Pokojová supravodivost & Voda na Bennu – Týden ve vědě 12. až 18. října 2020

Wow, jenom v roce, jako je tento, můžeme objevit stopy někdejší tekuté vody na malém asteroidu & k tomu dosáhnout supravodivosti v pokojové teplotě – ale skoro nikdo o tom nemluví! Pojďme si o tom tedy nové objevy probrat tak, jak se sluší a patří!

Zdroj: Vlastní

Supravodivost dosažena na 15°C, ale v obrovském tlaku. Vědátoři z Rochesteru dosáhli absolutního rekordu ve vysokoteplotní supravodivosti, když poprvé dosáhli čehosi na úrovni pokojové teploty. Museli tak ale učinit v tlaku 2,5 milionu atmosfér.

Kočky s lidmi skutečně komunikují mrkáním, potvrdila práce. Vůbec poprvé vědecká práce řešila, jestli spolu lidé a kočky komunikují mrkáním. Zdá se, že na lidi, kteří na ně „mrkají“, reagují mnohem přívětivěji než na lidi nemrkající!

Grafenový senzor mikrovln je 100 tisíc krát lepší než alternativy. Několikařádově citlivější senzor vznikl díky společné práci amerických univerzit. Může za to grafen. Zlepšit by mohl infračervené zobrazování i radiovou komunikaci.

Mezi kameny asteroidu Bennu kdysi možná tekla voda. Nová zjištění sondy OSIRIS-REx naznačují velké věci o procesech vznikání Sluneční soustavy. Zdá se, že i velmi malé objekty by možná mohly být po určitou část existence disponovat tekutou vodou. Ale zatím je to daleko od jistého.

Český senzor dovede v nanosvětě dovede poslouchat stav materiálu. „Ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet“, praví se v jednom legendárním sci-fi …ale kdyby vám dali na skafandr sensor českých vědátorů, tak uslyší lupat i vaše nervy.

Testy dvou COVID-19 léčiv byly pozastaveny, můžou se však brzy rozjet. Jedna vakcína a jeden koktejl protilátek na COVID-19 byly během testování na lidech pozastaveny z obav před možnými nežádoucími účinky. To nemusí ale nutně být špatná zpráva!

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden zvládli opět čtyři videa: dorazil živákový týden ve vědě s hostem z kanálu BeWise, novinka, téma a vyhnout jsme se nemohli ani tématu tohoto roku, totiž odhadům toho, jak by mohly vypadat příští týdny stran epidemie covidu. Spoiler Alert: není to apokalypsa, ale příjemné to asi taky nebude…

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama