Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020

Je tu první advent, ale věda slaví svátek každý den! Poznejte to i v dalším týdnu ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní

Také oxfordská vakcína hlásí úspěch proti covidu. Ač jde opět jen o oznámení, nikoliv studii, také AstraZeneca hlásí až 90% efektivitu. Té měla přitom paradoxně dosáhnout nižší dávkou. Na více informací si ale budeme muset počkat do nezávislého ověření.

Hlubokomořské „špagetové monstrum“ bylo poprvé natočeno. Australský tým ve více jak kilometrové oceánské hloubce vyfotografoval hlavonožce, který připomíná slavnou pastafariánskou ikonu! Je to poprvé, co byl tento tvor pozorován ve svém přirozené prostředí.

Průměrná tělesná teplota klesá, zřejmě kvůli méně infekcím. Moderní způsob života mění naše těla. To je známá věc. Nyní ale vědci z Kalifornské Univerzity přišli na zajímavou věc. Lidé jsou čím dál studenější.

Krunýře krevet pomáhají s léčbou nádorů – díky nanočásticím. Krevety, celosvětová pochoutka a nástroj mistrů kuchařů, se ukazují ve zcela novém světle. Jejich slavné schránky obsahují možná vodítko v boji proti rakovinným buňkám.

Lasery pomohly archeologům zmapovat „magické symboly“. Díky technologii LIDAR vědci vytvořili 3D model jeskyně v Anglii, do jejíchž stěn je vyryta řada magických znaků. Jedná se tak o zatím největší koncentraci takových symbolů na jednom místě v celé Británii.

Vědci omladili lidské staré buňky (ale telomery spíše neprodloužili). Možná jste v týdnu slyšeli o izraelské práci, která měla „poprvé prodloužit telomery“ u lidí. Jenže tato studie působí spíše jako nesmysl – a tak jsem mohl na jinou práci, která demonstruje, že omlazování je validní obor, ale zázraky ještě neumí.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě a k tomu tentokrát dvě novinky ze světa vědy, plus speciální anglofonní přednášku amerických vědátorů a vědátorek (!), po níž jsme vše probrané probrali ještě v češtině s JRN a LL!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Další vakcína & Crew Dragon – Týden ve vědě 16. až 22. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama