Objevena možná souvislost střev a neurovaskulárních nemocí

TLDR: Ve střevech pacientů s Kavernózním hemangiomem byly odhaleny specifické bakterie, které by se mohly podepisovat na vzniku jejich neurovaskulární choroby. Jde o další náznak větší role střevní mikrobioty v našem zdraví. Studie tu.

Jak nás ovládají naše střeva

Říká se, že láska prochází žaludkem. Možná však hned pod ním prochází i velká porce zdraví – máme totiž o náznak víc o roli střevní mikrobioty a dalších problémů těla!

Běžný člověk o existenci střevní mikroflóry ví asi jen tak z reklam na jogurty. Tohle společenství mikrobů žijících v našich střevech je ale pro nás nepostradatelné. Umožňuje nám totiž nejen správně trávit potravu a získávat z ní energii, ale velmi pravděpodobně má přesah i na širší chod organismu. Obecně řečeno, bakterie žijící v našich střevech zřejmě dokáží ovlivňovat naše zdraví!

Existuje již několik studií, které odhalily například spojení mezi střevní mikrobiotou a vznikem obezity, cukrovky nebo dokonce srdečních chorob. Tuší se, že by se ve střevech mohl hledat i dílčí důvod existence autismu – byť nepůjde zřejmě o původce jediného. V neposlední řadě se rovněž zdá, že tihle bakteriální symbionti dokonce dovedou ovlivňovat i náš mozek a způsobovat deprese!

Podle studie týmu Seana Polstera a jeho týmu z Chicagské univerzity, která vyšla v Nature Communications, by ale vliv těchto bakterií na naše zdraví mohl být ještě větší, než se zdá. Podařilo se jim totiž prokázat spojení určitých střevních bakterií se vzácnou neurovaskulární chorobou.

Zdroj memu: Antonio Guillem/Distracted Boyfriend meme

Ze střev, až do mozku

Říká se mu Kavernózní hemangiom a jde o chorobné zvětšení cév v mozku. Takto narostlé cévy totiž mohou snze tlačit na nervovou tkáň. To se často projevuje záchvaty, slabostí, poruchami vidění, ztrátami paměti a vůbec pestrou paletou průserů. Hrozí navíc s vyšší pravděpodobností také protržení těchto zvětšených cév, což by mohlo způsobit vážné krvácení do mozku.

Nejedná se přitom o nijak výjimečnou chorobu – najít ji totiž lze asi u 1 člověka ze 200 set. Většina lidí s existenci téhle šlamastiky nemá symptomy, což problémy limituje. Na vzniku chorob se každopádně často podílí celá řada faktorů a stejně je tomu zřejmě i u této choroby. Kavernózní hemangiomy totiž mohou být dědičné a souvisí s určitými genetickými mutacemi.

Někdy se ale objeví u člověka, který žádné předky trpící touto chorobou neměl. I to může jistě mít více spouštěčů než pravidelné návštěvy Mekáče – třeba náhodnou mutaci genu. Vědátoři se ale každopádně rozhodli zkoumat i možnost, zda-li nemají na vznik této choroby vliv právě střevní bakterie.

Autoři práce se předně podívali na to, co bydlí ve střevech pacientů trpících kavernózními hemangiomy. Odebrali tak vzorky… ehm …. exkrementů od 100 lidí trpících touto chorobou, a porovnávali ji se střevní mikroflórou 250 zdravých lidí. A skutečně, ukázalo se, že všichni lidé trpící touto chorobou měli ve střevech stejný typ bakterií.

Jednalo se zejména o tzv. gram negativní bakterie druhu Odoribacter splanchtnicus. Tyto bakterie se navíc vyskytovaly ve střevech pacientů bez ohledu na to, zda měli dědičnou formu nemoci či nikoliv.

Střevní bakterie rodu Odoribacter, zdroj: Cecthai/MicrobeWiki

Nadvláda bakterií

Jak ale nějaká bakterie ve střevech způsobí poruchy cév v mozku? To dosud není úplně jasné. Výzkumníci ale při zkoumání krve lidí trpících kavernózními hemangiomy objevili specifické zánětlivé látky. Zvýšené množství určitých bakterií ve střevech by tak mohlo vyvolávat záněty vedoucí až ke vzniku hemangiomů.

Podobně jako u již zmíněného možného pojítka střev s autismem s předpokládá, že existuje nějaký ne doposud přesně popsaný mechanismus souvislosti střev a mozku (brain-gut axis), ale zatím není úplně dobře jasné, jak vlastně funguje. Lze tedy tušit, že ta osa by mohla ovlivňovat i kavernózu, nejen autismus!

Sluší se také zmínit, že aktuální objev neznamená, že na vzniku problémů se musejí podepisovat jenom střeva, nebo jenom některé bakterie v nich! Odhalení pravděpodobně větší role střevní mikrobioty je relativně čerstvé, takže se momentálně zdá, že střeva můžou za skoro všechny problémy lidstva! Ale teprve s odstupem budeme schopni líp pochopit, kterým objevům jsme dávali větší roli, než jakou si zasloužily. Třeba je v tom Odoribacter relativně nevinně – třeba na jeho uchycení ve střevech mají vliv jiné faktory, které teprve pochopíme. To naznačí až další studium téhle stopy!

Pochopení toho, jak kavernózní hemangiom vzniká, by ale každopádně jednou mohlo pomoci tuhle rotyku snáze léčit. Předtím je ale třeba pořádně prozkoumat, jaký mají různé bakterie ve střevech na nás vliv. Kompletní vyhlazení některých bakterií z naší mikroflóry by totiž mohlo nadělat více škody než užitku. Díky objevu vědátorů z Chicagské univerzity by ale bylo možné diagnostikovat tuto chorobu dříve, než se začnou projevovat symptomy. Stačilo by se podívat, co pacientovi bydlí ve střevech.

Prostě jen další důkaz toho, jak bakteriální overlordi ovládají náš život. A že žaludkem neprochází jenom láska, ale možná také rozum!

[Svatopluk Skoupý, LL]

O mikrobiotě víc videí nemám, ale tady jsou tématicky podobní bacilové!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama