SpaceX chce do kosmu v roce 2021 poslat turisty

TLDR verze: Zatím neupřesněný počet by se za neupřesněnou cenu měl podívat do neupřesněné výšky na neupřesněnou dobu. Ví se však, že k letu bude použit modul Crew Dragon. Oznámení tuna.

Výše, lépe, dráž

Zdá se, že už brzy se nebudete muset v létě rozhodovat mezi Macháčem, Tatrama anebo Vídní – fachmani ze SpaceX totiž v pondělí oznámili nové partnerství se společností Space Adventures, díky kterému by do kosmu měli vrátit turisté!

Podobných titulků jste možná četli už dříve vícero, a turismus mimo Zemi se doposud příliš neuchytil. Je tedy v tomto případě něco jinak? Nejspíše ano – krom toho, že SpaceX pravděpodobně v první polovině (snad tohoto) roku zprovozní modul Crew Dragon a stane se tak první soukromou společností schopnou do kosmu vynášet lidi, je zajímavé i jméno Space Adventures samo o sobě.

Tahle virginská společnost totiž už na kontě má šest klientů, kteří se díky ní do kosmu podívali! Jedná se samozřejmě i posádky ruských lodí cestujících mezi lety 2001 až 2009 na Mezinárodní kosmickou stanici. Ačkoliv neméně podstatné byla v této první várce turistů i ruská strana, výpravy de facto pořádala americká Space Adventures. Schopnosti ji tedy rozhodně nelze upřít.

Nové mise turistů využívající Crew Dragon mají přijít na přelomu let 2021 až 2022 (plus mínus Muskova konstanta 5-10 let). Tentokrát však už nebudou směřovat na Mezinárodní kosmickou stanici, alespoň tedy ne prozatím – podle Gwynne Shotwell, šéfky SpaceX, by to ale mělo být výhodou.

Modul se totiž podívá do „dvojnásobku“ dosavadních civilních misí. Uvážíme-li, že ISS obíhá kolem 400 kilometr nad Zemí a dosavadní rekord ve výšce pozemské orbity (Apollo nepočítáme) měla mise Gemini 11 se skoro 1400 kiláky, měla by nová mise vyjít o fous výše. Podle kolegů z ElonX něco přes 1000 km..

Kolik to tankuje?

To je samože mnohem výše, než jaké turistické mise plánují Muskovi konkurenti. Jak raketa New Shepard od Blue Origin, tak i raketoplány Virgin Galactic mají sotva olíznout hranu kosmického prostoru ve výšce kolem 80 až 100 kilometrů. SpaceX nebude mít zřejmě problém konkurenty značně přeskočit. Otázkou samozřejmě je, za jakou to bude cenu v chechtácích.

Ačkoliv jsou nosiče SpaceX značně levnější, start jediného Falconu 9 (bez pilotované variace!) vyjde pořád papírově na 60 milionů dolarů. I kdyby to reálně byla polovina, Crew Dragon to celé samozřejmě prodraží.

Doufám, že vám teď kontextová reklama nabízí nějaké supr nebankovní půjčky.

Nová tiskovka SpaceX přitom neuvedla cenu turistického letu. Virgin Galactic svého času prodával letenky za 250 tisíc dolarů za kus. U Crew Dragona s jeho kapacitou až pro sedmičlennou posádku se nejspíše bude muset jít do vysokých jednotek a možná i desítek milionů doláčů. Mluví se o tom, že cestující by byli jenom 4, což by cenu dále šroubovalo. Jenom pro srovnání, Dennis Tito za svůj první let v roce 2001 zaplatil 20 milionů (tehdejších) dolarů, SpaceX by tedy pořád mohla vyjít o něco levněji.

Stejně tak je ale neznámou i délka trvání takové mise. Oficiální propagace mise uvádí délku až 5 dnů, úplně bych se ale nedivil, kdyby to zpočátku bylo méně. Těžko říct, zdali by bylo vůbec kýžené strávit vícero dnů uvnitř nevelké kabiny s několika dalšími lidmi. Ledaže by SpaceX uzavřela brzy i smlouvu s PornHubem. Pak by to asi už šlo!

Turisté na více způsobů

Sluší se připomenout, že jakousi „turistickou“ misi plánuje SpaceX i kolem Měsice skrze program Dear Moon. Tentokrát mají Lunu oblítnout umělci a stát by se tak mohlo už v roce 2023  (plus mínus Muskova konstanta 5-10 let). Ale to pořád z turismu není všechno!

Minulý měsíc totiž vlastní iniciativu na turistický modul u ISS oznámilo i další jméno. Společnost Axiom by ráda v příštích letech u stanice zadokovala celý nový modul a vozila sem turisty. Výhodou oproti samotným misím SpaceX by zjevně bylo větší zázemí a prostor stanice. Axiom je sice relativně nové jméno, ale společnost sídlí v Houstonu a vede ji třeba bývalý ředitel programu ISS. I tentokrát by tedy mohla mít šanci na úspěch.

Jedna z možných podob pokoje vesmírného hotelu. Ze studie společnosti Axiom
Modul Axiomu v představě renderisty

Tím spíše, že americká vláda by ISS ráda do nějakých pěti let opustila – překovat stanici pro komerční účely tedy dává alespoň prozatím smysl. Kdo ví, možná, že budoucí mise s turisty budou směřovat právě sem. Anebo snahy o turistické cesty do kosmu vyzní do prázdna. Jisté je, že za hubičku v nejbližší době podobné tripy nebudou.

Nicméně, sluší se rovněž zmínit, že rusko-Space Adventurovské mise v roce 2009 neskončily kvůli malému zájmu. I s vysokou cenou letu mohly dále pokračovat – jenže ISS byla tou dobou již dokončena a posádka nezbyly jednoduše pro turistické mise další posádkové kapacity. Levnější dedikované mise a snad i „dedikovaný motel“ na oběžné dráze by tak z luxusního turismu opět mohlo udělat hit budoucí sezóny!

Alespoň tedy pro ty, kteří si to můžou dovolit.

[LL]

Většina z nás ostatních se tam podívá alespoň skrze VR technologie. Možná, že už do pár let (plus mínus VR konstanta):

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama