Crew Dragon & COVID-19 vakcína – Týden ve vědě 25. až 31. května 2020

Pandemie se již stala denním chlebem vědy, poprvé od března tak tento týden došlo na popularizační událost, která virální zprávy předčila – několikanásobný pokus o start pilotované mise Crew Dragon!

Krom toho se však objevila také delikátní zprávy z historie Blízkého východu, zajímavost ohledně boje s malárií, pikanterie z (možného) fungování asociativních vzpomínek a nakonec také „vynález korálů“, kteří by mohli lépe bojovat s měnícími se podmínkami moří! Je tu další týden ve vědě!

Zdroj: Vlastní/CC

KOSMONAUTIKA – Let Crew Dragon potvrzuje dominanci SpaceX. Navzdory mnoha zakopnutím i skoro o čtyři roky delšímu vývoji se SpaceX jak stává prvním soukromým dopravcem lidí do kosmu, tak vrátila Američany do kosmu. A nezdá se, že by společnosti měl někdo v nejbližších letech v ceně letů konkurovat!

EVOLUCE/EKOLOGIE – Řízenou evolucí vznikli koráli odolnější vůči bělení. Zvýšením teplotní tolerance symbiotických organismů korálů se zvýšila i tolerance korálů samotných. Jde jenom o limitovanou práci, může ale ukazovat, kudy se ubírat ve výzkumu dále.

MEDICÍNA – Objeven mikrob, který umí zastavit malárii! Komáři infikovaní mikrospórami totiž neobsahují parazity, kteří jsou právě původcem malárie! Zatím jde ale jen o prvotní zjištění, k případné aplikaci v boji s malárií je daleko.

HISTORIE – Ve svatyni starověkých Izraelitů se pálilo konopí. Starověké svatyně Izraelitů jsou stále málo prozkoumané téma. Izraelští archeologové teď přicházejí se studií, podle které se mezi zdejšími zdmi nepálilo jenom kadidlo…

NEUROVĚDA – Asociativní vzpomínky jsou v mozku propojeny elektrickým „kódem“. Zjišťování asociativního vztahu mezi dvěma vzpomínkami by nám jednou mohlo napomoct léčit post-traumatický syndrom. Nyní o mechanismu víme víc díky sledování reakcí potkanů.

PANDEMIE – Pokusná vakcína na COVID-19 prošla prvními testy na lidech! RNA vakcína společnosti Moderna není závadná, ukázaly malé testy u lidí. Teprve budoucí testy ale ukáží, zdali to platí pro větší vzorek. A zdali i větší vzorek chrání.

Hurá na videa

Na našem youtubovském kanálu jsme tentokrát zvládli zase pět údernických videí, ale krom již tradičního živáku v pondělí sumírujícího týden ve vědě také celé tři videočlánky o novinkách jsme prubli i druhý díl Věda vs. Sci-fi, v němž probíráme jak lore nějaké scifárny, tak trochu i to, co je v ní z hlediska vědy malinko šejdrem. Ideou je dělat podobný speciál pravidelně, ale k tomu budeme potřebovat víc času (čti: chechtáků na Startovači anebo subíků na Twitchi), výsledek viz níž. Na rozhovor nedošlo, poněvadž všechno plánování zkomplikovalo posouvání startu Crew Dragon. Snad příští týden.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama