Ano, covid je důvod k opatřením. Ne, není to důvod k panice

TLDR: Covid není apokalyptický problém, ale je to problém. Předstírat, že se nic neděje, nebo že rozumná opatření škodí, situaci neřeší a nevyřeší. Co tedy lze dělat, a proč to dělat?

Do číči, co to zase vyvádíte, Češi/Moravani/Slezani?

Na jaře byl problém vysvětlit, že roušky nejsou ultimátní ochrana (a je třeba si mejt ruce, maximálně sedět doma na prdeli, nevyšilovat ze situace a tak). Teď je zase problém vysvětlit, že roušky nejsou horší než Hitler a viry doopravdy existujou…

Tak si to zase shrneme…

O pandemii

Ne, pandemie COVID-19, potažmo jeho původce SARS-CoV-2, není vymyšlená. Ve státech, kde nebyla opatření proti jejímu šíření, popřípadě byla opatření méně efektivní, nemoc mmj. způsobila zvýšení průměrné úmrtnosti. Kdo chce namítnout, že „V čEsKu aLe EpIdEmYjE pŘeTsE nEbYlA!§§“, tak znovu – bavíme se o „pandemii“, čili globální události.

V Česku se šíření na jaře podařilo velmi dobře zvládnou, byť za vysokou cenu pro ekonomiku. Ale ta nemoc jaksi dále postupuje světem, protože – chvíle napětí – je to pandemie, takže je možné ji znovu přivléct nazpět. Na jaře jsme taky ani u nás COVID-19 nevymýtili, jenom jsme ho dostali pod kontrolu. I kdyby byla USS CZECHIA kosmickou lodí bez zbytku států světa, potlačené síření se zjevně může zvýšit (což se teď kurva zjevně děje).

Ano, pandemie COVID-19, potažmo jeho původce SARS-CoV-2, není obrovskou katastrofou srovnatelnou s atomovou válkou nebo morovými ránami. Což je ale kurva asi dobře, se shodneme, ne?

Ne, neměli bychom kvůli ní trpět úzkostmi, hádat se na internetu v diskuzích a jde hlavně o téma pro odborníky, kterým – většina z nás – může přispět především dodržováním základní hygieny. Bohužel, navzdory výše uvedenému jakoby… lidem dost často jebalo a začali se chovat poněkud iracionálně. Třeba to, že nemoc nezabíjí 100 % zasažených (což mimochodem nedělá ani ta ebola nebo mor), ale zřejmě někde mezi 0,4 až 3 % (dle průměrných statistik, nejvýrazněji nad 65 let). Ale to furt znamená, že když vám to zasáhne rodné město, tak na to pár desítek či stovek lidí umře (dle toho, z jaké jste díry). Což je kurva asi špatně se shodneme, ne? Můžeme tomu zabránit? Do jisté míry jo!

Zdroj: Scienergetic

O ochraně

Ne, pandemii už nejde zastavit. Ale lze ji zpomalovat tak, aby nemocnice stíhaly řešit vážně nemocné (s kovidem i bez něj). Obecně platí, že infekční nemoci (zdůrazňuji infekční – to je to, co se šíří, což třeba v klasickém smyslu neplatí pro rakovinu, autonehody, potraty a jiné kraviny, se kterými COVID-19 srovnávají potrati) lze zastavovat pomocí izolace/karantény postižené oblasti (což může být barák jednotlivce nebo třeba taky velkoměsto), ale také pomocí léků/vakcinace (ty ale na COVID-19 zatím nemáme).

Ano, asi se shodneme, že další uzavření států není žádoucí, protože ekonomika. Ale kurva tím spíše je třeba tu izolaci praktikovat u jednotlivců, čili: snižovat přenosnost (roušky/respirátory, osobní hygiena, distancování), protože pokud nám špitály přestanou stíhat (což víme z jiných států, že se může dít), tak nad tím v důsledku zapláčeme všichni. Osobní odpovědnost, lidi, není sprosté slovo! Měla by to být samozřejmost, kdo má věk a IQ nad 18!

Ano, existují i efektivnější cesty, jak limitovat šíření nemocí, ale ty zatím nemáme anebo si je nemůžeme dovolit nasadit (protože ekonomika). V poměru cena/výkon je zodpovědné chování (roušky/respirátory, osobní hygiena, distancování – teď jsem o tom psal!) tím zdaleka nejefektivnějším.

Ne, epidemie to nezastaví. Ale zpomaluje to, aby se stíhalo trasování, aby se koupilo více času lékařskému personálu pro zvládání vážně nemocných i vědátorů na testování vakcíny. TLDR: zástupným tématem osobní odpovědnosti se staly (bohužel dost zjednodušujícím způsobem) roušky.

Zdroj: woxys, DeviantArt/Piemations, Twitter

O rouškách

Ne, roušky nejsou ideální obrana. Nejlépe fungují, pokud je nosí nemocní lidé, aby nepoprskali okolí. Daleko efektivnější je omezit sociální kontakt („sedět doma na prdeli“). Ale data ze studie provedené během první vlny naznačují, že celoplošné používání ústenek spolu s dalšími opatřeními tempo epidemie brzdí, což je žádoucí, i když si zubaři možná myslí něco jiného.

Ano, patogen se může dostat do těla i skrze oči – od toho mají lidi ve špitálech udělaný ty štíty. Jenže pokud zrovna neděláte ve špitále, je typický přenos o tom, že delší dobu (15 minut a víc) pobýváte s nějakým, kdo má infekci. SARS-CoV-2 není Věc, potřebujete pochytat určité množství viru, pokud se nakazíte – v tom jsou plíce jaksi exponovanější než oči (minimálně protože mají větší povrch). Proto má nedokonalá, leč částečná ochrana určitý smysl.

Ne, roušky+distanc+umývání rukou není cesta, jak vyřešit epidemii zcela. Ani to nezastaví všechny přenosy. Většina lidí (kolem 80 %) se nakazí u sebe doma od rodinného příslušníka. Doma roušky/štíty/cokoliv nosí jenom pošuci, taky tam trávíme nejvíce času, takže dává smysl, že jde o nejčastější místo přenosu. Ale jaksi těch zbylých 20 % (čili ti, co to, doprdele, dotáhnou domů!) někde musí tu věc chytit, aby ji přinesli. Proto má smysl neolizovat madla v MHD, nelíbat se s cizinci v supermarketu a třeba taky o pár desítek procent snížit riziko přenosu choroby kapénkami.

USA CDC
Nadměrná úmrtí a.k.a. neumírají nám jen lidi, co měli týden do funusu. Zdroj: CDC/Jiří Štefánek

O hromadách mrtvol

Ano, COVID-19 je méně závažný než třeba ebola nebo mor, což je ten důvod, proč se na ulicích nepovalují mrtvoly. Asi jste třeba slyšeli, že na rakovinu plic u nás umírá víc lidí, což snad nikdo nezpochybňuje. Nicméně ani na rakovinu plic se v ulicích nepovalují mrtvoly, a asi se většina shodneme, že rozumná opatření proti rakovině plic je dobré aplikovat.

Ano, ve srovnání s tím: COVID-19 je o něco závažnější než sezonní chřipka. Přičemž i sezónní chřipka ročně zabíjí v globálu přes 100 tisíc lidí a víc, tj. i pokud by byl stejně závažný jako chřipka, je to problém, protože chřipka je v reálu svině. Ano, že jsme na ni doteď prcali, bylo taky špatně – máme jednu z nejnižších proočkovaností proti chřipce v Evropě. Argument „doteď jsme na to srali, co kdybychom na to srali i nadále?“ tedy můžou házet snad jen akcionáři pohřebních ústavů.

Ne, nejde o tu chřipku – my z nadbytku úmrtnosti od jara už jaksi víme, že COVID-19 je zřejmě o něco závažnější než chřipka, protože nám přibývají mrtví nad statistický průměr. Tj. není to tak, že COVID-19 zabíjí jenom lidi, co měli týden do funusu, jinak by úmrtnost byla stejná. Říct, že lidi „neumírají na covid, ale s covidem“, nejenže odporuje statistikám ze zahraničí (protože u nás jsme epidemii na jaře včas utnuli), ale zároveň je to debilita, protože to pak můžeme třeba i říct, že nikdo nikdy neumřel na srážku autem, ale až na fraktury a krvácení svého organismu (do kterého jen „shodou náhod“ předtím najelo auto) – lidi přece na fraktury a krvácejí umírají i mimo srážky s autama, „tak kde máte důkaz???“

Nadměrná úmrtí v Rusku a.k.a. není to jen americká konspirace. Zdroj: CDC/Jiří Štefánek

O riziku roušek

Ne, roušky nepoškozují organismus. Jo, blbě se v nich dýchá, ale lékařský personál je nosil desítky let a nikdo na to z něj neumíral. Existují nějaké studie na škodlivost a ano, lidé v rouškách mají například vyšší tepovou frekvenci, ale typicky po první hodinu – spíše než na roušce, zdá se, záleží na tom, jak s rouškou dýcháte a jak jste na ni zvyklí. Rovněž: vyšší tepová frekvence nebo rychlejší dýchání je vcelku normální. Pokud nejste robot, máte ji i když jdete později na autobus a nikdo doposud nepřišel s teorií, že chození na autobus zabíjí nějak významně díky plánu Iluminátů lidstvo..

Ano, chápu, že nosit to 12 hodin na šichtě je příjemný asi jako vřed na prdeli, a pokud máte kolem sebe odstup & ani si tu roušku neměníte, je to reálně k hovnu. Ano, pokud to po vás chce v takovém případě šéf, je to tedy debilita (úplně stejně jako na jaře volat na nudisty policii…). Ale zkusme vzájemně používat hlavu a filtrovat si ty kapénky v okamžiku, kdy máte kolem sebe větší počet lidí. To je celé – dělat z roušek cokoliv víc, než dílčího pomocníka (tj. ani spásu pandemie na jaře, ani Satanův vynález na podzim), je poněkud mimo. Ale pomocník to furt přesto je.

O nihilismu a politice

Ano, nemoci budou i nadále. Ano, vono by nebylo od věci nosit roušky + mej si pazoury + se očkovat i při té chřipkové epidemii, wtz. A ano, ani mě není pandemie příjemná – ale tyhle argumenty můžou používat jenom členové Fanklubu Friedricha Nietzsche, protože se stejným argumentem můžeme zavřít i nemocnice jako takové. Nemoci budou přece stále, nač s nimi něco dělat…

Ne, současná česká vláda není zrovna bez chybičky – víc si jako pokud-možno-apolitická stránka nemůžu úpe dovolit napsat. Ano, je asi bambilion věcí, které mohla realizovat rychleji a lépe (míněno teď stran epidemie nebo reakce ekonomiky na ní). Ale i pokud máte doma voodoo panenku premiéra Babiše, NĚJAKÁ opatření proti šíření viru se zavádí při zvýšení přenosnosti všude na světě od Ruska po USA. Pamatujete, jak na jaře mnozí psali, že covid je „způsoben 5G sítěmi“, což „dokazuje“ to, že v Rusku není? Nejenže v Rusku covid dávno je a dokonce Rusko přišlo i s vakcínou!

Jestli vás sere česká vláda, tak ok, myslete na to ale u voleb nebo v rámci občanskoprávních aktivit, ne při vstupu do MHD nebo sdílení videa o „Plandemii“…

Není to konec světa. Ale není to ani úpe v pohodě.
Zdroj: Přátelé/NBC, vlastní

O dalším postupu

Ano, pandemie stále probíhá – je to globální událost, nikoliv jen Česká. Není to první ani poslední událost podobného druhu, není na tom nic zase tak moc výjimečného ani atypického. Na jaře si spousta lidí myslela, že COVID-19 je uměle sestrojená superzbraň, teď si (titéž?) lidi myslí, že vůbec neexistuje – v reálu to není superzbraň, ale ano, viry přesto jaksi existují.

To, že u nás byla epidemie COVID-19 marginální, se stalo právě kvůli té masivní jarní kampani, nikoliv z čista jasna kvůli ničemu. Pandemie covidu není apokalypsa, píšu to od jara, nicméně není to ani pohodinda jako před jarem 2020.

Vemte rozum do hrsti, nebuďte prasata a podzim přečkáme pokud možno bez další karantény, než tedy dorazí vakcíny nebo efektivnější léky pro lidi s těžkým průběhem.

Nad jejich odmítáním si zahejtíme zase někdy příště.

[Ladislav Loukota et al.]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Diskuze

Reklama