Objeven mikrob, který umí zastavit malárii

TLDR: Komáři infikovaní mikrospórami totiž neobsahují parazity, kteří jsou právě původcem malárie! Zatím jde ale jen o prvotní zjištění, k případné aplikaci v boji s malárií je daleko. Studie tu.

Komáři se ženili

Malárie je jedna z nejnebezpečnějších nemocí na světě. Jde to infekční chorobu přenášenou komáry, které každoročně podlehne až 500 000 lidí. Projevuje se těžkými horečkami, zimnicí a selháváním jater. Malárii způsobuje prvok zimnička (Plasmodium sp.) kterou ve svém trávicím traktu přenášejí komáři.  

Tento parazitický prvok má složitý životní cyklus. V lidském těle se nejprve množí v játrech. Poté se přesouvá do krve, a z krve do žaludku nenasytného komára. Když tenhle komár poobědvá nějakého jiného člověka, přenesou se tito provoci jeho slinami do lidského krevního oběhu a cyklus začíná znovu. 

Malárie páchá největší škody zejména v oblastech subsaharské Afriky a rovníkové Asie. V těchto chudých oblastech bohužel nemoci nejčastěji podlehlou děti mladší pěti let.  Avšak pokud chcete krátkozrace říct, je to „problém jenom jiných krajů“, připomínám, že s vyššími teplotami se tropické choroby můžou stát i problémem našich krajů.

V nejvíce postižených oblastech se dnes snaží s malárií bojovat pomocí moskytiér a plošnými postřiky insekticidy. Existují jistě už i antimalarika a lepší metody léčby. Ale neexistuje účinná vakcína a brát antimalarika takříkajíc 24/7/365 není pro místní obyvatele úplně nejlepší řešení.

Tato opatření ale zjevně nejsou dostačující a malárií se každoročně stále nakazí až 300 milionů lidí. Vědci se proto snaží najít nové, radikálnější a pokud možno trvalejší řešení. A právě takové řešením by mohl poskytnout nový objev vědců z Keňy a Spojeného Království. Tito vědci totiž, dle studie zveřejněné v Nature Communications, objevili nový druh mikroba, který dovede zabránit infekci malárií.  

Zdroj: BBC Three/Coolkid87611/Vlastní

Uno!

Tohoto „mikroba“ objevili vědci v břiše komárů z Viktoriina Jezera v Keni. Tahle nová potvůrka patří do skupiny Mikrosporidií, což jsou primitivní příbuzní hub. Vědci zjistili, že asi 5% komárů žijících u Viktoriina jezera má v břiše tyto spóry.

Zajímavé ale bylo, že žádný z komárů s Mikrosporidiem v sobě zároveň neměl původce malárie! Tato šikovná spóra nějak dovede zabránit tomu, aby se prvok zimnička dostal z krve člověka do trávicího traktu komára. Komáři s Mikrospordiem tak nemohou přenášet malárii a jsou v podstatě neškodní (pokud nepřenáší nějakou z další stovky nebezpečných tropických nemocí, což komáři dělají).  

Zatím není jasné, jak Mikrosporidium brání přenosu původce malárie. Autoři studie se ale domnívají, že tento prvok má možná symbiotický vztah se svými komářími hostiteli. Mikrosporidium má zřejmě vliv na imunitní systém a metabolismus svého komářího hostitele, díky čemuž v jeho břiše prvoci způsobující malárii nepřežijí.  

Pokud by se podařilo Mikrosporidium rozšířit v populaci komárů v nejvíce postižených oblastech, mohlo by to výrazně pomoci v boji s malárií. Jednalo by se v podstatě o “očkování” komárů proti malárii! A navíc by metoda byla kouzelně ironická – abychom zabránili komárům v nákaze malárií, my sami bychom nakazili komáry spórami!

Životní cyklus malárie. Zdroj: Research Gate/CC

Ještě se uvidí

Mirkosporidium se přitom zřejmě přenáší i na potomstvo, takže by vznikaly i další generace komárů kteří nepřenášejí malárii. Tahle studie ostatně není první, která se zabývá myšlenkou využít jiné mikroby v boji s touto nemocí. Jiná skupina vědců z Univerzity v Marylandu například testovala geneticky modifikovanou parazitickou houbu, která zabíjí až 99% komárů přenášejících malárii. Na rozdíl od této metody by ale použití Mikrosporidia bylo podstatně méně kontroverzní. A taky o dost více „eko-friendly“.  

Komáři totiž, například v oblasti Viktoriina jezera, tvoří významnou část potravního řetězce. Živí se jimi celá řada ryb a ptáků a neřízená likvidace komárů by tak mohla mít nedozírné následky na místní ekosystém. Samozřejmě, na lidi útočí jenom několik druhů komárů, takže eradikace komárstva nikdy nebyla ani cílem. Použití Mikrosporidia by ale bylo jako zabít dvě mouchy jednou ranou (nebo spíše dva komáry?)! Zabránilo by se šíření malárie, a bez negativních dopadů na přírodu

Než se ale něco takového uvede do praxe, bude to ještě nějakou dobu trvat. Předně musíme zjistit, že spóry samy nevyvolávají u lidí nějakou úplně jinou nemoc. Vědci také zatím přesně neví, jak se Mikrosporidium šíří, a proč se vyskytuje pouze u malé části komáří populace. Je tedy potřeba to pořádně prozkoumat, než začněme Mirkosporidiem infikovat miliony komárů po celém světě. Pokud by se ale skutečně podařilo tohohle šikovného mikroba „ochočit“, mohl by to být bod zlomu v našem boji proti tomuto tropickému nešvaru.  

[Svatopluk K. Skoupý] 

A hned po vyléčené malárie vyléčíme i mrtvicu!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama