Archeologové zřejmě objevili nejstarší londýnské divadlo

TLDR. Základy renesančního Red Lion ze Shakespearova 16. století zřejmě našli archeologové UCL. Paradoxně jim k tomu pomohlo duo prastarých soudních pří. Oznámení tu.

Zakopaný Shakespeare

Za dávných časů bohů a legend se lidé po večerech (odpoledni, ránu…) namísto sjíždění Netflixu/Ulož.to věnovali docela jiné zábavě – a mám teď na mysli samozřejmě divadlo! Ačkoliv dramatická umění sahají daleko do antiky, a „přednes něčeho před jinými lidmi“ dost možná i do prehistorie – moderní divadlo má své kořeny dost možná v novodobé Anglii.

Byť jsou totiž kořeny divadel staršího data, až takzvané alžbětinské divadlo přineslo celou inovací ve vyprávění a přednesu  – a otevřelo divadla post-středověkým širokým masám. Symbolem éry je samozřejmě Will Shakespearovic, jehož příběhy si čas od času připomenem i dnes – stále jsem šokován, že 10 důvodů, proč tě nenávidím, čili teenagerská komedie mého dětství, je vlastně remake Zkrocení zlé ženy. A vlastně by mne nešokovalo, kdybych jednou zjistil, že i Prcičky vznikly na bázi zapomenuté divadelní hry staré desetkrát víc než moje babička.

Na každý pád – ačkoliv William S. je neslavnější alžbětinský dramatik, v reálu nabídlo dobové divadlo postav jak na orloji. Spíše než dnešní divadlo totiž připomínalo dnešní Hollywood. A totéž lze říct i o vývoji míst, kde se performovalo!

Dávno před tím, než v roce 1599 vzniklo slavné divadlo Globe, tak bylo postaveno menší, skromnější leč v kontextu historie neméně významné divadélko Red Lion. Šlo o první cíleně vybudované divadlo alžbětínské éry. Podržíme-li se paralele s Hollywoodem, šlo o takový ekvivalent prvního filmové studia Nestor, které vzniklo v Los Angeles v roce 1907, jenom aby jeho nápad později inspiroval dnes slavnější a opulentnější studia jako Foxy, Warner a tak.

Red Lion vznikl zřejmě již v dřevním roce 1567, tedy víc jak generaci před Globe! Pod rapidními změnami, které Londýn prožil v následujících staletích, se Red Lion ztratil análům dějin. Ale možná znovu přišel jeho čas. Tým archeologů University College London pod vedením Stephena White odkryl základy tohoto nejstaršího pradivadla! Proč nám vlastně zmizelo?

Hypotézy zániku Red Lion se různí… Zdroj: Universal Picture/vlastní

Ve při

Dobové zkazky o Red Lion jsou poměrně řídké a ačkoliv bylo divadlo místem, kde se v 90. letech 16. století hrál i mladý Shakespeare, renesanční katastrální úřady byly poněkud benevolentnější v zápisech než jejich moderní protipóly. Dlouho tak panovala debata o tom, kde vlastně Red Lion stál.

Analýzy historických map již dříve naznačovaly, že byl umístěn poblíž čtvrti Whitechapel, ale kvůli nemožnosti přeorat sídliště skoro 15 tisíc lidí jaksi chyběly důkazy. Pomocnou ruku hrobokopům a historikům umění paradoxně nabídli právníci! Red Lion byl totiž předmětem dvou renesančních soudních pří z let 1567 a 1569 mezi majitele Johnem Braynem a tesaři, kteří budovu dílem postavili. Spisy ze sporů se dochovaly dodnes, a jelikož předmětem byla právě stavba samotná, popsaly i umístění lešení či spíše galerie stojící kolem jeviště.

Z druhého sporu řešícího kvalitu (či spíše nekvalitu?) práce na budově se navíc jak poměrně detailní popisy řemeslného díla, tak i půdorysné rozměry stavby. Víme tak, že Red Lion měl 12,2 metrů ze severní k jižní stěně, 9,1 metrů od východu na západ, a stál 1,5 metrů nad úrovní terénu. I z toho lze nejspíše vyčíst, jak skromné původní divadlo bylo. Vidět je to v obrázku úpe nahoře – ta bílá krychle uprostřed je nicméně betonový základ z 60. let 20. století ze skladiště vybudovaného později nad touto stavbou.

V lednu 2019 se archeologům UCL vlivem průzkumu před plánovanou stavbou nových obytných budov přitom konečně otevřela možnost průzkumu staré obdélníkové stavby atypického vzhledu! Její rozměry totiž odpovídaly dimenzím Red Lion tak, jak o nich referovaly soudní spisy. Při následných vykopávkách byly tyto předpoklady nejenom potvrzeny (s jistou nepřesností – 12,27 metrů na jedné a 9,27 metrů na druhé straně), ale bylo odhaleno i 144 přežívajících dřevěných prken odpovídajících zmíněné galerii. 

Jak ale víme, že budova skutečně vznikla v dané éře?

Prkna, co znamenají svět

Mezi odkrytými budovami jsou také dva pravděpodobné sklepy, které tým identifikoval jako pivní sklepy. V éře před vynálezem ledniček si totiž lidé při koukání na zábavu/umění také chtěli dopřát trochu vypláchnuté hlavy, a v okolí divadla se tak nacházely ultimátní tudorovské putyky! Které někde potřebovaly chladit svůj cenný mok.

Archeologové rovněž odhalili několik dalších artefaktů, které dávají váhu tomuto místo jako pravděpodobnému sídlišti Red LIon. Mezi nimi jsou skleněné a keramické úlomky, ale také hrníčky a tupláky datované zhruba do 17. století. Objevena byla také ceremoniální mince Karla II. Stuarta (1630-1685), která časově sedí s navazujícími periody po alžbětinské éře. Odhaduje se, že místo bylo centrem pro bujaré pijatiky až do 18. století, než na jeho místě proběhla nový výstavba.

Jak je vidět z vizualizace, pravděpodobný Red Lion má veskrze úsporné rozměry, jeho další osud je však momentálně kvůli plánované výstavbě samozřejmě velkou neznámou. Přinejmenším však kostra stavby posloužila k odhalení dalšího kousku dějin civilizace a kultury, a také k vydolování několika dalších artefaktů své éry.

V krásné ilustraci spojení historie, archeologie a… dokonce i práva tak víme zase o fous víc o tom, jak a kde vznikalo to, co nám pomáhá přežít strasti života, totiž umění! Demaskovaný Red Lion byl tím první místem, kde se tloukla prkna, která znamenají svět. A vlastně o něm dnes víme víc i díky tomu, že jeho vznik byl čtyři a půl století nazpět  stejně tak chaotický a svárný, jako je i moderní civilizace.

[Ladislav Loukota]

Není to sice divadlo, ale pokud vás bere historie, můžete si nakoukat i něco o Velikonočním ostrově!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama