Střevní mikrobiom by mohl zvýšit efektivitu léčby rakoviny

TLDR: Nasazení imunoterapie spolu s bakterií ze střevního biomu zvýšilo účinnost léčby u modelových živočichů. Není to potvrzení efektu u lidí, ale naznačuje to další možnou roli střev v léčbě nádorů. Studie tu.

Láska prochází střevama

Zajímavostí o mikrobiomu není nikdy dost! Vědátoři z Snyderova institutu se podívali na to, které bakterky v našich střevech pomáhají naší imunitě bojovat s rakovinou, a jak to dělají. Ukázal se, že střevní bakterie by přitom mohly zvýšit účinnost nového, již tak účinného boje s nádorovými onemocněními.

Pro nově příchozí si ale vysvětleme pár úvodních pojmů. Střevní mikrobiota je tvořena bakteriemi žijícími, inu, v naších střevech. Ještě relativně donedávna se mělo za to, že tyhle bakterky nám pomáhají trávit potravu a to je tak zhruba vše. V posledních letech se ale zdá, že střevní mikrobiota má zásadní vliv na imunitu, souvisí s rozvojem neurologických chorob – a nyní se zdá, že může mít i vliv na léčbu rakoviny!

Ona léčba pak souvisí s druhým pojmem: imunoterapií. Tato biologická léčba nádorových onemocnění se snaží v zásadě posílit imunitní systém pacienta k tomu, aby si s nádorem poradil sám. V praxi to není tak jednoduché, třeba protože biologická léčba je nasazena po boku jiných terapií, řada metod se teprve piluje a občas třeba posílení imunity může vést k rozvoji nežádoucí autoimunity. Takže to není stříbrná kulka na stovku druhů rakovin.

Ale nová práce si myslí, že by imunoterapii výrazně napomohla právě kooperace spolu se střevní biotou. Jak k tomu výzkumníci došli? A budeme kvůli tomu muset změnit své stravovací návyky?

Zdroj: CC0 / Public Domain, DataBase Center for Life Science (DBCLS)

Nová role

Obecně lze říct, že velká část našeho imunitního systému sídlí ve střevech. Na stejné adrese shodou náhod bydlí i většina našeho mikrobiomu! Není tedy žádné překvapení, že se spolu ti dva museli naučit nějak vycházet.

Různé symbiotické bakterie ve střevech například dovedou vytvářet mnohé žádoucí protilátky využívané při obraně celého organismu. Nedávné studie tudíž nepříliš překvapivě naznačily, že zdravý mikrobiom dokáže pozitivně ovlivnit boj proti rakovině. Nebylo však příliš jasné, jak konkrétně se tak děje? To se ovšem dozvíte v příští epizodě… která je o odstavec níž.

Spoluautorka nejnovější práce Cathy McCoy, Ph.D. má obecně za to, že naši střevní přátelé umějí dát do latě naše T-buňky, tedy hlavní pěšáky lidské imunity. Tím by mělo dojít na zesílení efektu imunitních buněk proti buňkám nádorovým. Jak k tomu výzkumníci došli?

Vědátoři nejprve identifikovali bakterky, které se vyskytují u kolorektální rakoviny, když probíhá imunoterapie. Sluší se zmínit, že zrovna tento karcinom sídlí na adrese sousední vůči střevům, takže není jasné, jak by metoda fungovala třeba u karcinomu plic, mozku, kůže… Ale pokračujme naší cestu střevy.

Když výzkumníci pracovali se sterilními hlodavci, dané symbiotické střevní bakterky vědci do živočichů vpíchli společně s imunoterapií, a hle! Ono to fungovalo! Ovšem, pokud byla provedena imunoterapie bez těchto bakterek, stalo se pouze kulové

Lidský mikrobiom sahá ale mimo střeva. Tyhle bakterie třeba žijí na naší kůži. Souvislost mezi symbionty a zdravím teprve postupně odhalujeme… Zdroj: Darryl Leja, NHGRI/Wikipedia/CC

Není všem výzkumům konec

Jak je mechanismus tohoto jevu? Dané střevní bakterie produkují malou molekulu, inosin. Ta přímo interaguje s T-buňkami naší imunity a společně s imunoterapií tak zvyšuje účinnost této terapie. V některých případech dojde ke zničení až všech rakovinných buněk! Tak alespoň efekt popisuje Lukas Mager, hlavní autor studie.

Přesný mechanismus bude ale až na další práce – nabízí se navíc možnost, že metoda funguje jenom u rakovin majících souvislost s regionem dutiny břišní. Pokud by se to potvrdilo, mohli bychom však možná dopřát i imunoterapiím jiných karcinomů dopřát inosin uměle.

Takže i pokud by efekt byl přítomný jenom v bachoru, mohli bychom vylepšit terapie mimo bachor! To už však budou řešit až jiné studie, a snad i jiné články.

A co to znamená? Naše střevní bakterky to s námi (převážně) myslí dobře! Bez nich bychom to prostě nebyli my! Tak až si někdy v supermarketu vzpomenete na váš mikrobiom, nezapomeňte mu jako dík vzít i nějaké to kysané zelí!

[Martin Lukáč]

Střeva mají nejspíše vliv leckde!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama