co nestátní subjekt vypustil lidi, navzdory pokusům v minulosti. Přístup SpaceX funguje – a dokázal proměnit tvář kosmonautiky jen za pět posledních let. Je jen otázkou času, než tak i další společnosti a státy přijdou s vlastními dopravními prostředky podobnými nejen Falconu 9, ale i Crew Dragonu… a časem nejspíše i systému Starship. Podobná úspora ceny letů do kosmu bude přitom mít významný násobící efekt.

Čím více se sníží cena letu za jeden let, tím více letů může proběhnout. A čím více letů proběhne, tím více bude přibývat motivace poslat další let. Kosmické prostředí je prostorem pro plejádu investic, jejichž vysoká cena doposud omezovala reálné možnosti de facto jen na telekomunikace & pozorování Země.

Ale s dalším rychlým snižováním ceny se otevírají nové možnosti včetně těžby obrovského množství netknutých nerostů, kolonizace jiných těles nebo třeba… kosmického válčení!

Teď bacha – to, že se (při vší skromnosti a prostoru pro chybu) domnívám, že v příštích 10 až 20 letech nás čeká boom větší, než jaký kosmonautika prožila v posledních 60 letech, neznamená nutně, že všechno z tohoto boomu bude pozitivní. Jako každá zlatá horečka, i tahle přinese skoro zcela jistě velkou míru přešlapů, etické flexibility a katastrof, což mnoha lidem někdejší vize kosmického věku znechutí.

Ideje na to, jak nás vesmír sjednotí, a jak půjdeme tam nahoru jako jedno lidstvo… budou, obávám se, v roce 2050 vypadat stejně naivně jako představa průmyslového věku ve Verneovkách.

Počet letů do kosmu zase stoupá. Ale tentokrát za nárůst nemůžou státy, nýbrž soukromníci. Zdroj: Space Launch Report

Vítejte v novém věku

Přesto už není cesty zpět. Počet raketových startů dlouhodobě narůstá, a ač nejprve brzy narazí na strop nynější poptávky, výrazně nižší cena letů by měla brzy vytvořit poptávku zcela novou. Je samozřejmě furt možné, že i snížení ceny letu, který má přinést Starship, bude příliš malé pro mnohé požadavky.

 Je určitě možné, že se opět nic moc nestane a moje nadšení se ukáže jako liché, protože cena se bude muset srazit ještě víc s použitím jiných metod kosmické přepravy než jsou chemické rakety.

Nejsem prorok – jen se mi při pohledu na historii kosmonautiky zdá, že to, čeho jsme svědky nyní, je přelom, na který čekáme asi tak od roku 1965

[Ladislav Loukota]

O úspěších nejen SpaceX jsme v létě pokecali i s Dušanem Majerem…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama