Průměrná tělesná teplota klesá, ale proč?

TLDR: Moderní způsob života mění naše těla. To je známá věc. Nyní ale vědci z Kalifornské Univerzity přišli na zajímavou věc. Lidé jsou čím dál studenější. Studie tu.

Proč byla babička tak malá?

I když si občas namlouvám, že evoluci jsme s dnešní medicínou zastavili, realita nemůže být odlišnější. S nástupem moderního způsobu života všech jeho vymoženosí, se logicky také začala měnit i naše těla. Nejvíce je tento trend pozorovatelný od počátku průmyslové revoluce, tj. cca 150 – 200 let. Například, jsme průměrně vyšší, než byli naši předci. A také nás čeká pravděpodobně delší život.

Podobné změny lze přičíst zejména tomu, že lidé v dnešní době žijí v dobrých hygienických podmínkách a mají trvalý přístup k potravě a zdravotní péči. Tedy, jasně, ne všichni. Dle některých odhadů trpí až 11 % světové populace podvýživou. Ale to je téma na jindy.

Díky lepší výživě, než měli naši předkové, jsou tak obecně dnešní lidé v průměru až o 10 cm vyšší než před 150 lety! Průměrná délka života se změnila ještě výrazněji. Před 150 lety činila ve většině světa pouze 39 let, zatímco v dnešní době je to téměř 80 let!

Vědátoři z Kalifornské univerzity pod vedením Michaela Gurvena ale nedávno objevili další zajímavý důsledek moderního života. Naše průměrná tělesná teplota je čím dál nižší.

Zdroj: Disney

Studené čumáky

Tohoto trendu už si výzkumníci všimli i dříve. Konkrétně to byli počátkem letošního roku vědci ze Stanfordovy univerzity v USA. Tehdy autoři zjistili, že stanovená průměrná tělesná teplota, jak se jí učíme už na základní škole, přestává odpovídat realitě.

Průměrnou teplotu lidského těla stanovil už v roce 1851 německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich. Karlík tehdy naměřil průměrnou teplotu 37 °C, a od té doby to všichni brali jako hotovou věc. Když se ale vědci ze Stanfordu podívali na data, naměřená u více než 250 000 pacientů v posledních cca 10 letech, zjistili, že průměrná tělesná teplota je mnohem blíže 36.5 °C.

Chyba měření?

Možná by si někdo pomyslel, že se chudák Karlík před těmi 150 lety prostě spletl. Nedávná studie vědců z Kalifornie ale dává vědcům ze Stanfordovy univerzity za pravdu. Kalifornští vědci se ale místo pacientů zaměřili na lid kmene Tsimane, žijící v odlehlých oblastech Bolívie.

Když antropologové v roce 2002 začali pracovat s tímto kmenem, byla průměrná tělesná teplota domorodců 37 °C. Tedy přesně taková jakou jí stanovil Wunderlich v roce 1851. Dnes ale průměrná tělesná teplota lidí z kmene Tsimane činí 36,5 °C. Za necelých dvacet let se tedy jejich tělesná teplota změnila stejně jako ta naše za posledních 150! Čím je to ale způsobeno?

Postupný pokles tělesné teploty naměřený u lidí z kmene Tsimane.
Zdroj: Gurven et. al, 2020

Za vším hledej infekce

Je nasnadě, že detailní odpověď může teprve přijít, již nyní však existují poměrně rozumné hypotézy. Jedna z možných odpovědí je v celku prostá – infekce.

Lidské tělo bojuje s infekcemi zvýšenou teplotou. Lidé, kteří žijí v relativně primitivních podmínkách a bez přístupu k lékařské péči mohou trpět celou řadou chronických infekcí. Když tedy lidé z kmene Tsimano získali přístup čisté pitné vodě, lepším hygienickým podmínkám a lékařské péči, ubylo chronických infekcí a jejich tělesná teplota se snížila.

Vědci spekulují, že na tělesnou teplotu mohou mít vliv i jiné faktory moderního života. Například kvalitnější oblečení, topení, klimatizace a podobně. Už teď je jasné, že se budou muset přepisovat učebnice, zajímavé ale bude sledovat, jak se tento trend bude vyvíjet dál. Kdoví, jak až vychladnou naši potomci!

 [Svatopluk Skoupý]

Cesty evoluce jsou zkrátka nevyzpytatelné:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama