Je Afrika prosta obrny? V reálu jen jejích divokých kmenů

TLDR: Světová zdravotnická organizace minulý týden oznámila, že dětská obrna alias poliomyelitis byla eliminována z Afriky. Je to skvělá zpráva, ale bohužel ji trochu kalí fakt, že zatím jde stále jenom o dílčí pravdu. Poslední kmen viru totiž ještě přežívá. Oznámení tu.

Dobrá zpráva?

Dne 25. srpna se na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO) objevila zpráva o eliminaci polioviru v Africe. Zpráva je to zcela jistě vysoce pozitivní a optimistická, nicméně co nám vlastně říká? Ve skutečnosti je to se snahou o vymýcení toho choroby o fous složitější, než se z titulků minulého týdne mohlo zdát.

„Poliomyelitis je onemocnění, které postihuje nejvíce populaci dětí pod 5 let a jsou tudíž skupinou nejohroženější,“ říká epidemiolog Ondřej Holý z Univerzity Palackého, „Zároveň nutno dodat, že v asi 95 % případů nedochází ke klinické manifestaci onemocnění, v čemž je právě ona záludnost, kdy se virus může „tiše a skrytě“ šířit v populaci.“

Polio alias dětská obrna tak po čertech často neměla výrazný vliv, ale i malého počtu případů zasáhla nervový systém a způsobila těžkou formu nemoci. V její důsledku mohlo dojít na ochrnutí dolních končetin i postižení dýchacích svalů. Před rozšířením očkování tak byly v děti postižené poliem nucené mnohdy žít s „železnými plícemi“ čili podporou v dýchaní často až do dospělosti. To byl případ promile z celkového počtu nakažených. U nás jde o věc minulosti, ale ve světě byly ještě před 30 lety evidovány stovky tisíc případů ročně.

Člověk je jediný přenašeč choroby, už před víc jak půlstoletím se proto tušilo, že všeobecné proočkování může polio vyhubit. V USA vakcínu poprvé vyvinul v 50. letech Jonas Salk, v Československu se očkovat začalo o roku 1960 živou oslabenou vakcínou. Metoda evidentně – pokud se rozhlédnete nalevo a napravo a nevidíte žádné postižené děti – poměrně dobře fungovala. Ale měla i menší nevýhodu.

U malého procenta naočkovaných totiž může vlivem očkování dojít k vylučování viru, který může nakazit lidi, kteří očkování nebyli.

„Ale dnes přece vadí očkování proti jiné nemoci, která způsobuje jenom procenta až promile vážných případů, oh, wait.“
Zdroj: Polio Canada/Ontario March of Dimes/Vlastní

Třicet let snah

A je to právě tento kmen, který je v Africe stále odpovědný za zbývající případy nemoci. Zatímco zbylé, divoké kmeny tedy byly eradikovány, podchycení očkovacího kmene bude ještě nějaký čas trvat.

„Celkově lze říci, že eliminace divoké polioviru v Africe je velkým úspěchem, nicméně se tak nestalo přes noc,“ pokračuje Holý, „Návrh na eradikaci poliomyelitis se objevil už v roce 1988, přičemž např. Evropa byla prohlášena za polio-free v roce 2002. Poslední země, kde se aktuálně vyskytuje divoký poliovirus, jsou Afganistán a Pákistán.“ Dohromady zde za letošní rok došlo zatím na 102 případů, oproti stovkám tisíc (divokého kmene) před třemi desetiletími jde tedy o určitý pokles.

V Africe samotné byla Nigérie posledním státem, ve kterém byly hlášeny případy poliomyelitis. Stalo se tak v roce 2016. To by vypadalo dobře, jenže nynější zpráva o eliminaci polioviru říká jenom polovinu reality. Došlo totiž na vymýcení jenom v případě divokého kmene. Vakcinační kmen zatím stále přetrvávají. „V tomto roce je to 177 případů např. v Nigérii, Somálsku, Etiopii a Čadu,“ říká Holý.

Přesto, eradikace divokého kmene je na cestě za celkovou eradikací nutný mezikrok. Jenom onen mezikrok není tak velký, jako by byla eradikace divokého i vakcinačního kmene. V součtu nicméně furt platí, že momentálně je již 5 ze 6 regionů považováno vědátory z WHO za polio-free. A to důvod k oslavě pro každého, kdo není poliovirus samotný!

CDC Global Health - Polio - Our Progress
Dětská obrna před 32 vs. 2 lety. Zdroj: CDC

O krůček blíže

Nejde přitom jen o lidské životy, zdraví a všechny ty další etické záležitosti. Polio má rovněž i ekonomickou stránku. I když se o očkování často mluví jako o „velkém byznysu“, v reálu šetří peníze zdravotnictvím, která nemusejí ošetřovat vážnější případy, stejně jako trhu, který nemusí řešit úbytek pracovní síly. „Světová zdravotnická organizace odhaduje, že pokud by se polio podařilo eradikovat, došlo by také k ušetření 2 miliard dolarů ročně,“ uzavírá Holý.

Není to tedy tak bombastické oznámení, jak to prvně vypadalo při čtení titulků. Přesto je zpráva z minulého týdne, která popisuje africké události, nezbytným krokem k tomu, abychom mohli jednoho dne prohlásit poliomyelitis za eradikovanou nákazu.

[Ladislav Loukota, OH]

Nejen obrnou jsou ale imunologové živi!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Diskuze

Reklama