Koronavirus se u vyléčených nereaktivuje, ne všichni souhlasí

TLDR: K tomu, že reaktivace viru je méně pravděpodobná, došel panel v Jižní Koreji údajné případy testující některé COVID-19 vyléčené pacienty pozitivně. Nebylo by však překvapivé, kdyby nešlo o poslední slovo. Oznámení tu.

Falešní pozitivní nebo falešně negativní?

Ohledně koronaviru panuje řada obav, které jsou relativně málo pravděpodobná. Hodně lidí se třeba bojí mutací viru – i když viry mutují zcela běžně, a většina takových mutací nemusí vést k více smrtelné verzi. Naopak se zdá, že viry by mohly v průběhu dlouhé časové osy mutovat spíše k nižší virulenci. Pak jsou tu i lidi obávající se, aby nám SARS-CoV-2 nevyvolal zombie apokalypsu! Ale mezi všemi podobnými obavami máme i stran podloženější. Jedním z nejvíce výrazných stresů tohoto druhu je obava z reaktivace viru.

Některé viry se totiž po svém uvelebení v hostiteli dovedou v jeho těle uhnízdit, inu, prakticky do konce života. Nejznámějším lumpičem tohoto druhu je HIV, který se už několikrát zdál být zcela eliminován z těla pacientů – jeho aby některé virové částice eradikaci přežily, a po čase zase začaly páchat neplechu! Dosavadní lidské koronaviry sice podobnou virovou superschopnost nemají, ale nový koronavirus je, well, nový…

Skoro od počátku pandemie se tak objevují případy, které naznačovaly, že i SARS-CoV-2 je možná také reaktivace schopný. Chaos a zběsilé tempo boje s epidemií však nedávaly zrovna mnoho prostoru k akurátnímu vědeckému ověření této možnosti. Nic neulehčuje ani skutečnost, že stejně jako se v horizontu týdnů či měsíců špatně provádí důkladné studium dlouhodobého chování viru, ani PCR testy na přítomnost viru nejsou stoprocentně bezchybné. Nebylo tak jasné, zdali podobné případy potenciální reaktivace nevnikly zkrátka lidmi, kteří nebyli doléčeni a/nebo lidmi, které byli vyléčeni, ale testy hodily špatný výsledek.

Na konci minulého týdne se však ozvali oficiálové z jihokorejské verze CDC a sdělili, že dle jejich studia na reaktivaci nedochází! Alespoň tedy co lze soudit ze současných dat

Bean meme, Zdroj: ITV
Bean meme, Zdroj: ITV

Světýlko naděje

Případy potenciální reaktivace zazněly i z jiných států, ale v Jižní Koreji bylo takto evidováno na 240 pacientů. To už nepůsobí jako omyl testů. Zároveň ale platí, že Jižní Korea je jedním ze států, které infekci zvládají nejlépe – má kolem 10 tisíc nakažených a 254 úmrtí. To je v tento okamžik stejně jako má Česko. Jedním z důvodů, proč Jižní Korea zvládla s COVID-19 tak efektivně zatočit, bylo i maximální nasazení testů.

Zdá se, že právě toto nadprůměrné množství testů ale je podle panelu odborníků z jihokorejského CDC důvod 240 pacientů, kteří vyšli pozitivně na přítomnost nového koronaviru i po svém vyléčení. Jednoduše řečeno – testy neodhalily živý, ale mrtvý virus nebo jeho části. V důsledku toho tedy vznikly false positive výsledky.

Jak jsme si rozebrali již dříve, PCR testy můžou vykázat jako pozitivní výsledek i přítomnost některých flaks viru – a to při zvýšené opatrnosti může vést k vyhodnocení falešně pozitivního testu i u člověka, který není nemocný ani infekční.

Jedním dechem ale nutno dodat, že jde o vyjádření jihokorejských odborníků, nikoliv recenzovanou studii. Vlastní iniciativu na prošetření možné reaktivace viru rozjela i WHO a další instituce. Jinými slovy, zdaleka není vyloučeno, že další nezávislé šetření časem ukáže, že nový koronavirus je schopný reaktivace. Epidemie je stále v průběhu a naše znalosti o koronaviru se stále vyvíjejí. Takže máloco je skutečně poslední slovo…

Zdroj: World Meter/WHO

Nic nekončí, jedeme dál

Alespoň momentálně jsou ale informace z Jižní Korei světýlkem v záplavě informací o COVID-19. Nic stále nevylučuje ani zvrat v zápletce, ani postmoderně-schrödingerovskou možnost, že pravdu budou mít všichni! Podobně jako vzniku/nevzniku imunity je třeba možné, že na reaktivaci viru dojde u nějakého počtu případů specifických pacientů. Zatím sice jenom tak hypotetizuji, navíc zjevně proti duchu jihokorejského oznámení…

Souběžně s jihokorejským oznámením se totiž třeba objevila práce zkoumající 78 let starou pacientku z Číny, která nemoc na první pohled překonala. Vyšly u ní dokonce negativně hned tři výsledky! Jenže po propuštění prodělala infarkt a náhled zemřela. Následná pitva ukázala, že SARS-CoV-2 byl v plicích stále přítomný. Jde ovšem opět jenom o jediný případ, který mohl být zase způsobený falešně negativním výsledkem, byť u tří testů. Stále je tedy definitivní závěr předčasný.

Ale nový koronavirus nám už přichystal nejedno překvapení, takže jistá míra preventivní paranoii je momentálně to nejlepší, co můžeme dělat. Snad budoucí zjištění nynější jihokorejské vyjádření nepopřou!

[Ladislav Loukota]

Pan Filuta se bude velmi zlobit, pokud si nepustíte video níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama