Budoucnost pandemie & lunární teleskop – Týden ve vědě 13. až 19. dubna 2020

Mimo již tradiční pandemické srandičky přináší nový týden ve vědě i příjemné zprávy z minulosti evoluce & budoucnosti astronomie!

COVID-19 – Nejvíce obětí na COVID-19 bude mít zřejmě Británie, i USA čeká přes 80 tisíc. Nynější projekce vývoje epidemie počítají, že v Evropě by do srpna 2020 mohlo zemřít 151 tisíc lidí. Data se můžou časem lišit, platí navíc jenom pro první vlnu pandemie.

COVID-19 – Promoření koronavirem je možná velmi nízké, naznačuje Rakousko. Ač jde jen o testy na přítomnost viru, nikoliv protilátek, zdá se, že očekávané výsledky přítomnosti viru v populaci nahrávají pesimističtějším vizím. Virus s námi zřejmě ve své aktuální podobě není příliš dlouho a epidemie spíše neprobíhala bez povšimnutí.

COVID-19 – Může mobilní trasování napomoct s epidemií? Zřejmě nikoliv zázračně. Mobilní trasování má teoreticky potenciál zpomalit epidemii, z charakteru nového koronaviru to ale zřejmě nebude stačit zcela. Nemoc má totiž určitý podíl asymptomatických přenašečů, které sebelepší GPSka neodhalí.

EVOLUCE – 20 milionů let stará opičí lebka napomůže studiu evoluce mozku. Člověk je stále nejinteligentnější tvor planety – jak jsme k tomuto stavu došli, nám může napovědět i studium separátní evoluční větve opic z Jižní Ameriky.

KOSMONAUTIKA – NASA plánuje lunární radioteleskop velký jako kráter. Konceptuální lunární radioteleskop o průměru 1 km by mohl nahlédnout do hlubin kosmu. Vzniknout by mohl s pomocí robotů – ale pár dekád na něj nejspíše posečkáme.

HISTORIE – Stopy v alpském ledu odhalují vývoj znečištění ovzduší ve středověké Anglii. Analýza alpského ledu ukázala, že se v něm zachytily stopy olova dokumentující znečištění ovzduší v 12. a 13. století. Jejich intenzita koreluje s politickým vývojem v Anglii, tehdy největším producentem olova v Evropě.

A teď k videím

V naší pravidelné sekci pro analfabety si tentokrát pustíme poslední Vědátoři na pivu (viz tady nebo níže). Ti přinesli pojednání o tom, proč se sci-fi predikce ohledně kyberpunku a implantátů na rok 2020 poněkud sekly. Krom nich byla na mém kanálu k vidění i video novinka o evoluci prvních živočichů & hodinový živák s LL a JRN. Ten mimochodem výhledově zřejmě nahradí kratší video týden ve vědě, takže si v neděli/pondělí (ještě nevím, kdy to bude) připravte notifikace na „celovečerák“!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama