Roušky zřejmě značně zpomalují šíření nového koronaviru

TLDR: Analýza trendů vývoje epidemie indikuje, že masové prorouškování může mít významný vliv pro zpomalení tempa infekcí. Zvyšuje to možnost, že roušky zabraňují majoritě přenosu COVID-19. Studie tu.

Zase ta korona

Dlouho jsme tu neměli téma o kovidu, žejo? Tak hurá do dalšího, které zní trochu jako květnová studie, která testovala přenos nového konaviru mezi křečky oddělenými ústenkou. Její výstup byl jasný – roušky můžou hrát roli. Ale mnozí namítli, že křečci nejsou lidi. A právě pro ně přichází studie nová…

Vědátoři z Texas A&M University pod vedením Žen-i Čanga totiž na rozdíl od starší studie koukli zejména na velká data. Z těch se snažili vyčíst, jaké trendy ovlivňovaly rychlost šíření (či zpomalení) postupu epidemie v Číně, Itálii a New Yorku. V součtu se zdá, že přijetí ústenek mohlo snížit počet registrovaných infekcí COVID-19 o 78 tisíc v Itálii (od 6. dubna po 9. května) a o 66 tisíc v New Yorku (od 17. dubna po 9. května).

Analýza v součtu na velkých počtech demonstruje, že rozdíl se zakrytou vs. nezakrytou tváří byl významným faktorem při utváření pandemických trendů ve třech epicentrech.

„Ale vždyť vlákna v roušce jsou ve větších mezerách, než virus samotný?“ možná správně namítáte. Tady musím znovu vypíchnout, že práce nesledovala samotný mechanismus (ne)přenosu, nýbrž jenom situaci před/po zavedení ústenek. Zdá se však, že i když roušky můžou propouštět samotné virové částice, můžou jejich propouštění limitovat. Část částic možná uvázne v materiálu roušky, jiný část zůstane v kapénce na stěně roušky, přičemž kapénka samotná již neprojde.

Obojí může platit jak pro primární nositele ústenek, tedy infikované lidi, kteří méně šíří virus kolem sebe, tak do jisté míry možná i pro lidi zdravé. V neposlední řadě je rovněž možné, že samotné nošení roušek snižuje jiné aktivity, které zvyšují riziko infekce. Například si lidé méně sahají na obličej, více se straní davům, více dbají na mytí rukou atakdále atakdále.

zdroj: Senhora do Destino/Rede Globo

Nejen pro nemocné?

Ačkoliv doposud byly roušky doporučovány primárně pro nemocné (aby neprskali okolo sebe), nobelista Mario Molina, který je pod aktuální studií podepsaný, má za to, že její data potvrzují i preventivní funkci ústenek pro zdravé jedince. Jinými slovy: že roušky do jisté míry zřejmě chrání i zdravé lidi, aby nevdechovali aerosol i s virem, pokud je v jejich blízkosti někdo nemocný.

Autoři práce sumarizují, že mezi levnějším epidemiologickými opatřeními jsou tak ústenky zřejmě na vrcholu potravní pyramidy. Zatímco karanténa a zavírání ekonomiky je dnes ještě kontroverznější než bylo v březnu, ve srovnání přínosů vs. výdajů působí roušky spolu se sociálním distancingem + mytím rukou jako zdaleka nejpřínosnější řešení. Alespoň tedy podle jedné práce.

„Hele, Vědátore, a nebyl jsi v březnu náhodou proti rouškám?“ Well, ne. Kdo si rozklikne moji profilovku, najde pořád původní text o tom, že rouškama „asi nic nezkazí„. Spíše však panovala obava před tím, aby populace nenasadila roušky, a nejala se díky tomu ignorovat jiná doporučení. Třeba mýt si ruce a méně se potkávat, na jejichž vliv byla v březnu jasnější data. Spolu s tím existují i studie, které naznačují, že roušky nošené příliš dlouho jsou k mínus ničemu, protože po jisté době riziko infekce můžou zvyšovat. Ale pokud si roušky měníte, lze se zřejmě i tomu vyvarovat.

Jinak řečeno, v březnu jsem se obával spíše toho, aby zarouškování nebylo spíše omluvou pro ignore další metod boje s epidemií. Což se u nás naštěstí nestalo, ale když se podíváme na to, jak jsou ústenky kontroverzní v USA (a občas i u nás…), zjevně se v mysli příliš mnoha lidí staly jakýmsi politickým symbolem spíše než podpůrným nástrojem medicíny. A zjevně se i u nás mnohdy aplikovaly ad absurdum, viz neslavné volání policie na nudisty bez roušek. Bohužel.

Rozdíl mezi New Yorkem (s rouškami) a USA (majoritně bez roušek), via Čang et al.

Jenom racionalita

V závěru je tedy výsledek cca. stejný jako v březnu. Máme dnes o důvod víc, proč rouškám zvednout palec – a měli bychom se připravit, že na podzim je v druhé vlně můžeme znovu nasadit. A zřejmě bychom je měli začít nosit i během normální chřipkové sezóny! I do budoucna bude ovšem plati, že uprostřed lesa nebo na prázdném chodníku ústenka mnoho smyslu nemá – a příliš dlouhé nošení může být prospěšné spíše do mínusu. Alespoň pokud se neobjeví nějaká další studie, která by to popírala.

Zároveň platí, že další zpřesňování informací může přinést ještě další zajímavé výstupy. Ani jedna z roubovacích studií vlastně totiž neřešila přenos mezi lidmi v laboratorních podmínkách. Čili to, před čím varovala starší práce, podle níž dlouhé nošení roušek (personálem nemocnic) může riziko infekce zvyšovat.

Platí tedy klasické: situace je složitá, duh! A je nasnadě, že nikomu se už téma pandemie nechce moc řešit. Nicméně, zatímco v Evropě se situace dostává s létem do příjemnějšího stavu, zejména v USA a Rusku je epidemie COVID-19 stále na postupu, a nezdá se, že příchodu druhé vlny nemoci se jako civilizace vyhneme

Budu se moc rád mýlit, protože epidemie zasáhla samože i mě samotného a moje autory. Nicméně, aktuálně jsme o něco moudřejší a tak by i případná druhá vlna mohla proběhnout poklidněji než jarní panika. Tedy alespoň pokud se restrikce budou řídit logikou a fakty, o čemž samozřejmě při pohledu na dosavadní události roku 2020 nemám nejmenší pochyby!

[Ladislav Loukota]

Jednou z dalších cest, jak relativně nenásilně řešit pandemii, by mohly být i kanály.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama