Další vakcína & Crew Dragon – Týden ve vědě 16. až 22. listopadu 2020

Teploty klesají, ale poznání dále stoupá! Vítejte v novém týdnu ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní

Druhá a třetí vakcína na covid vypadají nadějně. Po nadějných zprávách ohledně vakcíny proti COVID-19, kterou vyvíjí Pfizer a BioNTech, přišla s vlastní tiskovkou i společnost Moderna, která rovněž pracuje na své vlastní mRNA vakcíně. Ta navíc ohlásila dokonce 95% efektivitu! Zajímavě vypadá i vakcína oxfordská.

Mikroskopy proteinů prolomily bariéru atomů. Pokud chceme pochopit organismus – a mít lepší léky – potřebujeme perfektně zobrazovat proteiny. Metoda Cryo EM, která to dovede i bez zbytečných čachrů, v tom poznávání postoupila hrubě kupředu!

Cvičení a strava pomáhá nejen tělu, ale i mysli, ukazuje studie. Dvoje zaslepená studie na skoro 150 vojácích ukázala, že pohyb a vyvážená strava znatelně prospívá kognitivním schopnostem.

Virus žloutenky typu C se pomalu ale jistě blíží k eradikaci. Letošní Nobelovka za fyziologii a medicínu byla udělena za 31 let starý objev viru hepatitidy typu C, pojďme se proto podívat, proč je to big deal, kolik virů hepatitid máme a jestli při každé hepatitidě nutně zežloutnete a hlavně – jestli se jich někdy zbavíme!

Mrtví aligátoři na dně moře odhalili nové oceánské druhy. Ukázali totiž, že oceánská fauna si v jídelníčku nevybírá. Trio aligátořích těl spustili do vody oceánští biologové.

Start mise Crew-1 potvrzuje počátek nové éry kosmonautiky. Crew Dragon společnosti SpaceX se vydal na svou první „normální“ misi v žoldu NASA. Právě tahle normálnost ale přináší nový, soukromý kontext do velké kosmonautiky.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě a k tomu tentokrát dvě novinky ze světa vědy, plus rozhovor s vědátorem Tomášem Komárkem, který studuje částice & shodou náhod je můj dobrý kemka a občasný autor.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama