Je první potvrzená reinfekce COVID-19 spíše dobrou zprávou?

TLDR: Tým výzkumníků z Hong Kongu oznámil první skutečně potvrzené odhalení znovunakažení novým koronavirem u člověka, který již dříve prodělal COVID-19. Pacient neměl symptomy, a byť se z jeho případu těžko usuzuje trend, z hlediska (absence) komplikací je odhalení spíše povzbudivé. Studie zde.

Podzim s příchutí jara

Na dalekém jaře, když ještě situace kolem pandemie nevyvolávala takové dštění jako dnes, panovala obava z reaktivace či reinfekce novým koronavirem. Naposledy jsem o tomhle psal v dřevním květnu 2020, kdy studie WHO spíše vyloučila údajné případy reaktivace v Jižní Koreji. Nyní ovšem přišla studie z Hong Kongu, která poprvé potvrdila pacienta, který si nemocí dříve prošel, a nyní „chytil“ nový koronavirus znovu. Nicméně, jde jen o jeden potvrzený případ – a nabízí i pozitivní (pun not intended) interpretaci.

Obecně platí, že některá onemocnění po prodělání zanechávají dlouhodobou imunitu. Většina lidí třeba asi tuší, že takové plané neštovice lze prodělat obvykle nejvýše jednou za život – byť v tomto případě prodělání nezanechává imunitu, ale naopak doživotní latentní infekci. Typická viróza, která se opravdu chytá jenom jednou, jsou spalničky. Výjimky tedy existují, ale je jich málo. Naopak mnohá další onemocnění po prodělání imunitu nezanechávají. Takže pokud si někdo pořídí tetanus a bude mít štěstí, že přežije, může si ho pořídit ještě jednou.

U koronavirových infekcí je návrat stále – i po nynější práci – otevřená otázka, protože zavedené koronaviry způsobující nachlazení imunitu nezanechávají. Těžší průběh COVIDu vzbuzuje naději, že by imunita mohla vzniknout. Studie na makacích však naznačuje, že by prodělaná infekce mohla vést alespoň k částečné imunitě, tedy k mírnějšímu průběhu onemocnění.

Existence a trvání imunity po prodělání onemocnění je u infekcí, které se přenášejí z člověka na člověka, důležitá i z hlediska toho, jak se nákaza šíří populací. Pokud po prodělání infekce zůstává dlouhodobá imunita, patogen může mít problém se šířením, protože se mu záhy vyčerpá populace. Pokud po prodělání imunita nezůstává, může znovu a znovu napadat ty, kteří už jednou nemoc prodělali. Nakonec může imunita přetrvávat jen poměrně krátkou dobu. Pokud se takovou informací nakrmí epidemiologický model, je možné lépe předvídat, jak účinná budou zamýšlená protiepidemická opatření.

Tím jsme si udělali úvodní přednášku, a nyní hurá do Hong Kongu!

Coronavirus: Deaths at lowest level since March - BBC News
Odbočka stranou – kdo si myslí, že epidemie je smyšlená, bude se mu asi těžko vysvětlovat vyšší průměrný počet zemřelých meziročně. Zdroj: ONS/NRS/NISRA/BBC

Podruhé je všechno lepší?

Z daných důvodu se možnost opakované nákazy SARS-CoV-2 řešila už od počátku pandemie. Některé případy možné opakované nákazy byly i publikovány jako různé vědecké články. Společnou nevýhodou těchto starších (starších o několik měsíců – vážně žijeme v poklusu) prací je to, že neumí odlišit, jestli jde o novou nákazu, nebo jestli nejde jen o dlouhodobé onemocnění, které se na nějakou dobu zmírnilo (jak víme, i vir někdy potřebuje pár týdnů dovolené).

Z pohledu cynického vědátora máme štěstí v tom, že viry poměrně rychle mutují. Nemusí se jednat o mutace, které by měnily biologické vlastnosti viru, může se jednat o mutace neutrální, které nemění vůbec nic, případně mění vir jen poměrně málo.

Když v Hong Kongu v srpnu přistál třiatřicetiletý muž, který se vracel přes Velkou Británii ze Španělska, byl automaticky vyšetřen. Výsledek byl pozitivní. Záznamy ale ukázaly, ze už jednou se s COVIDem léčil, za zdravého byl uznán v polovině dubna.

Protože byly k dispozici vzorky z obou vyšetření, bylo by škoda nesrovnat sekvence virů. Přinejmenším by to zodpovědělo otázku, zda byl dlouho bezpříznakovým nosičem, nebo zda si přivezl z Evropy nechtěný suvenýr. Ukázalo se, že vir z druhého záchytu má tolik různých změn, že pochází z jiné linie než u viru z prvního záchytu. Výsledek to byl tak zásadní, že byl záhy publikován v časopise Clinical Infectious Diseases.

Pomocí sekvenování bylo záhy prokázáno několik dalších případů reinfekce. Společným rysem je ale to, že druhá nákaza byla mírnější!

Zdroj: The Pirates! In an Adventure with Scientists!/Columbia/Sony

Jasné vědecké: nevíme

Jde o několik málo případů, takže je brzy vyvozovat silné závěry. Může se totiž jednat o výjimečné případy, teprve až bude k dispozici větší počet výsledků, bude možné dostatečně zodpovědně popsanou opakovanou infekci prohlásit za nějakým způsobem běžný rys COVIDu. Kdyby (to kdyby je podtržené, tučné, červeně bliká a na hřeben hraje Wacht am Rhein) se ukázalo, že toto je běžný rys infekce, tak dobrá zpráva by byla ta, že opakovaná infekce bude nejspíš mírnější.

Dobrou zprávou je skutečnost, že hongkongský pacient neměl žádné příznaky. Kdyby nedošlo vlivem návratu ze zahraničí na otestování, nový koronavirus by u něj nebyl odhalen. Nicméně, znovu opakuju, že z této hrsti případů nelze říct, zdali je mírné nové nakažení, které „vlastně není nemocí“, typickým rysem reinfekce, či výjimkou tohoto anebo onoho druhu.

Špatná zpráva je ale ta, že přirozená nákaza nejspíš nepovede k vytvoření skupinové imunity (herd immunity).  To neznamená, že by se skupinová imunita vytvořit nemohla – ale bude dosažitelná jen očkováním. Což je pro mnohé jenom další dráždění hada bosou nohou. Nicméně, taková je realita.

První potvrzení reinfekce je tedy – úplně stejně jako na jaře – jakousí kočkopsí zprávou. Máme tu horu nejistoty, něco pozitivního i negativního z možných dalších trendů. A nic ze zjištění neznamená, že známe chování viru na sto procent.

Když ale nic jiného, zápletka s reinfekcí je o krůček dále svému rozlousknutí. Je dost dobře možné, že pandemie nám v průběhu dalších měsíců a let vyšumí do minima vážnějších průběhu. Ale i pokud by lidé, kteří COVID-19 prodělali, „jenom“ šířili virus (bez vlastních příznaků) dále, bylo by to poměrně nepříjemné pro ty, kteří nemoc zatím neprodělali.

Definitivní odpovědi nám tedy zatím stále unikají, a to je jistě výsledek, který jenom napomůže všeobecnému klidu a pohodě

Doplněno 1.9.: První potvrzený americký pacient s reinfekcí (celkově čtvrtý potvrzený na světě) má naopak podle aktuální zprávy těžší průběh než poprvé…

[Jaromír Šrámek, LL]

A s tím souvisí další extrémně populární téma…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama