První oheň & poslední antibiotika – Týden ve vědě 5. až 11. října 2020

Venku je možná škaredě, ale vědecké novinky vám náladu vynaspraví. Je tu nový týden ve vědě!

Zdroj: CC BY/vlastní

Nový koktejl enzymů bleskově požírá plastový odpad. Detailnější metody chemické analýzy a zobrazení přispěly k vývoji „superenzymu“, který by mohl přispět k nízkoenergetické redukci plastového odpadu.

Nové thoriové palivo by mohly užívat již dnešní reaktory. USA i Indonésie pokračují ve vývoji nového typu paliva pro jaderky. Americký projekt by mohl být připraven v roce 2024, indonéský zase na papíře slibuje nižší cenu výroby než uhlí.

Antibiotická rezistence by mohla být potlačena „LEGO“ léky. Vědátorům z Kalifornie se podařilo přestavět staré antibiotikům do nové formy, proti které nejsou rezistentní bakterie, inu, rezistentní! Mohla by to být nová naděje v boji proti hrozbě, jakou antibiotická rezistence je.

Ne, koronavirus se nestává nakažlivější – to je už od jara. Šíří se internetem zkazky o nové studii, podle níž se SARS-CoV-2 stává více nakažlivý, protože se více šíří jeho nová mutace. Ve skutečnosti je ale ona mutace v Evropě dominantní od počátku nákazy.

Nejenergetičtější záření vesmíru vzniká jak v aktivních, tak hvězdotvorných galaxiích. Vysokoenergetické kosmické záření, které již roky studuje observatoř Pierra Augera v Argentině i díky vědátorům a zrcadlům z ČR, ukázalo na možné zdroje tohoto záření z dalekého vesmíru. Má jít nejen o aktivní jádra vzdálených galaxií.

Již první moderní lidé používali oheň k produkci lepších nástrojů. I když víme, že oheň lidé používali dříve, nová studie naznačuje, k čemu ho první zástupci Homo sapiens měli! Zdá se, že jim výrazně napomohl v tvorbě efektivnějších nástrojů.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě, přednáška, jedna novinka a rozhovor kinoantropoložkou Kamilou Banátovou z mé rodné Olomouce!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Ptáci & Voda na Marsu – Týden ve vědě 28.9.-4.10. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama