Nejvíce obětí na COVID-19 bude mít zřejmě Británie, i USA čeká přes 80 tisíc

TLDR: Nynější projekce vývoje epidemie počítají, že v Evropě by do srpna 2020 mohlo zemřít 151 tisíc lidí. Data se můžou časem lišit, platí navíc jenom pro první vlnu pandemie. Oznámení IHME zde

Statistika nuda je…

Pamatujete, jak jsem před 20 lety v únoru a lednu 2020 i já naivně srovnával smrtnosti nového koronaviru a chřipky dle tehdejších dat? S tím, že i na běžnou sezónu tohoto moribundu může zemřít 150 tisíc, někdy až půlmilion lidí? Nynější data o průběhu pandemie COVID-19 ukazují, že nový koronavirus zřejmě může nést srovnání s chřipkou – ale pokud bereme za bernou minci její pandemické kmeny, a zároveň jenom v případě, že se COVID-19 podaří udržet na uzdě

Vědátoři z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) se totiž pochlubili současnými projekcemi vývoje pandemie COVID-19, a nejde zrovna o titěrné sumy. Jenom během první vlny do srpna tohoto roku odhadují, že napříč Evropou může dojít na 151 tisíc úmrtí. Nejvíce jich pravděpodobně zasáhne Velkou Británii, kde může zemřít víc jak 60 tisíc lidí. V Česku odhaduje studie kolem 400 mrtvých – ze studie tedy vycházíme relativně dobře. Naproti tomu v USA se odhaduje víc jak 80 tisíc obětí.

Jedním dechem nutno klasicky dodat, že jde o data veskrze průběžná a čísla můžou jít nahoru i dolů podle toho, nakolik se nám podaří další vývoj pandemie zpomalovat a omezovat – či nikoliv. To, jak se může situace změnit, nejlépe napovídají moje lednové optimistické predikce. Pokud bude ovšem v průběhu léta situace taková, jak si ji IHME momentálně maluje, celkový počet obětí se rozhodně vyrovná běžné sezónní chřipce, velmi pravděpodobně ji (při započtení zbytku světa) i výrazně překoná. Vtip je v tom, že takového výsledku se přitom podaří dosáhnout jenom skrze značné restrikce.

Jak už jsem korigoval (sám sebe) cca. měsíc nazpět, při nekontrolovaném šíření smrtnost vlivem zahlcení zdravotnictví prudce stoupá, a COVID-19 by do srpna mohl zabít podstatně více lidí. Sezónní chřipku by tak COVID-19 překonal nikoliv několikanásobně, jak jsem i já optimisticky doufal, ale dost možná řádově.

Na obrázku může být: text
zdroj: IHME, CNBC

Tak to je pohoda!

Asi se shodneme, že současná opatření jsou setsakra nepříjemná pro mnohé z nás, a ekonomiku zvláště. Problém je, že i dané projekce smrtnosti na nový koronavirus počítají s tím, že restrikce budou dále pokračovat v podobné míře jako nyní. Jenom tak se podaří počet obětí udržet na relativně nízké sumě.

Ještě nepříjemnější je skutečnost, že dané případy platí jenom pro první vlnu nového koronaviru. Ale vzhledem k tomu, že možná až třetina lidí si po prodělané infekci nevytvoří protilátky, a může tak nemoc šířit dále (i když je samotné nemusí vážně postihnout; a to do toho nepočítáme zcela asymptomatické případy…), velmi pravděpodobný je i následný příchod druhé vlny na podzim tohoto roku.

A možná i třetí vlny na jaře 2021 za předpokladu, že druhá vlna povede k další obnově restrikcí pohybu, které se po utlumení pandemie zase po pár měsících uvolní

Jak z toho ven? Reálně nejspíše budeme muset počkat až na příchod vakcíny. Jenže ta by mohla dorazit nejdříve za rok. Možná ještě déle. Druhou vlnu nemoci může srazit i zavedení některých méně omezujících restrikcí a protiopatření ve zdravotnictví. Například měření teploty v kontaktních místech a chytrá karanténa. Pokud bude fungovat. A lidé ji budou používat.

Jinak tu nějakou verzi karantény (třeba s otevřenými zahrádkami a víc obchody, ale taky furt s rouškama a homo office) můžeme mít klidně dalších 12 a víc měsíců

zdroj: Senhora do Destino/Rede Globo

Cože, rok?

Ruku v ruce se totiž spolu s tím objevila nová studie, podle které by při uvolnění karantény došlo na opětovné masivnější šíření koronaviru. Studie tak usuzuje, že pro vyvarování se dalším statisícům, možná až milionům mrtvým, by bylo třeba restrikce udržovat v nějaké míře (na které se musí dohodnout politici) až do příchodu očkování.

Jakkoliv je jasné, že mobilní trasování je kvůli potenciálu zneužití dat velmi nepopulární, těžko si představit jinou možnost – krom promoření populace, které ale nejspíše kvůli omezeným protilátkám u řady nakažených nebude stejně příliš fungovat.

Nepíše se mi to snadno, ale máme před sebou nejspíše nikoliv další měsíc, ale dost možná celý další rok těch či oněch nepopulárních restrikcí – včetně nutnosti se rozhodnout, jaké kroky bude třeba udělat v nejbližších dnech a týdnech. Právě to, jestli se COVID-19 dále začne šířit, anebo stát zkrachuje, anebo najdeme nějakou třetí možnost, jak přežít, totiž může ovlivnit podobu dalšího následujícího roku!

[Ladislav Loukota]

Proč na vakcínu budeme čekat tak dlouho? Víc ve videu…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama