Skutečná „paleo“ dieta obsahovala velké množství těžkých kovů

TLDR verze: Zdá se, že mořští živočichové mladší doby kamenné totiž obsahovali velké množství olova a kadmia. Důvod není znám, mohl by však souviset s koncem poslední doby ledové a uvolněním kovů nastřádaných pod ledovci. Studie tu.

Paleo, ale určitě né dieta

Moderní éra je bohatá na nej(h)různější stravovací režimy, a jedním z těch nejbizarnějších je právě paleo dieta. Vcelku smysluplné doporučení v duchu „nežerte tolik pečiva a fastfoodů“ se v ní přeměnilo do obskurní ideje, že prehistoričtí lidé určitě jedli mnohem zdravěji, a proto bychom i my měli jíst podobně jako oni. Že to však se stravováním v prehistorii nebylo takové terno, ilustruje i nová práce. Opravdoví paleo strávníci totiž minimálně v jednom regionu ve své stravě přijímali i nebezpečné hodnoty těžkých kovů jako je olovo a kadmium!

Ukázala to nová studie prehistorického osídlení dnešního Norska mezi 6300 až 3800 lety nazpět. Ačkoliv nejde o „skutečný“ paleolit, poněvadž ten se rozkládá o fous dále v minulosti, na severu Evropy v dané době nelze mluvit ani o starověkých civilizacích položených v okolí Středozemního moře. Stále zde panuje mladší doba kamenná, která je v zásadě podobná onomu pravému, kovanému paleolitu!

Jak předchůdci vikingů k olovu došli? Velmi pravděpodobně zvýšenou konzumací ryb a jiných mořských plodů. Autoři práce z University of Tromsø k tomu došli skrze analýzu fosilizovaných odpadků objevených nedaleko tehdejších lidských sídlišť. Ta obsahovala velké množství zbytků mořských živočichů, zejména tresky a tuleňů. Jejich následná kostní analýza odhalila, že u 124 vzorků mělo jenom 40 z nich hodnoty bezpečné pro lidskou konzumaci. Největším překvapením byly vysoké hodnot kadmia a olova.

Jak vysoké? V průměru u tresek třikrát až čtyřikrát oproti dnešním doporučením. Na horní hranici však až 22 krát! Tuleni pak rovněž odpovídali troj až čtyřnásobku, horní hranicí pak byl patnáctinásobek. Jenom pro pořádek, Evropský úřad pro bezpečnost potravin mluví o bezpečné hodnotě jako o 50 nanogramech na 1 gram u kadmia, a 300 nanogramech na 1 gram u olova. Výzkumníci rovněž hlídali hodnoty rtuti – a ačkoliv byly tyto ještě v potravinářské normě, i tento kov byl zvýšený.

Na obrázku může být: text, kde se pravděpodobně píše Když zjistiš, že skutečná „paleo" dieta obsahovala hodne metalickych sloučenin: NEANDERTALLI CA

Původ u ledovců?

Co způsobilo onu potravinářskou pohromu? Olovo se samozřejmě může přirozeně vyskytovat v půdě, a jeho zvýšená konzumace skrze akumulaci v kostech může po čase vést k pěkné polízanici. Zvýšené hodnoty olova negativně působí na mozek a nervový systém. Dokonce se spekuluje o tom, že zákaz olovnatých příměsí do benzínu může mít vliv na snížení kriminality. Menší míra tohoto znečištění by totiž mohla vést i k menší míře patologického chování.

Důvody této zvýšené toxicity nejsou zatím známy – autoři je neštudovali. Uvážíme-li ale, že některé ze vzorků byly stopovány dále do minulosti, roli by mohl hrát konec poslední doby ledové před 11700 lety. Tající ledovce mohly do oběhu uvolnit i větší množství těžkých kovů, které se předtím v nich či pod nimi hromadily. Prozatím to však berte jenom jako hypotézu.

Není ovšem bez zajímavosti, že podobné uvolnění jiných minerálů vlivem tání mohlo již jednou v evoluci hrát významnou roli. Na konci periody Snowball Earth totiž zřejmě do oceánu obdobně putovalo velké množství živin pro mikroorganismy. Ty si horniny ponechávaly možná až po desítky milionů let. Následná hostina, kterou tak tání připravilo pro oceánský život, by tak dílem mohla vysvětlit takzvanou Kabrickou explozi.

Během ní nám život výrazně poskočil od jednodušší forem života v ty komplexnější. Ani toto není zcela potvrzená teze. Docela dobře to však sedí do našich dnešních představ o evoluci kráčející kupředu pomocí přískoků. Pokud měl život po konci jednoho hubeného období najednou přemíru živin, mohlo to mít vliv i na jeho následný rychlejší rozvoj vstříc novým metám.

„Moderní“ paleo dieta samozřejmě s podobnými metalickými přídavky nepočítá, pokud je však teze s táním ledovců validní, v přírodě mohlo být po konci poslední doby ledové fagt podstatně víc těžkých kovů. Příznivci tohoto stravování by tedy měli zvážit, zdali své jídelníčky přece jenom trochu neupravit. Bez olizování autobaterií to totiž nebude ta pravá paleo!

[LL]

O Snowball Earth období taky ve videu níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama