Molekulární „spínač“ dokáže zvrátit stárnutí i chronický zánět

TLDR: Vědcům se povedlo identifikovat molekulární „spínač“, který je zodpovědný za chronický zánět. Chronický zánět je příčina mnoha chorob, obzvláště těch spojených se stárnutím. Díky tomuto objevu jsme o krok blíže k prevenci onemocnění od Parkinsona přes cukrovku až po rakovinu!

Zánět: hlavní hrdina či padouch?

Zánět je nevyhnutelná součást našich životů. Máme ho když si odřeme loket, chytneme rýmu či když sníme něco špatného. V těchto případech je celkem dobré ho mít, protože naše tělo je schopné účinněji bojovat s čímkoliv, co ho zrovna trápí.

Avšak, podobně jako u stresu, máme „dobrý“ a „špatný“ zánět. Zatímco ten dobrý vyřeší problém a je pryč, ten špatný je s námi pořád. Světe div se, chronický nám způsobuje celá hromada věcí. Ztěžuje našim buňkám život a eventuálně vede k chronickým a mnohdy fatálním onemocněním.

Ne vše je však ztraceno! Šikovní vědátoři z celého světě studují, jak udělat ze zlého pána pouze dobrého sluhu. A na co přišli? Alter ego našeho zachránce nese konkrétní jméno: NLRP3 inflammasom.

Temná strana zánětu

Co takový NLRP3 inflammasom dělá? Je to v podstatě hromádka proteinů, která si lítá našim tělem a pokud má pocit, že našemu tělu něco hrozí, spustí zánětlivou reakci. V případě takové chřipky nebo cholery to není úplně špatný nápad. Ale molekuly, co můžou vyvolat zánět jsou v podstatě všude, a pokud je NLRP3 obzvláště proaktivní, spouští chronický zánět.

Při chronickému zánětu se dějě spousta věcí, které by se úplně dít neměly. Naše tělo má neustále pocit, že je pod útokem a je pro něj čím dál tím těžší správně fungovat. A jestli nezatneme chronickému zánětu tipec, rapidně nám zvyšuje riziko rakoviny, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a kdo ví, čeho ještě.

Co tuto hromádku neštěstí tedy vypíná a zapíná? Jsou to naše staré známé geny: sirtuiny. Když vědátoři vytvořily myšky, které tyto sirtuiny měly „vypnuté“, byl NLRP3 neustále zapnutý a páchal zánět, kde se mu zlíbilo. Takto vypnuté myšky na tom byly, co se týče chronických nemocí a celkového zdraví, podstatně lépe než jejich sirtuin+ kolegyně.

Samozřejmě, k nesmrtelným GMO lidem s hyperaktivními sirtuiny máme ještě minimálně pár let. Nicméně, toto zjištění poskytuje další cenný kontext ve vědeckém poli neumírání předčasně. Co je však poněkud skvělé je, že máme další jednoznačný důkaz, že sirtuiny pomáhají bojovat s chronickým zánětem a tudíž poskytují další způsob, jak nás udržet déle naživu!

K čemu všemu nám je NEMÍT chronický zánět, zdroj: https://insideouthealthwellness.com/how-to-combat-chronic-inflammation/

Konec chronického zánětu?

Ačkoliv věda „zdravého života“ si během posledních sta let prošla několika obrovskými obraty v dogmatech, posledních pár let už máme vytyčených pár padouchů, které nám na zdraví rozhodně nepřidávají a jedním z nich je právě chronický zánět.

Jak již bylo zmíněno, GMO lidé samozřejmostí ještě nějakou dobu nebudou, ale již teď víme, že sirtuiny dokážeme aktivovat přirozeně „dobrým“ stresem. Vícero takových studií by eventuálně umožnilo chytrým lidem vytvořit koncept životního stylu, kdy není nutné brát pro zdraví a dlouhověkost x suplementů a léků, ale stačilo by pár návyků, které by udělaly zdraví a dlouhověkost samozřejmostí. A na to se vyplatí počkat.

[ML]

Pro extra zvědavé video o chronickém zánětu zde:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama