Stratolaunch vstal z mrtvých, chystá hypersoniku

TLDR: Výrobce největšího letadla na světě vloni hrozil koncem, nově však chce vyrábět hypersonické letouny! Článek Kosmonautix tuna.

Velikonoční zmrtvýchvstání

Ačkoliv se kosmonautika zaobírá doslova věcmi mimo naši Zemi, také na ni pandemie nepříjemně dolehla. NASA se obává, že do čtyř let nestihne vynést lidi na Měsíc. SpaceX sice slibuje, že vynese již brzy lidi na palubě svého Crew Dragon, reálně se však neví, zdali i je nebude čekat odklad. Ale o to více zahřeje u srdce zmoženého COVIDem nová zpráva o resuscitaci společnosti Stratolaunch! Tedy té samé, která chtěla vynášet rakety „ze zad“ obřího letounu.

Možná si pamatujete, že vloni společnost Stratolaunch oznámila de facto ukončení činnosti. Se smrtí jejího zakladatele Paula Allena to totiž vypadalo, že navzdory impresivnímu startu letounu Roc nemá Stratolaunch žádnou naději na vývoj vlastních nosičů. V minulosti sice Stratolaunch koketoval právě se SpaceX, ale ta se bez něj obejde. Stratolaunch však vlastně sám o sobě vyvinul jenom extrémně náročný „první stupeň“, ale postrádal reálné nosiče pro další tu skutečně podstatnou letovou fázi.

To od minulého týdne již neplatí. Jak oznámili kolegové z Kosmonautix, Stratolaunch má nového investora Stevena Feinberga a nový plán, jak létat d vesmíru. Zapomeňte na rakety, nyní Stratolaunch plánuje pokračovat v tom, co mu doposud tak dobře šlo – v letadlech!

Půjde však o letouny hypersonické a opakovaně použitelné. Výchozí koncept spoléhá ještě na bezpilotní mašinu Talon-A, která byla součástí konceptu Stratolaunch představeného před 18 měsíci. Zatímco tehdy však měly Talon-A ještě doprovodit další rakety, nyní Stratolaunch chce vývojem Talon-A zahájit vývoj ještě větších hypersonických mašin. Ty by mohly přinést cosi, co působí jako raketoplán nového věku.

zdroj: Stratolaunch

Ve věku hypersoniky

Talonů-A by mimochodem Roc mohl vynést až trio najednou. Půjde však jenom o první krok v cestě za novými horizonty. Na vývoj Talon-A má totiž navázat další stroj Hyper-Z. Ten by mohl být údajně v první fázi příprav během pěti let. Mezitím Stratolaunch plánuje získat zkušenosti právě na Talon-A. Jeho konstrukce se podobá nikdy nerealizované delta verzi X-15. Ostatně i Talon-A Hyper-Z pak podobně zajistí (v horizontu dekády) know-how pro vývoj ultimátního raketoplánu Black Ice.

Ten by mohl být k dispozici již nejen v bezpilotní, ale i pilotované verzi. Tento stroj by už mohl na oběžnou dráhu vynést jak smysluplný náklad, tak i smysluplnou posádku. Díky tomu, že mateřský letoun by mohl startovat na řadě míst světa a do libovolného vektoru, Black Ice by mohl vynášet snáze náklady na orbity, které jsou pro běžné rakety špatně dosažitelné.

Pořád se bavíme o horizontu řady let, a asi bych se nedivil, kdybych za další 4 roky psal, že Stratolaunch opět bankrotuje. Nicméně, investice do hypersonických mašin je oproti dosavadnímu postupu Stratolaunch podstatně smysluplnější. Proč? Do hypersoniky bude totiž v příštích letech podstatně více investovat i armáda, potažmo letectvo (potažmo Space Force…).

Mezi velmocemi již nyní probíhá jakýsi nevyhlášený závod o to, kdo jako první sestrojí a zdokonalí hypersonické vojenské střely pro útoky kdekoliv na planetě. Výhodou hypersoniky je možnost zasahovat cíle podobnou rychlostí jako balistické střely, ale bez kosmické fáze letu – a tak i hůře odhalitelně (a sestřelitelně) dnešními protiraketami. Obecně se ale tuší, že technologie hypersoniky tím neskončí. Hypersonika by totiž mohla být páteří další generace letectva podobně, jako minulá generace probíhala ve jménu závodů o dosažení stealth možností.

Také budoucí bombardéry a stíhačky můžou dost dobře být rovněž hypersonické. A platí to potenciálně i pro raketoplány. Hypersonické stroje v zásadě používají „jenom“ lepší aerodynamiku a materiály k dosažení rychlosti nad Mach 5. To ale znamená, že se blíží i klasickým raketám – a s pomocí, jako je Stratolaunch, by to stroje zítřka nemusely mít daleko na oběžnou dráhu

Dubnový start Rocu, zdroj: ‎Derrick Stamos‎

Na vojenské notě

Nový přístup Stratolaunch tak není geniální ani tak kvůli technickému nebo obchodnímu plánu, ale protože s vývojem technologií pro nové hypersonické stroje může získat peníze od vojáků! Ano, lze sice argumentovat, že je to jakýsi pochybný benefit, alespoň pokud tohle čte nějaký pacifistický hipík.

Nicméně, uvážíme-li, že i kosmické rakety prapůvodně vznikaly primárně pro atomové bombardování Modro/Červenočapkářů na druhé polokouli… Je to nejspíše zároveň racionální přístup ověřený historií. Konec konců, SpaceX také počítá s tím, že její rakety budou významné pro americké politicko-vojenské zájmy, Stratolaunch tedy nepřišel s ničím novým ani v současném kontextu.

Pointou není ani tak vymyslet supr zbraně, ale svézt se na vlně zájmu o ně a zafinancovat i supr vědu. Bude velmi zajímavé sledovat, jak daleko se Stratolaunch v novém pojetí dostane. A platí to tím spíše, že zajímavého konkurenta bude mít v britském Skylonu, který zkouší něco relativně podobného! Tak tedy na našeho fénixe, který nás může ve velikonoční době inspirovat ukázkovým příkladem zmrtvýchvstání!

[Ladislav Loukota]

Mezitím u konkurence…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama