Ptáci & Voda na Marsu – Týden ve vědě 28.9.-4.10. 2020

Poznejte, co se v tomto hektickém týdnu stalo ve vědě! Je tu další týden v poznání!

Zdroj: CC BY/vlastní

Homo sapiens předal neandertálcům svůj chromozom Y. Vůbec poprvé se podařilo sekvencovat neandertálskou mužskou DNA, díky čemuž šlo srovnat jejich chromozom Y s dalšími blízkými druhy. Překvapivě bylo ale zjištěno, že jde o stejný typ, jako u moderního člověka.

Kalorická restrikce může oddálit stárnutí. Aktuální test na dvou skupinách myší je jednom posledním v střípkem náznaků, že rozumné omezení příjmu potravy může mít nenulový pozitivní efekt na lidské zdraví.

Loon nedovede v internetovém pokrytí konkurovat Starlinku. Projekt Loon z dílny Google/Alphabet se snaží poskytovat internetové připojení z balónů. Pokusný projekt v Keni má nižší rychlost než „konkurenční“ Starlink, ale lepší latenci.

Geny naznačily, proč má někdo na COVID-19 těžkou reakci. Geny odpovědné za interferony 1. typu spolu s dalšími mechanismy můžou měnit způsob, jakým se buňky (ne)brání nákaze COVID. To naznačuje důvody odlišného průběhu, a možná i cestu, jak průběh zmírnit.

Pod povrchem Marsu se zřejmě nachází systém jezer. Jsou tomu dva roky, co radar napověděl, že voda na Maru stále je! Pod terénem Marsu se totiž možná nachází podpovrchové jezero. Další ohledání nyní naznačuje, že vody by mohlo být víc, než jsme tehdy tušili.

Vrány jsou schopné vědomého myšlení, ukázala studie poprvé. Dvě podobné činnosti v mozku vran mají odlišnou délku trvání. To naznačuje, že na činnosti jedné z nich se podílí „subjektivní“ neurony, a tudíž, že vrány mají subjektivní vědomí.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět jenom tři videa: dorazil živákový týden ve vědě a dvě novinky, rozhovory však opět začaly trochu váznout kvůli vy-víte-čemu, a navíc jsme opět nezvládli setkat kvůli naší virtuální přednášce. Držm si palce, abychom to příští týden zlomili!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama