Detekce koronaviru & kovový vodík – Týden ve vědě 27.1. až 2.2. 2020

Další napínavý týden ve vědě (a epidemiologii) je za námi! Poznejte žeň jeho objevů!

STROJOVÉ UČENÍ – Umělá inteligence odhalila riziko koronaviru již v prosinci. Strojové učení BlueDot totiž vydalo varování před rizikem „wu-chanského zápalu plic“ na 31. prosince 2019. AI to však nezjistila z ničeho – a to naznačuje, že s reakcí na budoucí podobná varování to bude ještě složité.

MEDICÍNA – GMO háďátka žila 5x déle než jejich organičtí bratranci. Vědci toho dosáhli skrze úpravu genů spojených se stárnutím. Původně čekali výsledek prodlouží života červíků jen o 130 %, nakonec ale dosáhli 500 %

ASTRONOMIE – Povrch Slunce pozorován až v 30km rozlišení. Nová sada detailních záběrů přichází od vědátorů ze Solárního teleskopu Daniela K. Inouye. Podařilo se jim pozorovat povrch v až dvojnásobném detailu oproti starším snímkům.

HISTORIE – Vědci (ne)rozmluvili 3000 let starou mumii. Badatelům se totiž podařilo vytvořit 3D model hlasového ústrojí staroegyptské mumie. Dokázali tak zrekonstruovat možnou zvukovou podobu toho, jak by zemřelý vyslovil jednu samohlásku…

NANOTECHNOLOGIE – Počítač z DNA umí spočítat odmocninu z 900. DNA je úžasná věc a krom uchovávání genové informace nebo obalování léků dovede být upraveno i pro výpočetní operace! To by se jednou mohlo hodit pokročilému typy nanotechnologie.

FYZIKA – Ve Francii možná skutečně vznikl kovový vodík. Ten y mohl přinést svět budoucnosti jako ze starých vizí. Šance na to, že jsme jej skutečně vyrobili, je s novou studií o něco vyšší – ale zatím nikoliv stoprocentní.

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát popsali, jak na tom zkoumání rakoviny pomocí umělých inteligencí (viz video níže)! Tradičně vyšla i další dvě videa – video verze článku o novém koronaviru pro analfabety. A video verze týdne ve vědě!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama