Umělá inteligence doporučila proti novému koronaviru látku atazanavir

TLDR verze: Lék na nový koronavirus 2019-nCoV používaný jako inhibitor proteáz doporučil strojový algoritmus MT-DTI. Ten vznikl pro analýzu interakcí léků a zacílených proteinů. Studie tuna.

Hodný Skynet

Nový koronavirus 2019-nCoV se dále šíří světem, a spolu s tím se šíří i našimi chmurnými obavami! Co na tom, že se neustále upozorňuje na to, že nový koronavirus má nejspíše podobnou smrtnost jako sezónní chřipka? Informace o koronaviru lákají čtenáře jako světlo svíčky noční hmyz! Možná proto řadu z nich (myslím samozřejmě čtenářů i nočního hmyzu) uklidní skutečnost, že umělá inteligence potvrdila, že proti koronaviru nejsme bezbranní.

Éterem totiž koluje dojem, že na nový koronavirus neexistuje lék. To je samozřejmě dílem pravda – ačkoliv vývoj vakcíny již běží, a dočkal se už na internetech i řady humorů, žádná látka přímo proti 2019-nCoV jaksi ještě dokončena nebyla. To však neznamená, že nelze s úspěchem aplikovat látky starší!

Fixed!

V medicíně to ostatně není nic nového. Stačí si vzpomenout na antabus. Preparát původně určený na zažívání se později začal užívat pro léčbu alkoholismu, aby se nakonec ukázalo, že má i protinádorové vlastnosti! Ve světě léčiv se v sekáčích nakupuje bez sebemenší hanby!

Nyní potvrdilo strojové učení MT-DTI to, co už doktoři zkoušeli i dříve – totiž aplikaci aktivirotik proti viru HIV na nový koronavirus. Jmenovitě jde o látku atazanavir, která funguje jako inhibitor proteáz. Tím v součtu výrazně oslabuje schopnost viru se replikovat. A nereplikující se virus je podstatně méně škodlivý virus!

Algoritmy MT-DTI vznikly k posouzení interakce léků a cílových proteinů. Proteiny v tomto kontextu si můžeme představit jako klíčové dírky zámku – a viry jako klíče. Atazanavir funguje tak, že pozmění zámky do čehosi, co virové klíče nejsou schopny otevřít. A zdá se, že jak HIV, tak i nový koronavir používá velmi podobné klíče k dosažení svého vnitrobuněčného pré! Nasazení léku vyvinutého proti HIV by se tak mohlo dočkat poměrně dobrého výsledku u těch pacientů, kteří se po infekci nového koronaviru dočkali nemilých komplikací.

Nový koronavirus, staré léky

Atazanavir není jediný lék, který byl algoritmem vytipován. Z dalších jde také o látky favirenz, ritonavir a dolutegravir. Platí přitom, že některé z antivirotik proti HIV byly již proti 2019-nCoV úspěšně nasazeny. Minulý týden se zachránil koktejl aktivirotik proti HIV a chřipce amerického pacienta s infekcí koronaviru. Testuje se také další látka remdesivir.

Algoritmus MT-DTI proštudoval potenciální léky proti koronaviru skrze společný výzkum vedený krom amerických vědátorů také týmem Keunsoo Kangem z jihokorejské Dankook University. Jak je už skoro tradicí ve zprávách o umělých inteligencích, výzkumníci vzali svůj (již existující) algoritmus a nechali jej prosvištět známá data o interakcích 2019-nCoV s balíčky dat o dostupných léčivech.

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké Céčka proti koronaviru.

Není to mimochodem jediný příspěvek umělých inteligencí v boji s novým koronavirem. Před dvěma týdny jsem rovněž zmínil, že jiné strojové učení upozornilo na infekční riziko koronaviru již na konci prosince 2019.

Ani tentokrát nešlo o magii. AI zkrátka vzala dohromady zprávy o tom, že se Wu-chanem šíří nová nemoc, provedla pár projekcí a řekla „Aha! Tady na tu věc byste si měli dávat pozor“. Teoreticky by totéž tedy (opět) mohli udělat i lidé. Ale dedikované strojové učení je zjevně v podobné „věštbě“ přesnější, než Homo sapiens, právě protože je na ni dedikované.

Užitečný pomocník do budoucnosti

Zjištění MT-DTI samozřejmě nezaručuje, že atazanavir bude v reálu fungovat nejlépe ze všech látek! Umělá inteligence je jenom tak dobrá, jak dobrá má i vstupní data. Je rovněž otázkou, zdali ještě při vývoji nového vakcíny, vývoji nového léku anebo překování staršího léku proti novému koronaviru bude hrát AI první housle. Zdá se však, že síla strojového učení by minimálně v dohledné budoucnosti mohla pomáhat reagovat (nejen) na infekční choroby podstatně pružněji než doposud!

Aplikace atazanaviru či jiných testovaných existujících antivirotik by ovšem měla tu výhodu, že u ní není třeba řešit zdravotní bezpečnost pro lidi jako u léků nových. Existující antivirotika totiž již těmito testy jaksi prošla. Ačkoliv tak léky zvolené umělou inteligencí možná nebude tak efektivní, jako léky vyvinuté (časem) přímo proti koronaviru, měly by vzhledem k okolnostem být přinejmenším bezpečnější volbou.

A navíc nebudou zcela jistě způsobovat autismus!

[LL]

AI už pomáhá i s rakovinou! Rozebrali jsme to sotva před týdnem!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama