Léčba slepoty & rýpání do asteroidu – Týden ve vědě 19. až 25. října 2020

Máme za sebou další náročný týden, a o to užitečnější je si připomenout, že věda nežije jenom epidemií! Je tu nový týden ve vědě, poznejte novinky ze všech různých sfér!

Zdroj: CC BY, vlastní

Genová terapie umí u lidí léčit degeneraci sítnice. Choroba retinis pigmentosa se možná dočká zapsání do Červené knihy ohrožených nemocí. Nová práce týmu Roberta MacLarena z Oxfordu totiž vykořenila její příčinu v podobně defektního genu v chromozomu X.

Psy vaše tvář příliš nezajímá, naznačují skeny jejich mozků. Srovnávání aktivních oblastí mozků psů a lidí ukazuje, že pro psy není lidská tvář přehršle vypovídající. Daleko významnější jsou pro komunikaci s nimi jiné signály našeho těla – třeba náš pach.

S roztroušenou sklerózou má pomoct přeprogramovaná imunita. Relativně nenáročné „předávkování“ imunitních buněk odnaučilo T-lymfocyty způsobovat roztroušenou sklerózu. Jde však zatím jenom pokus u modelových zvířat.

Imunitní buňky si dovedou koronavirus zapamatovat. Ačkoliv se množí potvrzené případy reinfekce covidem, majorita nakažených se snad nemusí obávat – v imunitě totiž nejde jenom o protilátky, ale i pamatováka imunitních buněk. Nyní se zdá, že minimálně s tím druhým by mohla souviset vyšší odolnost organismu proti COVID-19.

Sonda OSIRIS-REx odebrala vzorky prastarého asteroidu Bennu. Ačkoliv aktuálně část vzorků poztrácela, doufá se, že na Zemi sonda odběr dopraví do tří let. Již nyní se však o nich čeká, že řeknou více o životu, vesmíru a vůbec

Norové objevili 1200 let starý chrám zasvěcený nejspíše Thorovi. Archeologové v Norsku objevili stavbu z 8. století, kterou určili jako pohanský chrám starých Seveřanů. Jde o první takovou budovu identifikovanou na území Norska.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě a k tomu tentokrát celé tři novinky ze světa vědy, techniky a vůbec! Jednu z nich najdete i níže.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Pokojová supravodivost & Voda na Bennu – Týden ve vědě 12. až 18. října 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama