S roztroušenou sklerózou má pomoct přeprogramovaná imunita

TLDR: Relativně nenáročné „předávkování“ imunitních buněk odnaučilo T-lymfocyty způsobovat roztroušenou sklerózu. Jde však zatím jenom pokus u modelových zvířat. Studie tu.

Zdivočelá imunita

Náš imunitní systém je úžasná a komplexní věc, která brání lidské tělo před patogeny a nemocemi.  U některých lidí ale imunitní „zdivočí“ víc jak středoškolák na sobotní tancovačce – a začne vnímat jejich vlastní tělo jako větší hrozbu než vnější patogeny. To pak vede ke vzniku autoimunitních onemocnění. Mezi tyto poruchy patří například cukrovka 1. typu, Crohnova choroba, celiakie a různé alergie. Patří sem ale také mnohem vážnější nemoci, jako roztroušená skleróza.

Právě s léčbou této dosud neléčitelné nemoci by ale mohl pomoci výzkum týmu z Univerzity v Birminghamu. Zdejší vědátoři pod vedením Sarah Bevington totiž přišli na to, jak „přeprogramovat“ buňky imunitního systému tak, aby nenapadaly vlastní tělo!

Pojďme ale postupně. Roztroušenou sklerózou trpí více než 2 miliony lidí po celém světě. Při této nemoci jsou nervové buňky napadány buňkami imunitního systému. Defektní bílé krvinky – T-lymfocyty – považují myelinovou pochvu, což je v podstatě ochranný „obal“ nervového vlákna, za cizorodý patogen. Představte si to jako takový vnitrotělní puč.

„Obranné“ buňky tak spustí imunitní reakci a tělo začne myelinové obaly nervových buněk ničit. To má za následek postupné zhoršování motoriky, svalovou slabost, ztrátu citlivosti ale i různé neurologické poruchy, chronickou únavu, záchvaty a vůbec všeobecné mrzení.

Roztroušená skleróza není za běžných okolností smrtelnou nemocí. Pacienti trpící touto chorobou mohou mít ale výrazně sníženou kvalitu života a ve vážných případech mohou skončit i upoutaní na lůžko či invalidní vozík. Mají navíc sníženou délku života. Dosud byla tato nemoc nicméně považována za nevyléčitelnou a existovaly pouze léčby zmírňující její symptomy. Nyní ale pacientům trpícím touto chorobou svitla naděje.

Na obrázku může být: text, kde se píše Muj imunitni systém VS. chripka Muj imunitni systém VS. pylová sezóna
Zdroj: Spongebob v kalhotách/Nickelodeon

Jak přeprogramovat imunitu

Korespondenční autor práce, profesor Cockerill a jeho kolegové na univerzitě, se totiž zaměřili právě na vývoj trvalé léčby roztroušené sklerózy. Výzkumníci v zásadě dávali myšičkám trpícím roztroušenou sklerózou zvyšující se dávky proteinu myelinu. Právě tento protein považovaly jejich defektní T-lymfocyty za cizorodý antigen, což spouštělo imunitní reakci.

Vlivem postupně se zvyšujících dávek se ale u T-lymfocytů snižovala citlivost vůči myelinu. Jejich citlivost se nakonec snížila natolik, že přestaly napadat myelinové pochvy a imunitnímu systému se vrátila jeho normální funkce!

Vědci se na tento jev podívali více zblízka, aby zjistili, co k tomuto snížení citlivosti vedlo. Odezvu našeho imunitního systému řídí dvě hlavní skupiny genů. Jedny, které imunitní reakci aktivují, a druhé, které reakci imunitního systému blokují.

Když vědci vystavovali myší T-lymfocyty vysokým dávkám myelinu, spustilo to zvýšenou aktivitu právě genů potlačujících imunitní systém. Na těchto genech došlo k epigenetickým změnám, které způsobily, že se tyto geny začaly projevovat silněji. Tyto změny jsou navíc zřejmě trvalé a T-lymfocyty si tak budou „pamatovat“ že nemají útočit na myelin v těle pacienta. Mohlo by se tedy jednat o trvalou léčbu roztroušené sklerózy!

Zdroj: Wikipedia/CC BY 4.0, vlastní

Naděje, ale…

Tady trochu přibrzdím vaše (i mé) nadšení. Vědci zatím tuto léčbu testovali pouze na hlodavcích, což – překvapivě – nejsou lidé! Než se začne testovat na lidech, bude to ještě nějaký ten čas trvat. Je také třeba ověřit, jestli tento způsob léčby nemá jiné negativní vedlejší účinky na náš imunitní systém. Mnohé autoimunitní choroby mají kořeny v jinak kýžených imunitních reakcích, a jednoduše je „vypnout“ také nemusí být nutně žádoucí.

Řekněme však, že podobná forma přeprogramování imunitního systému slibuje zajímavé možnosti. Ačkoliv jiné zvažované metody léčby RS sázejí na genové editace, relativně jednoduché snížení citlivosti imunitních buněk skrze „předávkování proteiny“ vypadá daleko jednodušeji a nejspíše i bezpečněji než jiné možnosti.

Pozor – teď v žádném případě nedoporučuji podobné řešení jako samoléčbu! Ano, i já mám některé přátelé s RS a chápu, jak zdrcující taková diagnóza může být. Ale ačkoliv anglická studie slibuje pozoruhodné možnosti, jak už jsem zmínil, bude nutno ověřit i možná rizika.

Náš imunitní systém je nicméně úžasně komplexní záležitost, a než se v něm začneme hrabat, měli bychom si ověřit že víme, co děláme. Pokud by se ale tato léčba osvědčila, mohla by svitnout naděje na uzdravení nejenom lidem trpícím roztroušenou sklerózou, ale i těm trpícím jinými autoimunitními poruchami. Snad již brzy se nám podaří uklidnit rozdivočelé imunity podobně, jako i teenagerští rabiáti v neděli do oběda vyspávají svou opici!

[Svatopluk Skoupý, LL]

Naše tělo je složité. Věděli jste třeba o možném spojení mozku a střev? Ne? Tak vidíte – a o to důležitější je experimentální léky ověřit…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama