Chiméra prasete a opice se poprvé dočkala porodu, jednou může sloužit produkci orgánů

TLDR verze: Doposud podobné chiméry vznikaly jenom jako embrya, nyní se poprvé dočkali porodu. Všechna zvířata však brzy po něm zemřela, výzkum chimér tak zdaleka nekončí. Studie tu.

Ježišikriste, kříženci prasat a opic? Sodoma Gomora!

Well, tohle je nejspíše reakce většiny z vás. Je to ostatně i první přirozená reakce má. Pojďme si hned na úvod proto říct, dvě věci. Zaprvé, v aktuálním pokusu nešlo o křížence. Šlo o běžná prasata, u nichž ale část buněk byla opičího původu. Pokud nevidíte buňky podle jejich původu, výsledek vypadal jako běžná prasátka, nikoliv prasátka houpající se na ocase a šklebící se jako stereotypický opičák. Nešlo. O. Hybridy. Přesnějším výrazem těhle biočichů jsou chimérybytosti složené z buněk dvou různých druhů.

Za druhé, pokus nebyl činěn s cílem nabrat negativní body do vědátorské karmy, ani výsledná zvířata neměla sloužit jako základ bestiální armády supermutantů. Studium chimér je činěno ve snaze jednou uvnitř podobných zvířat pěstovat lidské orgány. Před tímhle se možná opět část lidí ošívá.

Ale orgány stále (zatím?) nerostou na stromech. A vytvořit z části zvířat inkubátory je objektivně méně eticky diskutabilní než čekat na smrt jiného člověka. Dokonce i pokud jste vegan z etických důvodů, je pěstování orgánů ve zvířatech asi závažnější důvod než chov zvířat jen chovat je na žraso. A nad tím, že vaše nové srdce vznikalo v praseti, byste se ošívali jenom do prvního, druhého infarktu.

Nicméně, k této orgánové budoucnosti jsme stále daleko. Ani aktuální čínský výzkum nedošel příliš daleko. Studie pod vedením Rul Fu z čínské Stání laboratoře kmenové a reprodukční biologie v Pekingu uspěla v zásadním milníku a to úspěšném porodu chimérických zvířat. Je to tak, tyhle démonické bytosti se nám již povedlo přivést na svět! Tedy, než brzy na to zemřely.

Prasopice anebo opicoprase?

Fluorescenční zbarvení opičích buněk v prasečí tkání

Možná si pamatujete, že v posledních dvou letech jste mohli číst podobné titulky o vytvoření „hybrida/chiméry prasete a jiného biočicha“. Občas dokonce patřila druhá sada buněk lidem. U většiny z podobných pokusů došlo na vznik chiméry vložením druhé sady buněk do embrya. Ale většina embryi byla po určité době sledování terminována.

Teprve nyní došlo vůbec poprvé na narození podobné chiméry. Etické obavy a regulace zatím nedovolovaly delší než prenatální fázi pokusu. Teprve letos se v tomto ohledu rozvolnily předpisy v Japonsku. Čína jej však nyní předběhla.

Čínským vědátorům nicméně pomohla skutečnost, že do prasat neimplantovali buňky lidské, ale buňky jiných primátů. Ani tentokrát nebyla úspěšnost pokusu kdovíjak obrovská – ze 4000 upravených embryí se jen 10 embryí podařilo dotáhnout až k porodu. A jen 2 z nich byly skutečnými chimérami. Všechna čerstvě narozená prasátka přitom zemřela do týdne po porodu. Navzdory dosažení prvenství je tak ještě zjevně leccos nutno vypilovat.

A neplatí to jenom pro míru přežití (protože pokud chceme ve zvířatech pěstovat orgány, budeme je muset udržet na živu kapku déle). Když autoři hodili očkem po distribuci chimérických (opičích) buněk v tkáních prasat, objevili je v srdci, játrech, mozku či plicích, ale nikoliv v pohlavních orgánech. Ultimátním cílem je ponechat chimérické buňky jenom v pěstovaném orgánu, ačkoliv i v nynější práci připadla 1 chimérická buňka na 1000 až 10000 buněk původních. Což není mnoho, ale není to ani nula.

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké čínské vepřové. 

Zdaleka nekončíme

Etika se ale přesto ošívá – pokud totiž při vývoji chiméry zabloudí lidské buňky do mozku, neměli bychom pak zvíře posuzovat také jako člověka? V dosavadních pokusech se lidské buňky mozkům zvířat vyhýbaly. Ale to zatím platilo jenom u těch embryí. Až vznikne první chiméra zvířete a člověka, může to dle současného čínského pokusu být jinak.

Samože nelze čekat, že prase s pár tisíci lidskými buňkami bude automaticky aspoň stejně tak chytré, jako prasopoldové z Duke Nukem 3D. Anebo chytřejší. Ale je nasnadě, že řada lidí se z pokusů bude zase notně ošívat.

Jak ale už padlo, orgány nerostou na stromech. Ačkoliv v poslední době dochází na velký pokrok v biotisku tkání, pořád je tu šance, že biotisk orgánů narazí na nějaké nepředvídatelné problémy. Chiméry by se nám pak mohly v medicíně stále značně hodit. Nebude to tak eticky čisté jako biotisk, ale přesto se troufám říct, že spíše než frankensteinovské odsouzení si tahle Sodoma Gomora zasluhuje podstatně vztyčenější palec (nahoru) než současná tragická podoba transplantační medicíny i vztah člověka ke zvířatům!

[LL]

K těm orgánům z tisku také tady:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama