Stratolaunch, který chtěl odpalovat družice z obřího letadla, zřejmě ukončil činnost

TLDR verze: Ideou společnosti Stratolaunch bylo střílet rakety ze zad obřího megaletadla. Nyní však podle agentury Reuters firma končí. Howard Hughes by měl radost (článek tu).

Strato-co?

Překvapivě se nejedná o novou hipsta jídelnu umístěnou ve stratosféře – jak si občas mojí kamarádi myslí, když jim Stratolaunch huhlavě popisuji – ale o filiálku pro lety do kosmu! Určitě jste si existence (firmy) Stratolaunch, která vyvíjela (letoun) Stratolaunch, také všimli. Prototyp letadélka doslova nešlo přehlédnout. Stratolaunch sice vypadá, jako kdyby si opilý modelář kitů popletl dvě sady letadlek a smíchal je dohromady, ale mohlo nabídnout některé zajímavé parametry pro starty družic.

Letoun Scaled Composites Model 351 (budeme mu ale dále familiérně říkat Stratolaunch) měl především nabídnout vynášení družic na atypické oběžné dráhy mimo startovací úhly běžných kosmodromů. Podobné kvality nabídly i jiné ze vzduchu vypouštěné rakety Pegasus od Orbital ATK, ale ty byly podstatně menší. Stratolaunch měl přesunout celou ideu do 21. století a potenciálně si snad mohl dovolit vypustit zhruba šestitunový náklad! Jako u konkurentů jiných  konkurentů, ani zde navíc nemohl chybět miliardář, který si obrovskými mašinami určitě nic nekompenzuje (krom lásky k pokroku).

Obří vizionářské letadlo z dílny slavného boháče? To nemůže neuspět!

Kde jsem to jen slyšel?“ zdroj: Life Magazine

Musk, Bezos… Allen?

Tentokrát jím byl spoluzakladatel Microsoftu, jistý Paul Allen, který do Stratolaunch v průběhu let natankoval massivní sumy. Bohužel je to také tentýž Paul Allen, který nedávno zemřel. A, jak se zdá, spolu s ním zemře nejspíše i Stratolaunch sám. Správci pozůstalosti v projektu pravděpodobně nevidí výraznější význam. Ale k tomu se ještě dostaneme. Pojďme nejprve k historii a tom, co Stratolaunch být ani nemohl.

Asi se teď můžu poplácat po ramenou, že už dávno jsem varoval před tím, že Stratolaunch nemůže být zase tolik výdělečný podnik. Letoun nezíská ani dostatečnou rychlost, ani dostatečnou výšku na to, aby ukrojil z ceny startu výraznější dílek koláče.

Na překonání atmosféry padne jenom asi 10 procent energie každé rakety – aby Stratolaunch pomohl raketám urychlit svůj start dostatečně významně, musel by letoun létat zhruba desestinásobnou, hypersonickou rychlostí. Mohl jsem se samozřejmě plést. do jsem já, abych říkal zakladateli společnosti, která nám dala operační systém Windows, že jeho produkt má možná k dokonalosti daleko…

Zpět nahlíženo se ale zdá, že pod Stratolaunch se houpala židle už delší dobu.

Rakety, rakety, rakety

Nahlíženo nazpět, první problémy se v reálu objevily už v roce 2012, kdy skončilo (krátké, ale krásné) partnerství mezi SpaceX a Stratolaunch. Pokud se ale nebudeme štelovat do pozice „po bitvě je každý generál“, jisté výraznější varovné zprávy jsou dva roky staré.  I když totiž Stratolaunch tou dobou vyjel s Rocem, prototypem letounu, z hangáru, stále nebylo jasné, co ze zad stroje má vlastně startovat! To je ovšem dost zásadní problém – tak trochu se do podobá tomu, kdyby Elon Musk představil Crew Dragon, ale ještě neměl Falcon 9…

Stratolaunch později představil partnerství s vývojáři raketoplánu Dream Chaser, ale ani to neřeší celý problém – tenhle stroj totiž mohl být užitným nákladem, ale pořád nám, hergor, chybí ty rakety mezi Stratolaunchem a Dream Chaserem! Loni pak společnost přišla s vizí doslova Benderovskou, totiž ideou, že si prakticky celou rodinu raket, modulů, raketoplánů a dalších bazmeků vyvine sama! A tady už šlo fakticky do tuhého.

Rodina Stratolaunch ve vizi z prehistorického roku 2018, zdroj: Stratolaunch (literally)

Čtyři stroje měly čítat nejslabší nosič MLV, který měl od roku 2022 vynášet na nízkou oběžnou dráhu 3,4 tuny. Následně jej měl nahradil silnější MLV-H s nosností až 6 tun. Alternativně mohly ze zad Stratolaunch startovat i tři mininosiče Pegasus s nosností 370 kg na každý. A kdesi v daleké budoucnosti byl i vlastní raketoplán schopný nejspíše vynášet do vesmíru pár lidí. Postavit největší letoun na světě je jedna věc – ale udělat k němu i vlastní kosmický program – to je úkol podstatně náročnější. Zvláště, pokud jako Paul Allen plánujete brzy zemřít!

Nejpozději letos v březnu, kdy Stratolaunch (už po Allenově říjnové smrti) vlastní raketový program po tři čtvrtě roce odpískal, bylo jasné, že je čas HODNĚ RYCHLE prodávat akcie. Roc se sice nedlouho poté v typické historické paralele skutečně vznesl k nebesům. Nyní se však zdá se, tím celý příběh neslavně končí.

Z úcty k vizi

Informace o ukončení činnosti Stratolaunch sice ještě nejsou oficiální, Reuters ale cituje čtyři lidi blízké záležitosti jako své zdroje. Uvážíme-li vývoj situace kolem nosičů, nedá se navíc říct, že konec Stratolaunch by byl nějakým vypečeným hitchcocovským plot-twistem. Spíše máme tu čest s postupným vývojem zápletky do jejího logického, tragického konce, jako v případě Nedda Starka z první řady GoT. #popularizační_paralely

Rozhodnuto bylo prý už pár měsíců nazpět – dubnový první (a dost možná i poslední) let Rocu byl prý ve skutečnosti jakýmsi uctivým rozloučením s celou ideou. Jody Allen, sestra Paula Allena, se rozhodla letoun vypustit pro jednou k nebesům „z úcty k vizi svého zesnulého bratra“. Čili jako ukázku, že letoun skutečně mohl létat. Byť jenom jednou.

„Srsly, guys?“

Zatím tedy berte info jako nepotvrzené, ale zároveň i notně pravděpodobné. Podle všeho nyní bude následovat klasická série čachrů ohledně prodeje prostředků společnosti. Takže pokud někdo máte zbytečné stamiliony a vždycky jste chtěli na zahradě mít největší letadlo světa, nyní máte šanci! Já jenom doufám, že spolu se Stratolaunch neodejde definitivně i idea mid-air launch (ideálně doprovázená mid-air lunch!). Byla by to totiž škoda. Budeme si ale asi muset počkat spíše na hypersonická letadla, než stavět obéznější, siamské B-747…

Snad do té doby jako Paul Allen nedopadne i většina z nás (tedy krom té části, kdy se stal miliardářem, že!).

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama