Černé díry & Céčka na raka – Týden ve vědě 31.8. až 5.9. 2020

I první týden září vědeckými objevy přímo září! Je tu nový týden ve vědě!

Zdroj: vlastní, CC BY

PANDEMIE – S COVID-19 můžou pomoct dva nové léky: plazma a steroidy. Léčba nemoci COVID-19 pomocí konvalescentního plazma je široce diskutované téma. Ne všichni vědci a lékaři totiž souhlasí s její účinností a využitím. Nyní byl ale tento způsob léčby schválen americkou FDA. A není jediný.

ASTROFYZIKA: Gravitační vlny poprvé odhalily černou díru střední váhy.Vědátoři z detektorů LIGO a Virgo oznámili, že vloni nejspíše vůbec poprvé odhalili černou díru nad hmotnost 65 Sluncí. Tato váhová kategorie nám doposud unikala, ačkoliv nám již gravitační vlny odhalily i černé díry menší či výrazně větší.

MEDICÍNA: Vitamin C by mohl léčit vzácný druh rakoviny, zjistili Češi. Ačkoliv jde běžně o antioxidant, mohlo by Céčko ničit nádorové buňky oxidačním stresem. S novou metodou přišli Češi v centru Biocev u Prahy.

GEOLOGIE: Hranická propast je hluboká přes 1000 m, ukázalo nové měření. Kombinovaná měření v čele s detekcí seizmiky vlivem malých náloží naznačuje cca kilometrovou hloubku Hranické propasti. To nejenom zvyšuje její světový rekord, ale znamená i nutnost přehodnotit teorie o (nejen) jejím původu.

ARCHEOLOGIE: Megalitické stavby v Arábii mají 7000 let. Satelitní snímkování před časem odhalilo na Arabském poloostrově velké množství kamenných staveb. Archeologové nyní zjistili, že jde o konstrukce z doby před 7000 lety, kdy se zelená Arábie měnila po vlhkém období zpátky v poušť.

MEDICÍNA: Afrika je prostá divokých poliovirů, původců dětské obrny. Světová zdravotnická organizace minulý týden oznámila, že dětská obrna alias poliomyelitis byla eliminována z Afriky. Je to skvělá zpráva, ale bohužel ji trochu kalí fakt, že zatím jde stále jenom o dílčí pravdu. Poslední kmen viru totiž ještě přežívá.

Kdo je líný číst, může si níže dát pauzu

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden opět zvládli celkem čtyři videa: živákový týden ve vědě, nové dvě videonovinky a nakonec také JaRonovo poslední (opožděné) video z Ameriky o tom, co v té Americe vlastně jako materiálový fyzik dělal! Nahlédněte pod pokličku vědy!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama