Koronavirus se možná v populaci skrýval desítky let

TLDR: Virus mohl existovat mezi lidmi už dávno – ale teprve nejnovější náhodná mutace mu mohla dodat na nebezpečnosti. Studie tu.

Paranoia pro dnešní den

Koronavirus cloumá se světem. Je to nejdiskutovanější a nejsledovanější téma současnosti. Je toho ale stále spousta, co o koronaviru nevíme. Například to, odkud se vlastně vzal.

Ano, začal se šířit z čínského Wu-Chanu, a pravděpodobně se na člověka přenesl z některého ze zvířat na trhu. Dosud ale není jasné, jak a kdy přesně k přenosu došlo. A právě tím se zabývá studie mezinárodního týmu vědců z USA, Spojeného Království a Austrálie.

Podle studie Kristana Andersena, kterou jsem už jednou zmínil a která vyšla v časopise Nature, je dokonce možné, že se koronavirus v lidské populaci skrýval již desítky let.

Mnoho vědců se snaží vysledovat, odkud se koronavirus na člověka přenesl. Jako zatím nejpravděpodobnější verze se jeví přenos od zvířat, pravděpodobně netopýrů. Netopýři jsou v přírodě velkým „reservoárem“ virů.

Mají totiž unikátní imunitní systém, který jim umožňuje koexistovat s velkým množstvím virů, aniž by sami trpěli příznaky. Je to zřejmě evoluční adaptace. Netopýři se přitom živí převážně hmyzem, a mnoho druhů hmyzu jsou významní přenašeči nemocí. Netopýři si tak vyvinuli imunitní systém, který se s tím umí vypořádat. Bohužel pro nás.

Živočich nula

A nejen že netopýři nemají příznaky, dokonce i přes velké množství virů prosperují. Patří totiž mezi nejdéle žijící malé savce. A u savců obecně platí pravidlo – čím větší tělo, tím delší život. Proto se velryba může dožít až 200 let, zatímco myš to doklepe maximálně na tři roky.  Netopýři jsou ale výjimka.

I když jsou velikostí srovnatelní s hlodavci, dožívají se některé druhy až čtyřiceti let!  Mohou si tak desítky let vesele viset v jeskyni, promořeni SARS, Ebolou a jinými nemocemi. Problém ale nastává, když se některý z těchto virů přenese na člověka.

A právě tak tomu zřejmě bylo i u koronaviru. Jako zatím nepravděpodobnější viník se jeví netopýr druhu Rhinolophus sinicus, patřící mezi vrápence. Tito netopýři jsou často loveni na maso, ale jsou také známými přenašeči mnoha nemocí.

Mimo jiné u nich byly objeveny různé typy koronavirů. Podle nové teorie ale mohlo k přenosu na lidského hostitele dojít již mnohem dříve, než propukla současná pandemie. A důkazy o tom leží přímo ve v genetickém kódu viru.

Koronavirus totiž vypadá, že je přímo stvořený k tomu, aby infikoval člověka. Právě to vedlo některé konspirační teoretiky k hypotéze, že se jedná o umělý virus, který unikl z čínských laboratoří. To je ale podle aktuálních studií nesmysl. Virus mohl velmi dobře vzniknout přirozeně.

Hlavní vodítko pro tuto hypotézu leží v tom, jak napadá lidské buňky. Koronavirus má na svém povrchu výstupky (právě ty mu vynesly jméno koronavirus – připomínají totiž sluneční korónu) které mají tzv. receptor-vazebnou doménu. Je to struktura, která umí rozpoznat specifické proteiny na povrchu lidských buněk a napojit se na ně. To spustí procesy, díky kterým se virus dostane do buňky a začne se množit.

A stejně jako jiní slizouni se jenom tak množit nepřestane…
zdroj: Aerofilms

Byl tu dříve?

Podle vědců je právě to, jak účinně virus proniká do lidských buněk důkazem, že vznikl přirozeným výběrem. Lidé by zkrátka nic tak účinného zatím vyrobit neuměli. Jak se ale virus, který se dosud vyskytoval u zvířat, tak rychle přizpůsobil na člověka? Ukazuje se, že koronavirus mohl ve skutečnosti v populaci kolovat již nějakou dobu.

Jednou ze tří hypotéz Andersonovy práce je právě dlouhodobý výskyt koronaviru v lidské populaci, který mohl klidně trvat roky či celý desetiletí. Víme, že některé proteiny i SARS-CoV-2 zřejmě vypůjčil z jiných lidských koronavirů, což by této možnosti spíše nahrávalo. Koronavirus se tak mohl přenést na člověka ze zvířecího hostitele již mnoho let zpátky – a být inertní. V těle se trochu namnožil, ale nedařilo se mu zřejmě tak dobře, abychom z toho onemocněli a všimli si jej.

Nedokázal se navíc efektivně šířit mezi lidmi a k infekci docházelo hlavně přes kontakt se zvířaty. Koronavirus se mohl v populaci nenápadně přenášet roky, možná i celá desetiletí. Postupem času se ale na nového hostitele přizpůsobil, získal schopnost se efektivně přenášet a infikovat lidské buňky – a ejhle, pandemie byla na světě.

Není k dispozici žádný popis fotky.
zdroj: Carvel County, WHO, CDC

Bez jasné odpovědi

Nutno zmínit, že výše uvedené je jenom hypotéza, která není stále nijak prokázaná. To, že se virus rozšířil z Wu-chanu a je spojován (byť tu asi nevznikl) s místní tržnicí, této hypotéze příliš nenahrává. Na osudovou mutaci, která vytvořila nynější podobu nového koronaviru, by totiž mohlo dojít i kdekoliv jinde.

Této hypotéze nahrává ale jiná skutečnost známá ze vzniku koronaviru – totiž to, že zatím nebyl objeven zvířecí přenašeč, který by měl virus shodný s SARS-Cov-2. A to ačkoli u netopýrů byly objevené velice podobné kmeny koronavirů. Netopýři si díky koronaviru vysloužili špatnou pověst. Je ale nutné zdůraznit, že za současnou pandemii nemůžou. Přeci jen by to dopadlo jinak, kdyby je lidi nechali v klidu viset někde v jeskyni, a nedělali si z nich polívku…

Přesnou odpověď možná nebudeme znát nikdy, i milovníci konspirací si tak můžou stát za tím, že virus je dílem Lexe Luthora, nebo nějakou podobnou blbostí. Ať už se ale koronavirus přenesl na člověka teprve nedávno, nebo se již desítky let skrýval v populaci, musíme se s ním teď vypořádat. Tak si nezapomeňte mýt ruce, vyhýbat se davům a chrchlat jen do roušky.

 [Svatopluk K. Skoupý]

O původu viz také ve videu tuna…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama