Vyšší teploty můžou koronavirus zpomalit, ale zřejmě nikoliv zastavit

TLDR verze: Čínská práce věří, že přenosnost COVID-19 prudce klesá s vyššími teplotami a vlhkostí. Problém je, že nevíme, zdali to bude stačit – restrikce tak nejspíše budou platit i na jaře. Studie tu.

To je zimní virus, ten na léto nejde

I dnes jsme se probudili do koronavirové pandemie – také jsem po otevření očí zkřivil hubu a povzdechl si, že se mi to nezdálo. Nad tím, jak dlouho budou trvat současná opatření (třeba i v jemnější formě), můžeme stále jenom spekulovat.

Vzhledem k délce trvání celonárodní karantény v Česku je stejně příliš brzy vyhodnotit, nakolik mají dosavadní opatření efekt. Objevila se však nová práce, která odpovídá na otázku, zdali nám pomůže teplejší počasí!

Například v případě chřipkových epidemií je vliv teplejšího počasí velmi znát na zhoršení přenosnosti! Po čase jsme si tak už všichni zvykli, že chřipkové sezóny chodí jenom v zimě. Může to být s novým koronavirem podobné? Zřejmě trochu ano – ale zatím je dle studie velmi brzy na to spoléhat.

Čínská studie pod vedením Ťing-jüan Wanga totiž došla na základě čínských dat šíření nemoci + meteo údajů k tomu, že přenosnost zřejmě klesá s vyšší teplotou. Starší práce mluví o zlomu mezi 8 až 9 °C, což znamená, že s jarem a létem by se COVID-19 mohl stát (alespoň dočasně) nepříjemnou vzpomínkou, které se společně zasmějeme…

Ale pokud chcete jít podpálit skládku pneumatik pro urychlení globálního oteplování, ještě počkejte (a nejenom kvůli tomu, že v karanténě máte sedět doma na prdeli!

Na obrázku může být: text
Simpsonovi to, jako vše, samozřejmě předpověděli!

Víme, že moc nevíme

Přenosnost zhoršuje i vyšší vlhkost. Nutno ale jedním dechem zmínit, že nic z toho není zatím úplně jisté či absolutní. O pár dnu starší jiná čínská práce varuje, že jenom na změnu teplot a vlhkosti se nelze spoléhat, protože i když se přenosnost zhoršuje, nezmizí zcela. Čerpáme navíc z dat za období, kdy se zvyšovaly teploty, ale i karanténa v ohniscích. Což nám může data trochu kalit.

Před tímtéž pak varují i odborníci z Harvardu. Long story short: jaro a léto můžou pomoct, ale je předčasné tvrdit, nakolik pomůžou. Možná, že budeme mít štěstí a vedro se suchem zpomalí tempo. Teď teda pomiňme, že vedro se suchem je úplně jiný druh špatné zprávy, ale… to necháme na jindy. Momentálně však platí, že nelze říct, zdali mnohem efektivnější není zákaz vycházení, roušky, kázeň, teplo či další věci. Nemáme prostě dost dat. A nemáme ani luxus experimentovat.

Jenom další zpomalení koronaviru teplem by mohlo pomoct, ale současnou situaci by to samozřejmě dále prodloužilo. Výsledkem by mohla být podobná sezónnost jako u oné chřipky.

Je možné, že i s koronavirem se budeme moct naučit žít jako s jakousi horší epidemií chřipky – na zimu uklidit seniory, zvyknout si na častější home office, ale zároveň se nechat naočkovat, sázet na lepší léky, plus už bude připravenější systém. Možná nám to za pár let přijde normální

Image result for coronavirus temperature transmission
Už aby dorazilo globální oteplování!

LOL!

Podobně přes zimu ostatně přiběhl i vrchol epidemie SARS v letech 2002 až 2003, které je nový koronavirus zřejmě co do fyzických vlastností viru hodně podobný.

To vše je ale zatím pořád jenom průběžné odhadování z toho, co víme. Můžou nastat i jiné scénáře a momentálně je nejasné, se kterou budoucností počítat nejvíce. Proto bude zatím nejlepší držet současnou linii karantény a rychlých restrikcí, které zpomalují aktuální, nikoliv budoucí epidemii.

Existují totiž rozhodně i příklady, při nichž teplé počasí moc pomáhat nemusí. Například MERS, tedy příbuzný SARS, se lépe přenáší v teplejších zemích. Taktéž pandemická chřipka z let 2009 až 2010 řádila nejvíce na jaře a v létě…

Nesmíme navíc zapomenout, že v boji s COVID-19 táhle lidstvo za stejný provaz. Zatímco na severní polokouli bude léto, na jižní bude zima – a opačně. Pokud se tedy koronaviru bude u nás hůře dařit v létě, mohl by to přečkat na jihu a pak se k nám v zimě zase nastěhovat.

Jako takoví obrácení sezónní ptáci. Od Alfreda Hitchcocka!

[Ladislav Loukota]

Shrňme si vývoj posledního týdne:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama