Definitivně potvrzeno: za smrtící epidemii e-cigaret může olejová příměs THC náplní

TLDR verze: Poslední prohlášení CDC už po několikáté se stále větší jistotou naznačuje, že vitamín E acetát způsobil víc jak 50 úmrtí. Ale proč se začal do náplní vlastně dávat? Oznámení tu.

Vaping není, co býval

Asi jenom málokdo čekal, že kouření elektronických cigaret bude stejně zdravé jako dýchat horský vzdoušek! Přesto mnohé překvapila intenzita, s jakou od léta řádí plicní nemoc postihující některé americké uživatele e-cigaret, či chcete-li fanoušky vapování. Nenulový počet z nich totiž začal v první polovině tohoto roku vyhledávat lékařskou pomoc, kolabovat a určitém počtu případů i umírat. Jak se to celé stalo? Nejnovější vyjádření americké CDC definitivně potvrzuje, že za vše může příměs používaná u neregulovaných či spíše neoficiálních náplní.

Nemoc je odporně známá jako EVALI („E-cifarette or Vaping Product Use-associated Lung Injury), ale můžeme ji říkat klidně taky vapingová choroba. Zní to sofistikovaněji a je v tom trochu méně anglicismů. V době posledního updatu na 17. prosince 2019 amerického CDC měla vapingová choroba na kontě 2506 hospitalizovaných pacientů a 54 obětí na životech.

Dvě třetiny nemocných bylo mladších 35 let, ale průměrný věk zesnulých je 52 let. Za hlavní příznaky choroby je považováno zhoršené dýchání a bolest na hrudi, spolu se zažívacími problémy, zvracením a nevolností. Prostě zhruba totéž, co většina z nás zažívala během vánoc – ale v „trochu“ horší podobě.

Už dříve byly stále výrazněji v podezření aditiva v podobě vitamín E acetátu (tokoferol acetátu). To zní jako nějaká báječná zdravá věc – jedná se však o olejovou směs, kterou si zjevně značný počet producentů e-cig spletl s jinými, neolejovými možnostmi extraktů THC, a začal je přidávat do inhalovaných náplní. Skoro se chce říct, že zabíjela sémantika – „olejové extrakty“ se totiž stran marihuany používají běžně, ale pro inhalaci nesmí jít o „skutečný olej“!

Výsledkem je pak akutní verze lipidové pneumonie. Ta potvrdila staré moudro o tom, že „plíce pokryté olejovou vrstvou nefungují moc dobře“, nebo tak nějak.

Metanolová aféra: edice USA

Po pár měsíců nebylo ale zcela jasné, zdali nejsou data zkreslená konfirmačním biasem. Co když lidé umírají ve velkém na vapingovou chorobu i mimo USA, ale jednoduše byly jejich úmrtí klasifikována jako jiné plicní problémy? Máme ostatně o nejméně jednom případu z roku 2018 ze Spojeného království, který odpovídá stejnému popisu! Evropské státy se však v průběhu epidemie detailněji podívaly na svá data a ukázalo se, že počet místních pacientů je skoro nulový.

V nejnovějším prosincovém updatu CDC se tak podle ředitelky instituce Anne Schuchat definitivně potvrdilo, že za „většinu případů“ může právě vitamínu E acetát. Podle nejnovější studie například byla tato příměs (spolu s THC) objevena u skoro 95 procent nemocných testovaného vzorku 51 pacientů. Stále je sice neznámé, co způsobilo i chorobu u cca. 5 procent lidí, kteří neměli THC konzumovat…

Ale je možné, že aditivum se mohlo přidávat i do některých náplní bez THC, stejně jako je možné, že daní pacienti se jednoduše zdráhají přiznat barvu stran inhalování THC náplní. Stejně tak je ale možné, že v minoritním počtu případů se nám stále může objevit méně závažná verze vapingové choroby i bez aditiv. Ta by rozhodně stále byla hodna řešení. Ale zjevně by nebyla tak alarmujícím problémem jako vapingová choroba sama o sobě.

Momentálně není z oficiálních prohlášení úplně jasné, zdali bylo aditivum objevené u licencovaných náplní. V EU je každopádně zakázáno, i když to byl u nás i metanol, že ano. Zdá se nicméně, že v drtivé většině případů se látka přidávala jenom do podomácku vyrobených náplní a/nebo pokoutně prodávaných, neregulovaných náplní. I když nenulový počet lidí přečte titulek tak, že „marihuana zabíjí“, skutečnost je paradoxně do značné míry opačná.

Čím více se věci mění…

Marihuana je v části USA legální i pro rekreační účely, ve většině země ale nikoliv. Poptávka po marihuaně ovšem, překvapivě, existuje i ve státech se zákazem marihuany! A to, nemlich v identickém případě jako problémy americké prohibice století nazpět, vede k výrobě produktů na koleni a s tím souvisejícím úmrtím. Nikoliv THC, ale absence regulace a kontroly kvality produktu byla hlavní, byť ne jediný důvod epidemie EVALI. Což autor těchto řádků píše jako někdo, kdo si za život dal asi dva prdíky jointu a poté tu věc znechuceně odložil.

Jenom nelegalitou marihuany v části USA se nicméně vapingová choroba odůvodnit nedá. Dva americké státy, které zaznamenaly nejvíce nemocných s chorobou, jsou totiž Texas (kde je marihuana pro rekreační účely zakázaná, takže nám to sedí) a Illinois. Ten je ale jedním ze států, kde je marihuana legální, takže nám to nesedí! Zdá se tak, faktorů bude ve hře rozhodně víc než jen pouhá prohibice, a také nižší cena neregulovaných („na koleji vyráběných“) THC náplní může hrát roli.

Případy EVALI (nalevo via CDC) vs. legalita marihuany v USA (napravo via Wiki/CC)

Řešení aktuální epidemie tedy není tak snadné, jako jenom povolit marihuanu k užívání nemlich všude. Na druhou stranu se ani nezdá, že další prohibice a zakazování by mohlo dlouhodobě pomoct. Plošný zákaz e-cigaret nejspíše ukončí nynější epidemii, ale zvýší zase užívání tradičních tabákových produktů, které jsou objektivně větší kekel…

Pozn: fanošuk DK mne opravil, že v Illinois došlo k legalizaci marihuany až k 1.1. 2020, což nahrává spíše argumentu pro legalizaci. Podotýkám k tomu ovšem, že státem s třetím nejvyšším výskytem EVALI je Kalifornie, kde je marihuana legální od 1.1. 2018, čili vzdor mé chybě tvrdím (byť v menší míře), že jenom legalizace sama o sobě by epidemii nevyřešila. Za korekci každopádně díky, nebojte se mi říct, když mám něco blbě. </Pozn.>

Je navíc nasnadě, že do tématu se plete celá řada spíše nesouvisejících (tedy stran EVALI) prvků. Například náplně s ovocnými příchutěmi prodávané/propagované dětem. I z tohoto důvodu se obávám, že na vlnu úmrtí na vapingovou chorobu se bude spíše reagovat širším zákaz e-cigaret než rozumnější paletou vyvážených změn. Což ovšem bude jenom motorem pro černý trh, který šíření EVALI způsobil…

Na druhou stranu, možná to tak mělo být. Co by to totiž bylo za 20. léta bez nějaké prohibice!

[LL]

Nové choroby se objevují, co ale děláme s těmi starými? Třebas s AIDS? Víc ve videu tuna:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama